Jeden z najpopularniejszych polskich artystów lat 60. i 70. W duecie ze swoją żoną Rinn-Czyżewski wylansowali takie przeboje jak „Na deptaku w Ciechocinku” czy „Wszystkiego najlepszego”.
Urodził się w Warszawie w rodzinie wojskowego. Ojciec piosenkarza, Stefan Czyżewski walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie mieszkał w Warszawie z matką, bratem i siostrą. Matka Bogdana Czyżewskiego chciała by ten zdobył dobry zawód, który zapewni mu stabilne życie. Bogdan podjął studia na Politechnice Warszawskiej i to koledzy ze studiów zapoznali go z klubem studenckim „Stodoła”, gdzie rozpoczęła się jego kariera.
Posłuchaj: Bogdan Czyżewski w Radiu Pogoda [PODCAST]
W 1958 roku Polskie Radio ogłosiło konkurs dla młodych talentów piosenkarskich. Bogdan Czyżewski znalazł się w grupie finalistów, dla których zorganizowano profesjonalne szkolenia z emisji głosu, dykcji czy interpretacji piosenek. Został wybrany do Tanecznej Orkiestry Polskiego Radia, gdzie występował razem ze Sławą Przybylską, Haliną Kunicką czy Olgierdem Buczkiem. Pierwszym radiowym przebojem Bogdana Czyżewskiego stał się utwór „Zginęła mi dziewczyna”
W 1963 roku, poznał Danutę Rinn. Jako duet występowali na scenie przez dziesięć lat, ale związali się ze sobą także prywatnie. Wzięli ślub w 1964 i po dziesięciu latach rozwiedli się i rozpoczęli kariery solowe.
W duecie Rinn-Czyżewski wylansowali takie przeboje jak „Czy pani lubi tańczyć twista?”, „Na deptaku w Ciechocinku”, a „Wszystkiego najlepszego” stało się sygnałem dla radiowego Koncertu Życzeń. Koncertowali od ZSRR po USA. Kiedy się rozstali, Danuta zdobyła Opole swoim wielkim przebojem „Gdzie ci mężczyźni”, a Bogdan związał się z Festiwalem Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Później zaangażował się w tworzenie nowego teatru muzyczno-estradowego w Warszawie, czyli Teatru na Targówku.
Sprawdź również:
- Rena Rolska – artystka z wielką pogodą ducha
- Andrzej Mogielnicki – jego teksty zna cała Polska
- Moje najpiękniejsze melodie: Tomasz Zeliszewski