Dziś odbędzie się aukcja adopcji skarbów Muzeum Narodowego w Warszawie. Na aukcję wystawiono 23 dzieła sztuki ze zbiorów muzeum, m.in. obrazy Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego czy Władysława Podkowińskiego.
Zwycięzcy aukcji adopcji obejmują symbolicznym patronatem wylicytowane dzieło sztuki. Otrzymają specjalny „Certyfikat adopcji”, a w muzeum obok dzieła na dwa lata zawiśnie tabliczka z informacją o adopcji i nazwiskiem donatora. Zaadoptować można między innymi „Śmierć Barbary Radziwiłłówny” Józefa Simmlera, „Portret trojga dzieci artysty” Jana Matejki, obraz „Śpiący pies” Olgi Boznańskiej, „W altanie” Aleksandra Gierymskiego, „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera, czy „Autoportret w zbroi” Jacka Malczewskiego. Pełna lista dzieł, które można objąć patronatem – poniżej.

Oryginalny prezent gwiazdkowy
Zaadoptować skarby muzeum mogą nie tylko osoby prywatne, ale także firmy. Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, które jest organizatorem aukcji, sugeruje, że zaadoptowanie ulubionego obrazu i powiązanie z nim nazwiska swoich bliskich, na przykład rodziców, dzieci czy wnuków, może być prezentem na różne okazje, na przykład na nadchodzące Boże Narodzenie. Dodatkowo zwycięzca aukcji zostaje członkiem stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzięki karcie członkowskiej może cieszyć się nieograniczonym wstępem na wystawy stałe i czasowe w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie i jego oddziałach.

Dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Będzie to finansowa pomoc dla samego muzeum, jego pracowników oraz artystów. Część dochodu zostanie przeznaczona na rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

„W tym bardzo trudnym i pełnym lęku oraz niepewności czasie pandemii, gdy świat zmienia się na naszych oczach bezpowrotnie, musimy zdwoić wysiłki, aby wzmacniać naszą wspólnotę. Pragniemy wciąż razem z Państwem wspierać sztukę i tworzących ją artystki oraz artystów. Chcemy też dalej pomagać Muzeum, szczególnie gdy w świetle obecnej sytuacji epidemiologicznej bywa ono zmuszone do czasowego zamknięcia i nie może ani zapraszać widzów, ani normalnie funkcjonować. Wierzymy, że to właśnie teraz Muzeum potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek” – pisze na stronie stowarzyszenia Przyjaciele MNW Małgorzata Wandzel, jego wiceprezeska.

Poprzednia aukcja adopcji: „Stańczyk” Matejki za 17 tysięcy
Dzisiejsza aukcja jest już drugą aukcją adopcji dzieł sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie. Pierwsza odbyła się 2 grudnia 2019 roku. Zaadoptowano wtedy 24 dzieła sztuki, a kwoty adopcji wynosiły od 2 do 17 tysięcy złotych. Najdroższe były „Stańczyk” Jana Matejki za 17 tysięcy złotych i „Kompozycja fantastyczna” Witkacego za 13 tysięcy złotych. Ale żeby objąć patronatem „Dzieci w ogrodzie” Władysława Podkowińskiego wystarczyło 3,5 tysiąca złotych, a „Patrol powstańczy” Maksymiliana Gierymskiego – 2 tysiące złotych.

Lista dzieł sztuki wystawionych na aukcję adopcji 14 grudnia
- Jacek Malczewski, „Autoportret w zbroi”, 1914
- Julian Fałat, „Pejzaż zimowy z rzeką”, 1907
- Jan Matejko, „Portret trojga dzieci artysty”, 1870
- Jan Matejko, „Autoportret”, 1892
- Olga Boznańska, „Śpiący pies”, przed 1902
- Jean Baptiste Greuze, „Gitarzysta”, 1755–1757
- Aleksander Gierymski, „W altanie”, 1882
- Józef Mehoffer, „Dziwny ogród”, 1902-1903
- Józef Brandt, „Odbicie jasyru”, 1878
- Henryk Siemiradzki, „Przed kąpielą” (Idylla), 1885-1890
- Józef Simmler, „Śmierć Barbary Radziwiłłówny”, 1860
- Giovanni Battista Lampi, „Stanisław Szczęsny Potocki z synami Stanisławem i Szczęsnym Jerzym”, ok. 1788-1790
- Piotr Michałowski, „Studium chłopca wiejskiego”, około 1841
- Witold Pruszkowski, „Kiedy ranne wstają zorze”, 1876
- Witold Wojtkiewicz, „Chrystus i dzieci”, z cyklu „Ceremonie”, 1908
- Bernardo Cavallino, „Sen św. Józefa”, około 1645
- Willem Claesz Heda, „Deser: martwa natura z ciastem, winem, piwem i orzechami”, 1637
- Vincenzo Coronelli, Globus „Nieba” i „Ziemi”, 1688 i 1693
- Kees van DONGEN (właś . Cornelis Theodorus Maria van Dongen ), „Portret Antoniego Cierplikowskiego w stroju orientalnym”, około 1927
- Lawrence Alma-Tadema, „Portret Ignacego Jana Paderewskiego”, 1891
- Anna Bilińska, „Murzynka”, 1884
- Władysław Ślewiński, „Dwie Bretonki z koszem jabłek”, ok. 1897
- Władysław Podkowiński, „Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień letni”, 1892
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa aukcja adopcji odbędzie się online. Na stronach www.desa.pl i www.artinfo.pl można oglądać katalog obiektów, a także składać oferty. Cena wywoławcza wszystkich wystawionych dzieł wynosi 1000 złotych. Początek aukcji o godzinie 19.