Dowiedz się, jak sprawić, by Święta Bożego Narodzenia były bezpieczne dla wszystkich. Porady amerykańskiej komisji ds. bezpieczeństwa.
Amerykańska komisja ds. bezpieczeństwa produktów konsumpcyjnych (U.S. Consumer Product Safety Commission) przed świętami Bożego Narodzenia przestrzega przed niebezpieczeństwami, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy.
Dlatego też CPSC przygotowała kilka prostych porad dotyczących bezpieczeństwa podczas Świąt. Większość z nich jest na tyle uniwersalnych, że i my możemy z nich skorzystać.

Porady bezpieczeństwa dotyczące gotowania
Pożary spowodowane gotowaniem to najczęstsza przyczyna pożarów w domach. Podczas Święta Dziękczynienia co roku wybucha w USA przeciętnie 1700 pożarów w kuchni. To ponad trzy razy więcej od średniej podczas pozostałych dni w roku.
Porady:
- Nigdy nie zostawiaj gotującego się lub smażonego jedzenia na kuchence bez nadzoru;
- Trzymaj dzieci z dala od rejonu gotowania a łatwopalne przedmioty lub plastikowe torby – z dala od kuchenki i piekarnika;
- Gotując lub smażąc nie miej na sobie luźnych, wiszących ubrań;
- Uchwyty patelni kieruj w stronę wnętrza kuchni;
- Miej w kuchni gaśnicę;
- Jeśli patelnia się zapali, zakryj ją ścierką, żeby tłumić płomienie lub użyj gaśnicy. Nigdy nie używaj mąki lub wody, żeby gasić płonący olej. W razie potrzeby zadzwoń po pomoc.
- Upewnij się, że masz w domu alarm dymny.
Porady dotyczące dekoracji
Podczas okresu świątecznego co roku dochodzi do około 200 wypadków podczas ozdabiania domów. Połowa z tych wypadków do upadki. W 2018 roku w USA około 17500 osób trafiło do szpitala podczas Świąt Bożego Narodzenia z powodu wypadków podczas dekorowania. W 2019 roku sześć osób z tego powodu zmarło.
Od 2015 do 2017 roku wybuchło około 100 pożarów choinek i 1100 pożarów od świec (w listopadzie i grudniu). W ich wyniku zmarło 20 osób, 160 zostało rannych a zniszczeniu uległy dobra warte niemal 50 mln dolarów każdego roku.
Porady:
- Upewnij się, że jeśli masz żywe drzewko, to stoi ono w wodzie (regularnie uzupełnianej);
- Kupując sztuczną choinkę, sprawdź czy ma ona metkę „ognioodporna”;
- Płonące świece umieść na widoku, z dala od łatwopalnych materiałów. Zawsze gaś je przed wyjściem z pokoju;
- Kupuj tylko atestowane światełka choinkowe. Wyrzuć zestawy z połamanymi lub zepsutymi wtyczkami, nadpalonymi lub przetartymi przewodami lub urwane.
Porady dotyczące zabawek
Jak donosi CPSC, w 20129 roku w Stanach Zjednoczonych było około 162700 incydentów związanych z zabawkami. 14 dzieci poniżej 15. roku życia zmarło Większość tych zgonów była związana z połknięciem małej części zabawek.
Porady:
- Kupuj zabawki odpowiednie do wieku dziecka. Wybieraj takie, którymi twoje dziecko może być zainteresowane;
- Jeśli kupujesz dziecku zabawkę do jeżdżenia, zadbaj o jego ochronę – powinno nosić kask, żeby spadając nie uszkodziło sobie głowy;
- Małe kulki i zabawki z drobnymi częściami trzymaj z dala od dzieci młodszych niż 3 lata. Nie dawaj nienadmuchanych balonów dzieciom młodszym niż 8 lat;
- Znaj swojego sprzedawcę: zabawki kupuj od dostawcy, którego znasz i któremu ufasz;
- Uwaga na magnesy: te wysokiej mocy mogą powodować zagrożenie dla dzieci – zarówno niemowląt, jak i starszych. Dzieci mogą połknąć magnesy, powodując bardzo poważne obrażenia wewnętrzne;
- Upewnij się, że pluszowe zabawki są odpowiednie do wieku dziecka i elementy haftowane oraz oczy i nosy zwierząt są odpowiednio mocno przytwierdzone tak, żeby dziecko nie mogło ich oderwać.