Dowiedz się na czym polega Alert RCB, kto go tworzy i w jakich sytuacjach go otrzymujemy. Sprawdź, jak reagować na tego typu powiadomienia.
Spis treści:
Postępujące zmiany klimatyczne niosą ze sobą zaostrzanie się niepokojących zjawisk meteorologicznych, co oznacza kolejne coraz gwałtowniejsze burze, silniejsze powodzie czy ostrzejsze upały. Do tego dochodzą rozmaite niespodziewane zagrożenia związane z wydarzeniami losowymi albo atakami terrorystycznymi. Wraz z rosnącym zagrożeniem konieczne stało się stworzenie systemu powiadamiania ludności, który w krótkim czasie mógłby przestrzec maksymalnie dużą liczbę osób przed niebezpieczeństwem. Tym właśnie jest Alert RCB.
Alert RCB – kto go otrzymuje?
To powiadomienie otrzymuje każda osoba posiadająca telefon komórkowy – zarówno dorośli, jak i dzieci – które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej. Nieważne, jakiego mamy operatora komórkowego – wiadomość otrzyma każdy posiadacz telefonu. Kiedy zaistnieje potrzeba, taka osoba na ekranie swojego telefonu zobaczy SMS z informacjami z rodzajem zagrożenia, miejscem jego występowania oraz zaleceniem jak postępować. Alert RCB rozsyłany jest w nadzwyczajnych sytuacjach, kiedy istnieje zagrożenie życia i zdrowia.
Czy moje dane są bezpieczne?
Wiadomości SMS nie są gromadzone w żadnej bazie danych, tylko rozsyłane do operatorów sieci komórkowych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie gromadzi ani nie przetwarza danych osobowych posiadaczy telefonu.
Jak powstaje Alert RCB?
Powiadomienia te tworzone są przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w oparciu o informacje od rozmaitych instytucji, na przykład Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej lub urzędów wojewódzkich. Następnie informacje na temat możliwych zagrożeń na danym terenie są wysyłane ludziom, którzy aktualnie tam przebywają. Najmniejszym obszarem, na który może być wysyłany Alert RCB, jest powiat. RCB monitoruje sytuację przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Jak zachować się po otrzymaniu alertu?
Jeśli na ekranie swojego telefonu zobaczysz ten SMS, stosuj się do zawartych w nim wskazówek i zaleceń. Dzięki temu w ekstremalnych sytuacjach zawarte w alercie porady mogą pomóc uniknąć zagrożenia albo zminimalizować jego skutki.
Czy trzeba zmienić ustawienia w telefonie by otrzymywać Alert RCB?
Nie trzeba wprowadzać żadnych zmian w ustawieniach telefonu, by otrzymywać te powiadomienia. Jedyne co trzeba zrobić, by je dostać to mieć włączony telefon oraz znajdować się w zasięgu telefonii komórkowej.
Należy pamiętać, że Alert RCB jest bezpłatny i nie wykupuje się żadnego abonamentu ani nie wnosi żadnych opłat za jego otrzymywanie – żaden operator nie ma prawa naliczać opłat w związku z rozsyłaniem tych wiadomości.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń i tego, jak z nich korzystać? Słuchaj programu „Technicznie proste” na antenie Radia Pogodacodziennie po godz. 16!
Sprawdź też: