Dowiedz się, jak odżywiać się podczas biegunki oraz jak uniknąć odwodnienia. Przedstawiamy przykładowe menu dla chorych na biegunkę.
Ta nieprzyjemna przypadłość prędzej czy później dopadnie każdego z nas. Biegunka może mieć różną formę, od pewnego rodzaju okazjonalnej niedogodności, po poważny przebieg, obejmujący gwałtowne wymioty. Jednak najpoważniejszym problemem, jaki może powodować jest odwodnienie organizmu. Poniżej opisujemy, w jaki sposób można temu zapobiec, oraz jak się odżywiać, a jakiego jedzenia unikać podczas biegunki.
BRAT na ratunek
Dietetycy osobom cierpiącym na biegunkę zalecają jedzenie prostych pokarmów, które jednocześnie są łatwe w trawieniu oraz pomagają absorbować wodę ze stolca. Aby pomóc zapamiętać, jakie pokarmy najlepiej się do tego nadają, warto przyswoić sobie angielski akronim BRAT – „Bananas, Rice, Apples, Toast”, czyli: Banany, (biały) Ryż, Jabłka i Grzanki. Tego rodzaju pokarm nie będzie drażnił naszego układu pokarmowego, a także zwiąże wodę ze stolca, więc może pomóc zapobiegać odwodnieniu.
Oprócz wymienionych wyżej pokarmów dieta na czas biegunki może też obejmować takie posiłki jak:
- gotowane płatki zbożowe;
- sok jabłkowy;
- gotowane ziemniaki;
- owsianka ryżowa
Opisane powyżej pokarmy należy jeść wieloma małymi porcjami, a nie jako kilka większcyh posiłków, żeby nie obciążać za bardzo systemu trawiennego.
Czego nie jeść podczas biegunki
Wcześniej opisaliśmy rodzaje zalecanych posiłków. Poniżej prezentujemy listę jedzenia, którego należy za wszelką cenę unikać podczas biegunki. Spożywanie tych pokarmów może podrażniać nasz organizm, przedłużyć czas trwania biegunki, a nawet doprowadzić do większego odwodnienia. Podczas biegunki nie należy spożywać następujących pokarmów:
- produktów mlecznych – są trudne w trawieniu i podrażniają system trawienny;
- smażonych, tłusty potraw;
- pikantnych potraw
- pokarmów przetworzonych
- wieprzowiny i cielęciny
- sardynek
- surowych warzyw
- rabarbaru
- cebuli
- kukurydzy
- cytrusów
- innych owoców, jak ananasy, wiśnie, figi, porzeczki, winogrona
- alkoholu
- kawy, napojów gazowanych i tym podobnych
- sztucznych słodzików, w tym sorbitolu.
Co pić, by uniknąć odwodnienia
Kluczowe w powrocie do zdrowia jest nawodnienie organizmu. Osoby cierpiące na biegunkę muszą w ciągu dnia pić dużo wody. Przyjmuje się, że po każdym wypróżnieniu powinno się pić dodatkową szklankę wody. Picie dużej ilości wody zapobiega odwodnieniu i wypłukuje toksyny z organizmu. W trakcie biegunki oprócz wody, nasz organizm traci również elektrolity, które też trzeba próbować uzupełniać. Warto więc sięgnąć po płyny zawierające minerały i elektrolity. Są to między innymi:
- rosół, bulion
- woda kokosowa
- woda z dodatkiem elektrolitów
- napoje sportowe (niegazowane).
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też: