Aktorka, piosenkarka i szpieg - Josephine Baker trafi do francuskiego Panteonu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Aktorka, piosenkarka i szpieg – Josephine Baker trafi do francuskiego Panteonu

Aktorka, piosenkarka i szpieg – Josephine Baker trafi do francuskiego Panteonu

,

Słynna artystka Josephine Baker, która uczestniczyła we francuskim ruchu oporu podczas II wojny światowej, spocznie w Panteonie w Paryżu. Dowiedz się, dlaczego.

Josephine Baker zostanie pierwszą czarnoskórą kobietą pochowaną we francuskim Panteonie. Słynna tancerka, piosenkarka, aktorka oraz bohaterka francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej zmarła w 1975 roku i została pochowana w Monako. Teraz spocznie we francuskim Panteonie w Paryżu – zadecydował prezydent Francji Emmanuel Macron.

Walka o uhonorowanie bohaterki

To ukoronowanie kampanii zwolenników uhonorowania słynnej artystki i alianckiego szpiega w okupowanej Francji. Wśród lobbujących za przenosinami szczątków bohaterki do panteonu był między innymi jeden z jej synów. Znalazł się on w składzie delegacji, która spotkała się z prezydentem Francji 21 lipca tego roku i wówczas Emmanuel Macron wyraził zgodę na pochówek w miejscu oddającym cześć największym bohaterom Francji. Rodzina Bakerów zabiegała o to od 2013 roku, kiedy to petycję w tej sprawie podpisało ponad 38 tys. osób.

„Była artystką, pierwszą czarnoskórą międzynarodową gwiazdą, muzą kubistów, bojowniczką ruchu oporu podczas II wojny światowej i aktywną członkinią walki o prawa obywatelskie u boku Martina Luthera Kinga” – głosiła petycja podpisana przez dziesiątki tysięcy osób.

Kiedy Josephine Baker spocznie w Panteonie?

Ceremonia będzie miała miejsce 30 października – w dzień rocznicy ślubu Josephine Baker z Jean Lionem – Francuzem, który to związek umożliwił artystce uzyskanie francuskiego obywatelstwa. (Para zawarła związek małżeński w 1937 roku).

Josephine Baker urodziła się w 1906 roku w Missouri w Stanach Zjednoczonych. W latach 30. ubiegłego wieku stała się wielką gwiazdą – zwłaszcza we Francji, w której osiedliła się w 1925 roku i zdominowała tamtejszą scenę kabaretową.

Artystka i bojowniczka ruchu oporu

Baker była wielką francuską patriotką. Po zajęciu kraju przez Niemców w 1940 roku wykorzystywała swoją sławę walki z okupantami z III Rzeszy. Często podczas przyjęć w różnych ambasadach zbierała informacje wywiadowcze dotyczące rozlokowywania wojsk niemieckich, ukrywała też w swoich ubraniach tajne raporty i wiadomości ruchu oporu oraz przekazywała zyski ze swoich koncertów na działalność armii Wolnych Francuzów. Jej siedziba – Chateau des Milandes – była punktem kontaktowym ruchu oporu.

Również po wojnie aktywnie wspierała walkę o wolność i równouprawnienie – często sprzeciwiała się systemowemu rasizmowi panującemu w USA. W 1963 roku wzięła udział w słynnym Marszu na Waszyngton, u boku Martina Luthera Kinga. Była wówczas ubrana w swój mundur, z medalami które otrzymała za walkę z hitlerowską okupacją.

Panteon

Francuski Panteon to budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu, wzniesiona pod koniec XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. Od 1885 roku pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów. Leżą tam pochowani wybitni mężowie stanu, ludzie kultury, naukowcy i osoby szczególnie zasłużone dla Francji. Wśród 80 osób pochowanych w Panteonie zaledwie 5 jest kobietami (w tym pochowana tam w 2018 roku Simone Veil). Tylko prezydent Francji ma prawo zadecydować o pochówku w Panteonie.

Może Cię zainteresować:

Zobacz więcej >