Barszcz Sosnowskiego wciąż stanowi zagrożenie – zwłaszcza dla dzieci. W Anglii mocno poparzył dwulatkę bawiącą się w parku.
Jak informują brytyjski media do wypadku doszło w miejscowości Heartpool w Anglii. 2-letnia Ella była razem z rodzicami na spacerze w parku. Po powrocie do mieszkania opiekunowie zauważyli na ciele dziewczyny zaczerwienienia, jednak początkowo uznali, że są to po prostu oparzenia spowodowane przebywaniem na słońcu.
Sytuacja pogorszyła się następnego dnia. Na ciele ich córki wystąpiły bowiem wielkie, bolesne pęcherze. Brytyjski lekarze długo zastanawiali się, co mogło spowodować tak rozległe poparzenia, jednak dopiero rodzice 2-latki odkryli przyczynę obrażeń córki. Okazało się, że mała Ella została poparzona przez barszcz Sosnowskiego – trującą roślinę, która powszechnie występuje także w Polsce.
Jak powiedział w rozmowie z brytyjskimi mediami ojciec dziewczynki: “To było straszne. Nigdy wcześniej nie widziałem dziecka poparzonego tak mocno, jak ona”. Mężczyzna wystąpił także z apelem do innych rodziców, żeby uważali na swoje dzieci podczas spacerów i zabaw na dworze.
Barszcz Sosnowskiego – co to jest
Jego nazwa pochodzi od botanika rosyjskiego pochodzenia – Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Początkowo barszcz Sosnowskiego uprawiano na szeroką skalę jako paszę dla bydła. Jednak szybko okazało się, że powoduje on zmianę smaku mięsa i mleka od karmionych nim krów, a ponadto stanowi zagrożenie dla zdrowia pracujących przy nim ludzi.
Warto dodać, że wiele osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia, zna barszcz Sosnowskiego również pod nazwą „zemsta Stalina”. Roślina otrzymała ten niechlubny przydomek po tym jak zaprzestano jej uprawy. Jedyne co zostało z eksperymentu Sosnowskiego był błyskawicznie rozprzestrzeniający się chwast o wyjątkowo niebezpiecznych dla zdrowia właściwościach.
Barszcz Sosnowskiego wydziela drażniące soki, które powodują przede wszystkim niebezpieczne oparzenia skóry (II i III stopnia) z pęcherzami. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Roślina ta występuje także powszechnie w Polsce. Można ją spotkać zwłaszcza w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, na łąkach, przy drogach, wzdłuż zbiorników wodnych, a także na polach uprawnych czy pastwiskach.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też:
2 komentarze
[…] Wiadomości […]
[…] Wiadomości […]