BLIK: miliony transakcji na miliardy złotych
Strona główna » BLIK: miliony transakcji na miliardy złotych

BLIK: miliony transakcji na miliardy złotych

Transakcje bezgotówkowe są coraz powszechniejsze. Sprawdź, ile transakcji BLIK wykonali Polacy w tym roku i ile były warte.

Wszechobecna obawa przed koronawirusem sprawia, że na wszelkie sposoby staramy się unikać dotykania powierzchni, z którymi wcześniej mogli mieć kontakt inni ludzie. Między innymi z tego powodu coraz częściej korzystamy z płatności bezgotówkowych oraz płatności przez internet, do czego namawia nas coraz więcej sklepów. Płacąc w ten sposób unikamy kontaktu i nie ryzykujemy, dotykając banknotów i monet, które wcześniej przeszły przez wiele rąk.

Co to jest BLIK?

Jest to forma płatności oparta na aplikacji mobilnej. Żeby z niej korzystać trzeba mieć konto w banku, który oferuje dostęp do tej usługi. Należy też zainstalować w smartfonie aplikację mobilną tego banku. Z pośrednictwem BLIK-a można płacić za zakupy (zarówno w „realu”, jak i w internecie), wypłacać pieniądze z bankomatu oraz przesyłać pieniądze.

Podczas płacenia trzeba być połączonym z internetem i wybrać w smartfonie odpowiednią opcję. Na ekranie pojawi się jednorazowy sześciocyfrowy kod, którego trzeba użyć, a potem potwierdzić transakcję. Po wygenerowaniu kod jest ważny przez 2 minuty – potem traci ważność. Na jednym kodzie można dokonać tylko jednej operacji – nie można go np. w ciągu dwóch minut wykorzystać do kilku płatności, tylko do jednej.

Miliony transakcji bez gotówki

Teoria o coraz częstszym używaniu płatności bezgotówkowych znajduje potwierdzenie w faktach. W okresie od lipca do września klienci płacący za pośrednictwem BLIK-azrealizowali 110 mln transakcji, wartych łącznie aż 14,6 mld zł!

78 mln transakcji wykonano w internecie (dwa razy więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym). 13 mln operacji stanowiło przelew na numer telefonu BLIK (wzrost o 200 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej). Niemal 12 mln transakcji dokonano w tradycyjnych terminalach płatniczych (o 98 proc. więcej rok do roku). Pozostałe 7,5 mln operacji to były wypłaty z bankomatów (o 36 proc. więcej niż we wcześniejszym kwartale tego roku).

W trzecim kwartale tego roku użytkownicy dokonywali średnio 1,2 mln dziennie. Od początku 2020 roku łącznie wykonano niemal 300 mln transakcji. Operator BLIK-a przewiduje, że Polacy będą coraz częściej korzystać z tego systemu:

„Ten rok będzie z pewnością przełomowy dla polskiego ecommerce. Handel w sieci zastąpił wielu osobom ten tradycyjny. Nawet odmrożenie gospodarki i powrót do normalnego funkcjonowania sklepów w okresie przed i powakacyjnym, nie spowodowały odpływu kupujących w sieci. Naszym zdaniem, zostaną oni już na stałe i coraz chętniej będą kupować online” – przewiduje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Operatorem BLIK-a jest spółka Polski Standard Płatności, której udziałowcami są banki: Alior, Millennium, Santander, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski. Udziały w spółce ma też Mastercard. Oprócz wcześniej wymienionych banków, z usługi BLIK mogą też korzystać klienci innych banków: Getin, Pekao S.A., BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest, Pocztowego oraz banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej i Grupy BPS.

Zobacz więcej >