Balkon cały w kwiatach nikogo nie dziwi. Ale na balkonie można też uprawiać warzywa. Sprawdź, które się do tego nadają i załóż balkonowy ogródek warzywny.
Jakie warzywa nadają się na balkon?
Nie tylko kwiaty można hodować na balkonie, to również świetne miejsce do uprawy warzyw. W ten sposób możemy łatwo o nie zadbać, mieć je zawsze świeże pod ręką i być pewnym, że nie są pryskane środkami chemicznymi. Rekomenduje się tu uprawę pomidorów, papryki, ogórków, wszelkich nowalijek typu szczypiorek, rzodkiewka czy sałata a także dla ziół i pietruszki naciowej. Sprawdzą się też drobne odmiany bakłażanów i patisonów a także rośliny strączkowe takie jak groszek czy fasola
Warzywa a strony świata.
Jeśli nasz balkon jest od strony południowej, kupmy doniczki i pojemniki w ciemnym kolorze, który wolniej się nagrzewa. Lepiej też, żeby nie były z plastiku. Na balkonie południowym świetnie poradzą sobie pomidory i papryka a także zioła z południa takie jak oregano czy bazylia. W bardziej upalne dni trzeba będzie dla warzyw zrobić zadaszenie, gdyż południowa ekspozycja naraża je na wypalenie. Strona północna to miejsce dla mięty, sałaty, cebuli, szczypiorku i ogórków. Tu z kolei ważne będzie zapewnienie roślinom wentylacji, żeby nie zaszkodziła im wilgoć. Planując uprawę ziół warto je wysiać razem z warzywami, bo mają na nie dobry wpływ i odstraszają szkodniki. Szałwia lubi się z fasolą, a bazylia z ogórkami.
Pojemniki do uprawy
Pojemniki na balkonie trzeba dostosować do rodzaju warzyw. Szczypiorek, koperek, cebulę czy rzodkiewkę możemy zasiać w płytkich pojemnikach. Pomidory i papryka wymagają głębszych pojemników, bo mają większy system korzeniowy. Są to też warzywa, które będą musiały być podparte, więc warto zaopatrzyć się w podpórki. Sklepy oferują teraz doniczki wraz z podpórkami idealnie nadające się do uprawy papryki i pomidorów. Fasola i groszek będą się pięły, więc można posadzić je przy balustradzie balkonu. Sałata może rosnąć w oddzielnych doniczkach, podobnie jak zioła. Głębszych pojemników i podpórek wymagają też ogórki.
Podłoże dla warzyw balkonowych
Tu nie ma wielkiej filozofii, wystarczy zwykła ziemia balkonowa lub pod uprawę warzyw. Kupuje się ją w workach w sklepach ogrodniczych. Potem możemy ją najwyżej wzmocnić nawozem odpowiednim dla poszczególnych warzyw. Pamiętajmy, że warzywa sadzimy i wysiewamy przy pochmurnej pogodzie, gdyż pełne słońce może „ugotować” nam sadzonki i świeżo podlane nasiona.
Jak dbać o warzywa balkonowe?
Tu też liczy się strona świata. Na południowym balkonie ważne będzie podlewanie – w upalne dni dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pilnujmy jednak, żeby nie przelewać roślin, bo zgniją. W upalne dni warto pomyśleć o zadaszeniu, które ocieni nasze balkonowe grządki. Od strony północnej możemy sobie pozwolić na podlewanie raz dziennie. Warzywa takie jak rzodkiew, cebula i sałata trzeba przerywać, żeby miały miejsce na rozwój.
ZOBACZ TEŻ:
1 komentarz
[…] Porady […]