Apophis może zderzyć się z Ziemią? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Apophis może zderzyć się z Ziemią?

Apophis może zderzyć się z Ziemią?

,

Asteroida Apophis może wejść na kolizyjny tor z Ziemią. Naukowcy wcześniej wykluczali takie ryzyko, ale nieznacznie zmienia ona tor swojego lotu, ponieważ nierównomiernie emituje ciepło.

Obawy naukowców dotyczą 2068 roku, chociaż wcześniej, bo już w piątek 13 kwietnia 2029 roku Apophis zbliży się do Ziemi na tyle, że będziemy mogli oglądać ją gołym okiem. I mimo że będzie to piątek trzynastego, według naukowców, za 9 lat nie mamy się czego bać. Trochę gorzej sprawy się mają z 2068 rokiem.

Co zauważyli naukowcy, obserwując Apophis

Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego i Institute for Astronomy ( IfA ) wykryli na asteroidzie działanie tzw. efektu Jarkowskiego. W skrócie zjawisko to polega na tym, że nierównomierne emitowanie energii termicznej przez obiekty kosmiczne wpływa na tor ich lotu. Obserwacje wykonane za pomocą teleskopu Subaru były na tyle dokładne, że pozwoliły dostrzec efekt Jarkowskiego na asteroidzie Apophis. Okazuje się, że asteroida zbacza ze swej orbity o mniej więcej 170 metrów rocznie. Naukowcy twierdzą, że nawet tak małe odchylenie może wystarczyć, by możliwe stało się zderzenie asteroidy z Ziemią w 2068 roku.

Co wiemy o Apophis

Apophis należy do planetoid z grupy Atena. Ich orbity są zbliżone do orbity ziemskiej. Apophis obiega Słońce w ciągu 323 dni. W ciągu jednego obiegu dwukrotnie zbliża się do orbity Ziemi.

Raport NASA z 2004 roku szacował prawdopodobieństwo zderzenia Apophis z Ziemią jak 1 do 300. Jednak według badań publikowanych w 2013 i 2018 roku, rozmiary planetoidy oszacowano na 325 ± 15 m, a masę na 6,1×1010 kg. Prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią oceniano wówczas jako zerowe do 2036 r., a całkowite w ciągu najbliższych 100 lat jako 0,00089%.

Kiedy będziemy mogli ją zobaczyć

Asteriodę Apophis będziemy mogli zobaczyć gołym okiem już za 9 lat. Według danych Jet Propulsion Laboratory planetoida znajdzie się najbliżej Ziemi w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Minie wtedy Ziemię w odległości ok. 38 000 km i będzie widoczna gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji. Będzie to pierwszy tak duży obiekt w znanej historii, który minie Ziemię w tak małej odległości. Takie „kosmiczne spotkanie” zdarza się średnio raz na 1500 lat. Miejmy nadzieję, że fakt, iż nastąpi to w piątek trzynastego, nie nie przyniesie nikomu pecha.

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >