advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

Bohdan Smoleń - dzieci, żona, twórczość

2 min. czytania
09.06.2023 09:05
Zareaguj Reakcja
Bohdan Smoleń to jeden z najśmieszniejszych twórców kabaretowych. Niestety jego życie dalekie było od komedii. Poznaj jego historię.
|
fot. PHOTO: EAST NEWS/ZENON ZYBURTOWICZ Garderoba Kabaretu TEY podczas programu pt Zbiorka, czyli Z rolnictwem na Tey, Poznan ulica Wozna, 1978. N/Z: Bogdan Smolen

Bohdan Smoleń to jeden z najśmieszniejszych twórców kabaretowych. Niestety jego życie dalekie było od komedii. Poznaj jego historię.

Bohdan Smoleń kojarzony jest przede wszystkim z poznańskim kabaretem “Tey", działającym w latach 70. i 80. Grupę założyli Zenon Laskowik, Krzysztof Jaślar oraz Aleksander Gołębiowski. Natomiast Smoleń był jednym z jej najpopularniejszych członków. Ludzie pokochali go zwłaszcza za postać pani Pelagii.

Bohdan Smoleń - dzieci, żona, historia

Na scenie rozśmieszał ludzi do łez. Jednak okres PRL to nie tylko czas rozkwitu jego popularności, ale również problemy z komunistyczną cenzurą. Po upadku reżimu Smoleń starał odnaleźć się w nowym, kapitalistycznym systemie. Razem z żoną, Teresą Smoleń, otworzył w Poznaniu sklep zoologiczny.

Z Teresą ślub wziął w 1970 roku. Niestety oboje mieli problem z alkoholem. W 1990 roku wydarzyła się w ich życiu ogromna tragedia. Jeden z ich trzech synów, Piotr, popełnił samobójstwo, a jego ciało odkrył Bohdan Smoleń. O tym traumatycznym wydarzeniu tak opowiadał w programie “Niepokonani" Krzysztofa Ziemca:

“To było kilkaset metrów od domu. Poszedł do kolegi, któremu pożyczył kasety kabaretu "Tey" i już nie wrócił.”

Tragedia wstrząsnęła całą rodziną. Jednak najgorzej ze stratą syna radziła sobie żona Smolenia, Teresa. Rok po tragicznej śmierci Piotra również popełniła samobójstwo. I po raz kolejny - to Bohdan Smoleń był tym, który odkrył ciało. Jego żona powiesiła się na biustonoszu.

Artysta został sam z dwójką synów: 17-letnim Maciejem i 10-letnim Bartłomiejem. Popadł w depresję, jednak szybko wszedł w nową relację. Przez 10 lat był w związku z dawną koleżanką ze szkoły średniej, Jolą. Niestety - tak jak w małżeństwie z Teresą - oboje również nie stronili od kieliszka.

W 2004 przeprowadził się do Baranówka koło Mosiny i zajął się działalnością charytatywną. Założył fundację „Fundacja Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Warto bowiem zaznaczyć: Bohdan Smoleń kochał zwierzęta. Pod koniec życia związany był z Joanną, zootechniczką, z którą dzielił miłość do zwierząt.

Artysta odszedł 15 grudnia 2016 w poznańskim szpitalu, do którego trafił z ostrą infekcją. Smoleń od wielu lat zmagał się z chorobą płuc, która rozwinęła się u niego z powodu poważnego nałogu nikotynowego.

“Ani be, ani me, ani kukuryku”

Bohdan Smoleń był człowiekiem ciepłym, dobrym i ogromnie utalentowanym. Pomimo poważnych problemów, z którymi się zmagał, rozśmieszał ludzi i sprawiał, że ich życie było przez chwilę trochę lepsze.

Z kabaretem “Tey” stworzył m.in. postać prześmiesznej pani Pelagii.

Oglądaj

Natomiast w połowie lat 90. wspólnie ze Sławomirem Sokołowskim oraz Aldoną Dąbrowską nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo.

Oglądaj

Założył także Kabaret Bohdan Smolenia, w którym - oprócz niego - występowali Grzegorz Rekliński, Józef Romek i Marcin Samolczyk. Program, który prezentowali w kraju i zagranicą nazywał się „Nowy Rząd – Stara Bida”. Nie można także zapomnieć udziale Smolenia w kultowym serialu “Świat Kiepskich”, gdzie wcielił się w rolę Listonosza Edzia.

Oglądaj

Zobacz też:

    Piotr Fronczewski – kultowe role aktora