Mural utkany na bloku w Białymstoku - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Mural utkany na bloku w Białymstoku

Mural utkany na bloku w Białymstoku

Na bloku mieszkalnym przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 13 pojawił się mural, którego inspiracją była tkanina „Cztery pory roku” Felicji Puzanowskiej. Celem malowidła jest promocja lokalnej sztuki ludowej i działań Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Autorem muralu jest białostocki artysta Grzegorz Radziewicz.

Malowidło jest wysokie na 27 i szerokie na 6 metrów. Jego treścią są wzory z tkaniny dwuosnowowej z 1986 roku, prezentujące obrazki z życia podlaskiej wsi. Możemy tam dostrzec rolników przy pracy, dzieci, młodą parę czy wóz konny.

Felicja Puzanowska – artystka ludowa

Twórczyni oryginalnej tkaniny, Felicja Puzanowska, urodziła się w 1909 roku. Mieszkała w podjanowskiej wsi Marchelówka i tworzyła piękne dywany dla znajomych, ale też klientów z zagranicy: jej dzieła można było też kupić w Cepelii. Jak wyznała w wywiadzie dla „Gazety Współczesnej” w 2007 roku, wszystkiego nauczyła się od swej starszej siostry Serafiny. To dzięki niej poznała tajniki tkania dywanów dwuosnowowych.

W miarę jak pani Felicja zyskiwała renomę wśród swoich lokalnych klientów, miała coraz więcej zleceń i przyszła pora na to, by jej dzieła poznało więcej ludzi. Zaczęła jeździć do Cepelii w Białymstoku i dostarczać tam swoje dywany. Jak mówił, zleceń miała tyle, że musiała pracować na okrągło. Dodawała też różne nowe scenki do swych tkanin. Pojawiały się scenki widziane na co dzień: obrazki z polowań, zabawy weselne, motywy roślinne czy rozmaite zwierzęta.

Talent pani Felicji doceniono zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej tkaniny pojawiały się jako przykrycia ołtarzy, nakrycia stołów czy łóżek a dywany były drogim elementem posagów panny młodej. Jej prace są też obecne w wielu zbiorach muzealnych.

Teraz twórczość Felicji Puzanowskiej reklamuje działalność Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Twórcą muralu na budynku jest Grzegorz Radziewicz, którego wcześniejszy mural „Pamięć” ozdabia ścianę hali sportowej Politechniki Białostockiej. Sam malunek na bloku wykonał twórca murali, „M. Ceirowski” absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >