Andrzej Wajda tworzył wybitne filmy: takie obrazy jak „Popiół i diament”, „Kanał”, „Ziemia obiecana”, serial „Z biegiem lat, z biegiem dni” czy słynny „Człowiek z marmuru” weszły do kanonu światowej kinematografii. Obejrzyj nasze subiektywne zestawienie najlepszych filmów Andrzeja Wajdy.
Spis treści:
6 marca przypada rocznica urodzin Andrzeja Wajdy – jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów w historii. Z tej okazji Radio Pogoda zaprasza na „Aleję Sław” ze słynnym reżyserem w roli głównej – w programie będzie można dowiedzieć się więcej na temat samego Andrzeja Wajdy oraz jego dzieł. Tymczasem zapraszamy na krótki przegląd najwybitniejszych filmów artysty wyróżnionego Oscarem za całokształt twórczości.
„Wszystko na sprzedaż”
Niezwykły film, swoją konstrukcją przywodzący na myśl „Osiem i pół” Felliniego, do którego powstania impulsem stała się śmierć Zbigniewa Cybulskiego. W tym filmie, opowiadającym o tworzeniu filmu, rzeczywistość i fikcja mieszają się ze sobą, tworząc niezwykłą, nostalgiczną atmosferę. Kiedy na planie filmowym nie zjawia się aktor grający główną rolę, na poszukiwania ruszają jego żona oraz żona reżysera. Kiedy okazuje się, że aktor zginął podczas próby wskoczenia do pociągu, reżyser szuka sposobów na dokończenie filmu, jednak natyka się na kolejne, piętrzące się problemy.
„Smuga cienia”
Ekranizacja powieści Josepha Conrada. Jak twierdził sam Andrzej Wajda, chciał niemalże „przekalkować” opowiadanie na język filmu oraz mocniej podkreślić autobiograficzny rys Conrada. Młody marynarz handlowy Joseph Conrad-Korzeniowski (Marek Kondrat) po raz pierwszy dowodzi statkiem handlowym. Po śmierci kapitana jednostki musi przeprowadzić statek z Bangkoku do Singapuru. Jednostka jest zaniedbana a jego załoga zdemoralizowana a wkrótce po wyruszeniu w morze na statku wybucha epidemia cholery. Pomimo wszelkich przeciwności losu młodemu marynarzowi udaje się doprowadzić statek szczęśliwie do portu.
SPRAWDŹ NASZE WIDEO:
„Kanał”
Wstrząsający film opowiadający historię upadku Powstania Warszawskiego. Choć w Polsce nie zebrał pozytywnych recenzji ze względu na pozbawiony sentymentów obraz uwięzionych w koszmarnych warunkach powstańców, poza naszym krajem film zyskał ogromne uznanie. Podczas 10. Festiwalu Filmowego w Cannes obraz wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury. Scenariusz filmu napisał Jerzy Stefan Stawiński, opierając się na własnych wspomnieniach z Powstania. Jest koniec września 1944 roku. Zdziesiątkowany oddział powstańców porucznika „Zadry” nie może się przebić z otoczenia, więc decyduje się ewakuować z Mokotowa kanałami, by dotrzeć do Śródmieścia. W mrocznych, przerażających kanałach oddział rozdziela się na trzy grupy, rozpaczliwie walcząc o przetrwanie, próbując nie popaść w szaleństwo, błądząc w klaustrofobicznej przestrzeni wypełnionej śmiertelnie niebezpiecznymi pułapkami.
„Popiół i diament”
Ekranizacja powieści Jerzego Andrzejewskiego, za którą Andrzej Wajda został wyróżniony Nagrodą FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Wenecji. To od tego filmu zaczęła się wielka kariera Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli. 8 maja 1945 roku, ostatni dzień II wojny światowej. Należący do Armii Krajowej Maciek Chełmicki (Cybulski) otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR, jednak przez przypadek zabija inną osobę. Kiedy okazuje się, że musi jeszcze raz wykonać wyrok, doznaje wstrząsu. Po tym jak zakochuje się w hotelowej barmance Krystynie (Ewa Krzyżewska), zaczyna zdawać sobie sprawę, że zabijanie w obliczu końca wojny jest już bezcelowe. Jednak wierność złożonej przysiędze sprawia, że nie może porzucić zadania.
„Człowiek z żelaza”
Kontynuacja „Człowieka z marmuru”, która opowiada losy rodziny Birkutów na tle wydarzeń Grudnia ‘70 i Sierpnia ‘80. Jednak jest to film wykraczający daleko poza samą kinematografię – oddaje ducha czasów ludzi spragnionych wolności, tworzących słynną „Solidarność”. Aleksander Ścibor-Rylski scenariusz do filmu napisał w ciągu 6 dni, na podstawie dokumentów, relacji świadków i zapisów magnetofonowych. Syn Mateusza Birkuta – Maciej Tomczyk (Jerzy Radziwiłowicz) – jest pracującym w Stoczni Gdańskiej opozycjonistą. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) przyjeżdża do Trójmiasta, by przygotować materiał mający skompromitować opozycjonistę. Spotyka się z osadzoną w areszcie żoną Tomczyka (Krystyna Janda). To spotkanie sprawi, że Winkiel rozumie, że to strajkujący mają rację i postanawia, że nie nakręci kompromitującego reportażu.
„Panny z Wilka”
Był to drugi (po „Ziemi obiecanej”) film Andrzeja Wajdy nominowany do Oscara. Ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza w tym przypadku była dla reżysera trudniejsza. Jak wspominał w rozmowie z Polskim Radiem w w 2008 roku, „Ta pajęczyna, która się rwie każdego dnia… Każda scena wydaje się albo zbyt wyrazista, albo niedostatecznie jasna. To powoduje straszne stresy u aktorów, którzy nie wiedzą, gdzie znaleźć granice pomiędzy tym, co jest już zbyt dosłowne i nie nadaje się do tego filmu, a tym, co jest zbyt niedopowiedziane i w związku z tym niejasne” – opowiadał. Mimo tych trudności udało mu się nakręcić wybitny obraz. Film opowiada o Wiktorze Rubenie (Daniel Olbrychski), który po 15 latach przyjeżdża na wieś, gdzie wychowywał się w tamtejszym dworku. Jego pojawienie się powoduje niepokój mieszkanek dworu oraz przywodzi na myśl wspomnienia oraz potrzebę rozliczenia się z przeszłością.
„Wesele”
O tym, że słynny dramat Stanisława Wyspiańskiego ma uniwersalny wydźwięk może świadczyć przytoczona przez portal Filmpolski.pl anegdota, według której Elia Kazan miał po obejrzeniu jego „Wesela” spytać Andrzeja Wajdę: „Gdzie pan znalazł tak doskonałego scenarzystę?”. Oznacza to, że Wajdzie udało się osiągnąć swój cel, czyli przełożenie dramatu na język uniwersalny, zrozumiały również poza Polską. Obraz zrealizowano z ogromną dbałością o detale: aktorzy mieli na sobie prawdziwe chłopskie stroje z epoki, a do scen na progu i przy domu zakupiono oryginalną chatę, którą przeniesiono w okolice Warszawy. W filmie zagrały największe polskie gwiazdy: Daniel Olbrychski, Ewa Ziętek, Wojciech Pszoniak cz Andrzej Łapicki.
„Krajobraz po bitwie”
Ekranizacja obozowych opowiadań Tadeusza Borowskiego, ukazujących człowieka, który po doświadczeniach wojennych nie jest w stanie odnaleźć się w „normalnym” życiu. Tadeusz (Daniel Olbrychski) jest byłym więźniem obozu koncentracyjnego, który wciąż przebywa na terenie obozu wyzwolonego przez Amerykanów. Choć są już wolni, polscy więźniowie pogrążają się w kłótniach i zawiści, których nawet obozowa rzeczywistość nie była w stanie odmienić. Kiedy Tadeusz poznaje Ninę (Stanisława Celińska), która namawia go do wyjazdu, nie jest w stanie przemóc się i sięgnąć po szansę na normalne życie. Wkrótce dochodzi do tragedii…
„Ziemia obiecana”
Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski) oraz dwóch jego przyjaciół: Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) i Maks Baum (Andrzej Seweryn) postanawiają wspólnie odmienić swój los i zarobić tyle, by móc wybudować własną fabrykę. Po drodze do wymarzonej fortuny muszą zmierzyć się z wrogimi działaniami łódzkich fabrykantów obawiających się konkurencji. Walcząc o fortunę i potęgę przyjaciele będą musieli zdecydować: czy porzucą swoje młodzieńcze ideały, czy też poświęcą się pogoni za pieniędzmi.
„Katyń”
Bardzo osobisty obraz Andrzeja Wajdy, którego ojciec był jednym z polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w ramach zbrodni katyńskiej. Reżyser chciał ten film nakręcić przez wiele dziesięcioleci, jednak za czasów PRL było to niemożliwe. W filmie mord katyński obserwujemy oczami mordowanych przez Rosjan polskich żołnierzy oraz ich rodzin. 17 września 1939 roku Związek Radziecki, realizując porozumienie z hitlerowską III Rzeszą, napada na Polskę. Polscy żołnierze są masowo aresztowani przez bolszewickich okupantów i wywożeni na wschód. W 1943 roku okupowaną Polskę obiega informacja o odnalezieniu masowych grobów…
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących swoich ulubionych artystów?! Włącz Radio Pogoda o 22:00 i poznaj ich historie.
Może Cię zainteresować: