Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Sprawdź, kiedy wypada w tym roku i jak się je obchodzi nie tylko w Polsce.
Od kiedy obchodzimy Boże Ciało?
Pierwszy raz tę uroczystość wierni obchodzili w Leodium (dzisiejszym Liège) w 1246 roku. W 1317 roku Ustanowiono ją jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zaczęto celebrować to święto w XIV wieku: w 1320 roku na synodzie w Krakowie ustanowił je biskup Nankier. Na synodzie gnieźnieńskim w 1420 roku uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Od końca XV wieku podczas święta udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Kiedy wypada Boże Ciało w 2022 roku?
Obchodzi się je co roku, w Polsce w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (czyli święcie Trójcy Świętej). Jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada 16 czerwca. Jest to dzień wolny od pracy.
Procesje – nie tylko polski zwyczaj
Słynne procesje, które są największa ozdobą tego święta, nie towarzyszyły mu od samego początku. Według najstarszej wzmianki procesja miała miejsce w 1265 roku w Kolonii. Miała wówczas nawiązywać do zwyczaju podróżowania z Eucharystią, jako swego rodzaju ochroną przed złem i niebezpieczeństwem. Pierwotnie procesja polegała na zwykłym, nieprzerwanym przejściu z Najświętszym Sakramentem, zakończonym błogosławieństwem. Pod koniec XV wieku procesje do czterech ołtarzy były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. W 1631 roku zwyczaj ten wprowadzono do Rytuału Piotrkowskiego.
Jak wyglądają procesje Bożego Ciała?
Polskie obchody Bożego Ciała nie różnią się zbytnio od tych w reszcie Kościoła katolickiego. Na czele procesji kapłan niesie monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Orszak zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, symbolizujących czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment z Ewangelii według każdego z ewangelistów. Celem procesji jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie a także oddanie mu czci. Od wieków mieszkańcy budynków, przed którymi przechodzi procesja, przyozdabiali swoje domy w kwiaty, świeżą zieleń, a trasę pochodu ubrane na biało dzieci pierwszokomunijne posypują drogę płatkami kwiatów
ZOBACZ TEŻ: