„Borat 2” oskarżany o rasizm - Tytuł strony % % Tytuł strony
Strona główna » „Borat 2” oskarżany o rasizm

„Borat 2” oskarżany o rasizm

,

„Borat 2”, najnowsza produkcja Sachy Barona Cohena, od premiery ściąga burze. Tym razem stowarzyszenie kazachstańskich Amerykanów nazywa film rasistowskim, mizoginistycznym, kazirodczym, antysemickim i barbarzyńskim.

Stowarzyszenie z Wirginii wystosowało list otwarty do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej Oscary z żądaniem usunięcia obrazu „Borat 2” z listy filmów, które mogłyby ubiegać się o Oscara. W liście twierdzą m.in., że produkcja Sachy Barona Cohena promuje nieprawdziwe stereotypy etniczne, rasizm i ksenofobię. Czytamy w nim m.in.:

„Społeczność kazachska na całym świecie jest niedostatecznie reprezentowana i z natury wrażliwa. Nasz naród wciąż wychodzi z opresyjnej przeszłości kolonialnej, dlatego nie mamy znaczącej reprezentacji medialnej.(…) Sacha Baron Cohen dobrze to rozumie i wykorzystuje Kazachstan, przejmując naszą tożsamość etniczną, oczerniając nas i podżegając do szykanowania ludności Kazachstanu na całym świecie. Nasi pracownicy zgłaszają niezliczone przypadki molestowania, a także zastraszania z powodu jego filmu”.

Z podobnym żądaniem organizacja zwróciła się m.in. do Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej przyznającego Złote Globy, do Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, a także do Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).

Stowarzyszenie zrzeszające Amerykanów pochodzenia kazachstańskiego ma na celu „zachowanie i promowanie” kultury kazachskiej w Stanach Zjednoczonych.

„Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki” – oficjalny trailer filmu

Pierwszy „Borat” i kontrowersje

Pierwszy „Borat”, który miał premierę w 2006 roku pod pełnym tytułem „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”, wywołał ogromne kontrowersje. Władze Kazachstanu rozważały nawet podanie twórców komedii do sądu za znieważenie ich ojczyzny. Zrezygnowały jednak z tego pomysłu, ale opublikowały kilkustronicową reklamę w gazecie w obronie honoru kraju. Film nie był wprawdzie zakazany w Kazachstanie, ale rząd poprosił o jego nierozpowszechnianie. Jednak kazachstański dziennik „Karavan” skrytykował urzędników rządowych za brak poczucia humoru i przyznał „Boratowi” tytuł filmu roku. Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Promocja turystyki Kazachstanu

W 2020 roku ukazała się kontynuacja, zatytułowana „Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki”. Tym razem Rada ds. Turystyki Kazachstanu postanowiła wykorzystać popularność Sachy Barona Cohena do promocji swojego kraju. Przekształcono więc slogan postaci Borata w turystyczny slogan kraju: „Kazachstan. Bardzo dobrze!”. Sam Sacha Baron Cohen, odnosząc się do kontrowersji wokół swego filmu, napisał:

„To komedia, a Kazachstan w filmie nie ma nic wspólnego z prawdziwym krajem. Wybrałem Kazachstan, ponieważ było to miejsce, o którym prawie nikt w USA nie wiedział, co pozwoliło nam stworzyć dziki, komediowy, fałszywy świat.

Prawdziwy Kazachstan to piękny kraj z nowoczesnym, dumnym społeczeństwem – przeciwieństwo wersji Borata”.

Tagi

Zobacz więcej >