Dowiedz się, jak blisko Ziemi przeleci asteroida 2023 BU, jak duży jest ten obiekt oraz czy powinniśmy się go bać.
Amerykańska Agencja Kosmiczna informuje, że dziś wieczorem bardzo blisko Ziemi przeleci niewielka asteroida. Poniżej wyjaśniamy, jak duży jest ten kosmiczny kamień i czy może zagrażać naszej planecie.
Asteroida 2023 BU: jak blisko Ziemi przeleci?
Jak informuje NASA, w czwartek tuż obok Ziemi przeleci mała asteroida, oznaczona numerem 2023 BU. Jest to obiekt wielkości niewielkiej ciężarówki (jego rozmiary ocenia się na 3,5 na 8,5 metra). Jak podają eksperci, ten głaz wykona jeden z najbliższych zarejestrowanych kiedykolwiek przelotów obok naszej planety. Około godziny 16:27 czasu wschodniego (EST) – czyli około godziny wpół do pierwszej w nocy naszego czasu – ta asteroida przeleci w odległości 3 tysięcy 600 kilometrów nad południowym krańcem Ameryki Południowej. Jak na kosmiczne standardy jest to bardzo bliski przelot – przecinający orbity satelitów geostacjonarnych.
Czy jest się czego bać?
Jak zapewniają naukowcy z NASA, nie należy się bać tego asteroidy, gdyż po pierwsze: nie uderzy on w powierzchnię naszej planety a po drugie: nawet, gdyby do tego doszło, to taki obiekt zostanie zniszczony w trakcie wchodzenia w atmosferę Ziemi – zamieni się w kulę ognia i rozpadnie a na powierzchnię opadną co najwyżej małe fragmenty, jako niewielkie meteoryty.
2023 BU odkryta na Krymie
Asteroida 2023 BU została odkryta w niedzielę 21 styczniaprzez astronoma-amatora Giennadija Borysowa, który ma już na koncie inne obserwacje: odkrył również kometę 2I/Borisov. Dokonał tego odkrycia w swoim obserwatorium MARGO w Nauczni na Krymie. Kiedy asteroida została odkryta i potwierdziły to inne obserwatoria, system oceny zagrożeń dla Ziemi NASA zajął się obliczaniem kursu tego obiektu, by określić czy może być dla nas potencjalnie groźny. Od razu wykluczono ryzyko trafienia w Ziemię, jednak dostrzeżono, że przelot będzie ekstremalnie bliski – jeden z najbliższych w historii takich obserwacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń i tego, jak z nich korzystać? Słuchaj programu „Technicznie proste” na antenie Radia Pogoda codziennie po godz. 10:30!
Zobacz też: