Biebrza - dzika rzeka, świetna na jesienny wypad - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Biebrza – dzika rzeka, świetna na jesienny wypad

Biebrza – dzika rzeka, świetna na jesienny wypad

,

Biebrza to rzeka pełna rozlewisk, bagien i torfowisk, dzięki czemu zachowała swój naturalny charakter. Sprawdź, jak ciekawie spędzić czas w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Biebrza czyli Bobra

Biebrza jest dopływem Narwi i wzdłuż niej ciągnie się największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy. Jej starorzecze i najbliższe okolice stanowią rozlewiska, bagna i torfowiska, które nigdy nie były łatwym terenem dla rolnictwa czy przemysłu – to pozwoliło całej okolicy zachować dziki charakter. Dzięki małej dostępności dla ludzi w Dolinie Biebrzy znalazły swoją ostoję rzadkie ptaki i zwierzęta. Można tu spotkać Łosia zwanego Królem Biebrzy – jest tu ich ponad 1000 osobników. Słowo „Biebrza” wzięło się od litewskiego słowa określającego bobra, zresztą starsi mieszkańcy nazywają rzekę Bobrą. Nie bez przyczyny – te duże gryzonie mają tu swoje stanowiska z licznymi żeremiami, tamami i norami. Tu można zobaczyć wiele ginących gatunków ptaków – takich jak bastion czy wodniczka, a ptaki wędrowne – gęsi i żurawie – mają tu swoje przystanki w dalekich podróżach.

Tratwa, kajak, rower czy wodery?

Na Biebrzy organizowane są spływy kajakowe, jednak korzystający z nich powinni wiedzieć, że duża część szlaku to wąskie tunele wśród wysokich szuwarów, nie ma więc wielu szans na podziwianie szerokich krajobrazów. Dużo ciekawszym wyjściem jest spływ tratwą – mają one małe domki, z których dachu można podziwiać okolicę. Najwięksi śmiałkowie mogą spędzić noc na tratwie. Można wybrać się z przewodnikiem na bagna biebrzańskie (Bagno Ławki czy Czerwone Bagno) – to szczególna gratka dla tych, którzy lubią fotografować ptaki. Carska Droga, zwana też Łosiostradą świetnie nadaje się na wycieczkę rowerową, a gdyby ktoś chciał podziwiać Biebrzę i jej rozlewiska z lotu ptaka, może zaryzykować przelot balonem.

Dolina Biebrzy i jej zabytki

Nie tylko przyrodnicy znajdą tu swój raj – również osoby o zacięciu historycznym będą miały co zwiedzać. Jest tu Twierdza Osowiec zbudowana w XVII wieku dla obrony granic Wielkiej Rosji. Car aby wybudować te fortyfikacje przeniósł całą wieś Osowiec 2 kilometry dalej. Dziś znajduje się tu Muzeum Twierdzy Osowiec. Innym zabytkiem natury technicznej jest Kanał Augustowski łączący Biebrzę z rzeką Niemen. Z Biebrzy w śluzę kanału można wpłynąć w miejscowości Dębowo. Okoliczne miasta zachowały średniowieczny układ ulic, można też tu spotkać drewniane wioski (Jagłowo) pięknie wkomponowane w przyrodę. W Kamiennej Starej czy w Goniądzu można podziwiać dziś już nieczynne wiatraki.

ZOBACZ TEŻ:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >