Bazylia - właściwości i zastosowanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Bazylia – właściwości i zastosowanie

Bazylia – właściwości i zastosowanie

Bazylia to roślina kojarząca się z włoską pizzą lub makaronem. Zobacz, dlaczego warto jeść ją częściej niż na pizzy.

Pochodzi prawdopodobnie z tropikalnej strefy Afryki, ale współcześnie występuje tylko w hodowli. Warto na początek wspomnieć o jej ciekawej historii. Nazwa “bazylia” wywodzi się od greckiego słowa basileus oznaczającego króla. W starożytności wierzono bowiem, że zawierają ją królewskie perfumy. Natomiast w antycznym Rzymie nazwa zioła Basilescus odwoływała się do bazyliszka. Bazylię używano wówczas jako talizman odstraszający tego potwora. Co ciekawe, Libijczycy jadali ją w celu odstraszania prawdziwych jadowitych zwierząt – węży i skorpionów.

Bazylia – dlaczego warto ją jeść?

Zacznijmy od tego, że zawiera ona znaczne ilości witaminy K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, reguluje gospodarkę wapniową oraz wspomaga układ sercowo-naczyniowy.  Ponadto bazylia jest również źródłem witaminy A i C, kwasu foliowego oraz minerałów takich jak mangan, miedź, wapń, magnez oraz żelazo. Warto również wspomnieć o flawonoidach, które wykazują działanie m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Dzięki bogatej zawartości składników odżywczych bazylia może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Przede wszystkim poprawia pracę układu pokarmowego, pomaga zwalczać różnego rodzaju dolegliwości trawienne oraz reguluje przemianę materii. Dzięki właściwościom rozkurczającym bazylia polecana jest w łagodzeniu kolek i wzdęć. Ponadto stosuje się ją również do pobudzenia apetytu oraz jako ​​środek zapobiegający wymiotom i nudnościom.

Zastosowanie znalazł również olejek eteryczny pozyskiwany z liści bazylii. Pozytywnie wpływa on na funkcjonowanie układu nerwowego. Świetnie sprawdza się w niwelowaniu stresu i zmęczenia. Przyda się również w łagodzeniu dolegliwości bólowych w przebiegu migreny oraz reumatyzmu. Ponadto ułatwia zasypianie i wpływa pozytywnie na jakość snu.

Jak wykorzystać w kuchni?

Bazylię warto włączyć do swojej codziennej diety. Jest łatwo dostępna – zarówno świeża jak i suszona. A ponadto można ją bez trudu wyhodować w domu. Suszoną bazylię można dodawać jako przyprawę do wielu potraw: zup, sosów czy mięs. Świetnie sprawdzi się również w sałatkach.

Świeża bazylia to doskonały dodatek do makaronów, pizzy czy kanapek. Dobrym pomysłem na jej wykorzystanie jest zrobienie pesto, czyli zblendowanie bazylii z oliwą, orzechami i parmezanem. Pesto można wykorzystać jako dodatek do makaronu lub jako pastę do kanapek.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

Zobacz więcej >