Rosjanie cały czas dopuszczają się zbrodni wojennych na Ukrainie, ostrzeliwując miasta i dzielnice mieszkalne oraz strzelając do cywilów. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja na Ukrainie. Przedstawiamy bieżące wydarzenia, prezentujemy sytuację międzynarodową i stan walczących stron.
W czwartek 24 lutego 2022 roku nastąpił atak Rosji na Ukrainę. Stało się to kilka minut po przemówieniu Putina, w którym zapowiedział wysłanie wojsk na Ukrainę.
Poniedziałek, 20 marca
Prezydent Chin Xi Jinping przyleciał z oficjalną wizytą do Moskwy.
To jego pierwsza wizyta w Rosji od 4 lat. Jinping jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem od wydania jego nakazu aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
Zobacz: Broń fosforowa – co to jest i dlaczego jej użycie przeciw ludziom jest zbrodnią wojenną?
W poniedziałek rosyjski sąd zdecydował o zamrożeniu wszystkich zasobów koncernu Volkswagen w tym kraju.
Dzisiaj w Brukseli spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw UE, by spróbować sfinalizować plan dostarczenia Ukraińcom kolejnej pomocy wojskowej, obejmującej między innymi amunicję artyleryjską, a także by wzmocnić europejski przemysł zbrojeniowy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że minionej doby odparto 69 rosyjskich ataków na pięciu różnych kierunkach: w Łymaniu, Bachmucie, Awdijewce, Marince i Szachtarsku.
Amerykański Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że rosyjskie wojsko wkrótce nie będzie już w stanie kontynuować ofensywy a dodatkowych 300 tys. zmobilizowanych nie zapewniło im przewagi na polu bitwy.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 165 610 żołnierzy; czołgi: 3537; transportery opancerzone: 6869; systemy artyleryjskie: 2577; systemy przeciwlotnicze: 270; samoloty: 305; śmigłowce: 290; drony: 2160.
Niedziela, 19 marca
Ukraińska armia wciąż powstrzymuje wroga na przedmieściach Bachmutu tak, że wciąż możliwe są dostawy amunicji, prowiantu i środków medycznych obrońcom miasta a ranni są ewakuowani – informuje ukraińska generalicja. Według Ukraińców wróg ponosi ciężkie straty – tylko w piątek zginąć miało 193 rosyjskich żołnierzy a kolejnych 199 miało zostać rannych.
Zobacz: Leopard 2 – co potrafi słynny czołg [Wyjaśniamy]
Jewgienij Prigożin, herszt Grupy Wagnera, powiedział w nagraniu zamieszczonym na Telegramie, że planuje zrekrutować do tej zbrodniczej organizacji około 30 tysięcy nowych członków w połowie maja. Wagnerowcy otworzyli w 42 rosyjskich miastach centra rekrutacji, w których według Prigożina mają przyjmować około 500-800 ludzi dziennie. Tego twierdzenia nie da się potwierdzić w niezależnych źródłach.
Zbrodniarz wojenny Władimir Putin niespodziewanie odwiedził okupowany i zniszczony przez Rosjan Mariupol. To jego pierwsza wizyta na okupowanym terenie w Donbasie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W sobotę rosyjski zbrodniarz, poszukiwany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, odwiedził też okupowany Krym.
Turcja i ONZ ogłosiły, że przedłużono umowę dotyczącą umożliwienia eksportu zbóż z ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Nie ma jednak jasności, o ile porozumienie zostało przedłużone: Rosjanie twierdzą, że o 60 dni a Ukraińcy, że o 120 dni.
Zobacz: Mastiff i Jackal – brytyjskie pojazdy dla walczących Ukraińców
W wyniku sobotniego rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk zginęły dwie osoby a 10 zostało rannych – poinformowały miejscowe władze. Według agencji AFP w mieście doszło do 10 eksplozji.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 164 910 żołnierzy; czołgi: 3532; transportery opancerzone: 6853; systemy artyleryjskie: 2568; systemy przeciwlotnicze: 268; samoloty: 305; śmigłowce: 290; drony: 2159.
Sobota, 18 marca
Jak oceniają analitycy NATO, obecnie Rosjanie tracą nawet do 1500 żołnierzy dziennie – głównie w rejonie Bachmutu – informuje „Guardian”, powołując się na anonimowe źródła w Sojuszu.
Prezydent USA Joe Biden komentując przełomową decyzję o wystawieniu listu gończego za zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem powiedział, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze postąpił słusznie a ta decyzja „jest uzasadniona”.
Amerykańscy oficjele: doradca prezydenta USA Jake Sullivan, sekretarz obrony Lloyd Austin i szef połączonych sztabów Mark Milley rozmawiali zdalnie z ukraińskimi władzami na temat dalszej pomocy wojskowej. Ukraińcy prosili amerykańskich sojuszników o kolejne uzbrojenie, amunicję i wyposażenie. Pod koniec spotkania dołączył do niego prezydent Wołodymir Zełenski i wyraził nadzieję, że uda się odbić okupowane przez Rosjan ukraińskie terytoria.
Brytyjskie ministerstwo obrony informuje, że Rosja prawdopodobnie poszerzy listę osób wcielanych do wojska, żeby wysłać na front więcej zmobilizowanych. Według brytyjskiego wywiadu zwiększenie wieku poboru z 18-27 lat do 21-30 najprawdopodobniej zostanie przyjęte w Dumie i wejdzie w życie w styczniu 2024 roku.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 164 200 żołnierzy; czołgi: 3511; transportery opancerzone: 6830; systemy artyleryjskie: 2560; systemy przeciwlotnicze: 265; samoloty: 305; śmigłowce: 290; drony: 2159.
Piątek, 17 marca
W reakcji na wydany przez MTK nakaz aresztowania Putina rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa napisała na Telegramie, że decyzje Trybunału „nie mają dla naszego kraju żadnego znaczenia, także pod względem prawnym”.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania zbrodniarza wojennego – prezydenta Rosji Władimira Putina. Wydano również nakaz aresztowania komisarz ds. praw dziecka w Rosji Marii Aleksiejewny Lwowskiej-Belowej. Są oskarżeni o bezprawne deportacje ukraińskich dzieci i wysiedlenia z okupowanych terenów Ukrainy.
Sprawdź: Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że jego kraj rozpocznie proces ratyfikacji członkostwa Finlandii w NATO przed zaplanowanymi w maju wyborami. Jeśli chodzi o Szwecję, Erdogan powiedział, że będzie kontynuować dyskusję na temat „kwestii związanych z terroryzmem” a członkostwo Szwecji w Pakcie będzie zależało od „powziętych środków”. Dodał, że przekazał Szwedom listę „120 terrorystów”, którzy mieli zostać wydani Turcji, jednak do tego nie doszło.
Słowacja przekaże 13 myśliwców MiG-29 – poinformował premier tego kraju Eduard Heger na konferencji prasowej.
Prezydent Chin Xi Jinping w przyszłym tygodniu przyleci z wizytą do Rosji – poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Węgierski parlament 31 marca ma głosować nad ratyfikacją członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Tylko Węgry i Turcja jak dotąd nie ratyfikowały członkostwa dwóch państw w Sojuszu.
Szef administracji Kijowa Serhij Popko powiedział, że godzina policyjna w mieście zostanie skrócona o godzinę, by pomóc lokalnym biznesom. Od teraz będzie się ona zaczynać od północy, zamiast 23:00, jak dotąd. To pomoże między innymi wydłużyć godziny kursowania transportu miejskiego. Ma to pomóc zmniejszyć „społeczne napięcia, zwiększyć produkcję i pomóc tworzyć nowe miejsca pracy”.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 163 320 żołnierzy; czołgi: 3506; transportery opancerzone: 6823; systemy artyleryjskie: 2552; systemy przeciwlotnicze: 265; samoloty: 305; śmigłowce: 290; drony: 2145.
Czytaj: Leopard 2 – co potrafi słynny czołg [Wyjaśniamy]
Czwartek, 16 marca
Prezydent Polski Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z przebywającym z wizytą w Polsce prezydentem Czech Petrem Pavelem ogłosił, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MIG-29. Jak powiedział polski prezydent, 4 myśliwce mają zostać przekazane „w najbliższych dniach”. Pozostałe maszyny mają być przekazywane sukcesywnie po odpowiednich przygotowaniach i serwisie.
Pentagon zamieścił nagranie ukazujące strącenie drona MQ-9 Reaper przez rosyjski myśliwiec Su-27:
Rosyjski Tass donosi, że z początkiem roku akademickiego w Rosji do tamtejszych szkół średnich ma trafić nowy podręcznik do historii. Ma on zawierać rozdział mówiący o „specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie”.
Dziś jest dokładna rocznica zbombardowania przez Rosjan teatru w Mariupolu. W wyniku tej zbrodni wojennej zginęły setki ukraińskich cywili. Rosjan od bombardowania nie odwiódł nawet ogromny napis „dzieci”, który stworzono przed teatrem.
Polski minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że Ukraińcy zamówili dostawę kolejnych polskich karabinków Grot. Kluczowe dla Ukraińców miały był niezawodność karabinka oraz jego duża tolerancja na amunicję różnej jakości.
Herszt donieckich separatystów Denis Puszilin powiedział rosyjskiej agencji Tass, że nie dostrzega żadnych oznak wycofywania się Ukraińców z Bachmutu.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 162 560 żołnierzy; czołgi: 3504; transportery opancerzone: 6810; systemy artyleryjskie: 2539; systemy przeciwlotnicze: 265; samoloty: 305; śmigłowce: 289; drony: 2145.
Środa, 15 marca
Jak donosi Radio Swoboda, rosyjskie władze planują rozpocząć 1 kwietnia rekrutację łącznie 400 tysięcy żołnierzy. Rosyjskie ministerstwo obrony miało już rozesłać do władz regionów polecenia ws. określenia liczby osób, które mogą zostać wcielone do wojska. Według tego planu obwody Swierdłowsk i Czelabińsk mają dostarczyć po 10 tys. kontraktorów a Perm – 9 tysięcy.
Zobacz: Javelin, Stinger, Piorun – czym Ukraińcy walczą z rosyjskim najeźdźcą
Jak donosi Reuters, powołując się na tureckie władze, w najbliższych dniach Ankara ma wyrazić zgodę na to, by Finlandia przystąpiła do NATO. Możliwe, że turecki parlament ratyfikuje decyzję o dopuszczeniu Finlandii do Sojuszu jeszcze przed zaplanowanymi na połowę kwietnia wyborami. Wciąż jednak Turcja nie wyraziła zgody na członkostwo Szwecji w NATO.
Suspilne donosi, że w Charków uderzyła rosyjska rakieta S-300 wystrzelona z rosyjskiego Biełgorodu.
Wołodymir Zełenski podziękował władzom Danii za nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Prezydent Ukrainy napisał na Twitterze, że Dania przekaże Ukraińcom pomoc wojskową, humanitarną i finansową o wartości przekraczającej miliard dolarów.
Rzecznik Białego domu John Kirby powiedział, że amerykański dron zwiadowczy MQ-9 Reaper, który we wtorek rano został staranowany przez rosyjski myśliwiec i wpadł do Morza Czarnego, „nie został odzyskany” i być może nigdy nie uda się go odzyskać. Kirby dodał, że władze USA wciąż oceniają, czy w ogóle podejmować jakiekolwiek działania w celu odzyskania straconej maszyny.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 161 520 żołnierzy; czołgi: 3492; transportery opancerzone: 6799; systemy artyleryjskie: 2528; systemy przeciwlotnicze: 262; samoloty: 304; śmigłowce: 289; drony: 2132.
Zobacz: Dron-kamikadze Shahed-136 – co o nim wiemy i czy trzeba się go obawiać? [Analiza]
Wtorek, 14 marca
Władze Stanów Zjednoczonych wezwą ambasadora Rosji w USA po incydencie nad Morzem Czarnym – poinformował rzecznik amerykańskiego departamentu stanu Ned Price.
USA ujawniły, że we wtorek rano rosyjski myśliwiec Su-27 staranował amerykański dron rozpoznawczy MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym. Amerykańska maszyna spadła do morza.
Kreml ogłosił, że nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Stało się to po tym jak pojawiły się doniesienia, że MTK najprawdopodobniej wyda pierwsze nakazy aresztowania Rosjan za popełniane przez nich zbrodnie w Ukrainie.
Parlament Litwy jednogłośnie przyjął rezolucję, by niesławną rosyjską Grupę Wagnera określać mianem „organizacji terrorystycznej”, oskarżoną o „systematyczne, poważne zbrodnie w trakcie agresji [na Ukrainę]”.
Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział we wtorek, że prawdopodobieństwo, że Finlandia wstąpi do NATO przed swoim sąsiadem wzrosło, jednak zapewnił, że członkostwo w Szwecji w Pakcie Północnoatlantyckim „to tylko kwestia czasu”.
Trwają negocjacje Ukrainy i Rosji dotyczące przedłużenia porozumienia w sprawie eksportu zboża z ukraińskich portów w Morzy Czarnym. Kością niezgody jest termin porozumienia: Kreml chce przedłużenia o 60 a Kijów – o 120 dni.
Zobacz: No-fly zone. Co oznaczałoby zamknięcie nieba nad Ukrainą?
Wołodymir Zełenski poinformował na Telegramie, że jedna osoba zginęła a trzy zostały ranne w rosyjskim ostrzale rakietowym Kramatorska, do którego doszło we wtorek rano.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 160 540 żołnierzy; czołgi: 3484; transportery opancerzone: 6789; systemy artyleryjskie: 2519; systemy przeciwlotnicze: 260; samoloty: 304; śmigłowce: 289; drony: 2120.
Poniedziałek, 13 marca
Rosyjskie ministerstwo przemysłu ogłosiło w poniedziałek, że rozszerza listę firm, których produkty mogą być importowane do Rosji bez pozwolenia producenta. Na liście znalazły się między innymi Ikea oraz producenci zabawek Hasbro i Mattel.
Zobacz: KRABy dla Ukrainy – polska artyleria w walce z rosyjskim najazdem. Poznaj możliwości tej broni
Prezydent Wołodymir Zełenski odznaczył tytułem Bohatera Ukrainy ukraińskiego żołnierza rozstrzelanego przez Rosjan po słowach „Chwała Ukrainie”. Jak informuje korespondent Polsatu i „Newsweeka” Mateusz Lachowski, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ostatecznie potwierdziła tożsamość żołnierza z szokującego nagrania. To Oleksandr Matsiewski, snajper 163. batalionu 119. Czernihowskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Andrej Kartapołow, były generał i przewodniczący komitetu obrony w rosyjskiej Dumie przedstawił projekt ustawy zwiększającej wiek poboru z zakresu 18-27 lat do 21-30 lat.
Międzynarodowy Trybunał Karny planuje otworzyć dwie sprawy kryminalne w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Jak donosi „The New York Times”, mają zostać wystawione nakazy aresztowania „dla kilku osób”. To pierwsze zarzuty międzynarodowego trybunału od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji.
Zobacz: K239 Chunmoo – koreańska artyleria rakietowa dla Polski: co potrafi ta broń? [Wyjaśniamy]
Jak informuje Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, jedna osoba zginęła a 4 zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w miejscowość w obwodzie sumskim.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 159 800 żołnierzy; czołgi: 3474; transportery opancerzone: 6774; systemy artyleryjskie: 2503; systemy przeciwlotnicze: 259; samoloty: 304; śmigłowce: 289; drony: 2109.
Niedziela, 12 marca
Według Instytutu Badań nad Wojną (ISW) 11 marca Rosjanie nie dokonali żadnych postępów w rejonie Bachmutu. Najeźdźcy bezskutecznie szturmują to zrujnowane miasto już od ponad 7 miesięcy.
Zobacz: Abrams – nowa pięść pancerna Polski. Co potrafi słynny czołg? [Wyjaśniamy]
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag” po raz kolejny zaapelował do Niemców o przyspieszenie dostaw amunicji i do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich samolotach. Kuleba powiedział, że niedostatek amunicji to „problem numer jeden” w Ukrainie. Dodał też, że przedstawiciele niemieckiego przemysłu zbrojeniowego wyrazili gotowość do dostarczenia Ukraińcom sprzętu, jednak wciąż czekają na podpisanie przez niemiecki rząd kontraktów w tej sprawie.
Papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiej gazety „La Nación”, spytany o to, czy rosyjskie zbrodnie dokonywane w Ukrainie można określić mianem ludobójstwa, powiedział:
„Nie wiem, czy to jest ludobójstwo, czy nie, to musi być zbadane” – odparł Franciszek.
W ciągu minionej doby ukraińskie wojsko odparło ponad 92 rosyjskie ataki w pięciu rejonach – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy – donosi „Kyiv Independent”.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 159 090 żołnierzy; czołgi: 3466; transportery opancerzone: 6769; systemy artyleryjskie: 2487; systemy przeciwlotnicze: 259; samoloty: 304; śmigłowce: 289; drony: 2108.
Sobota, 11 marca
Większość dostaw prądu w Kijowie udało się już przywrócić – informują ukraińskie władze. Koncern energetyczny DTEK poinformował, że całkowicie przywrócono dostawy prądu w Odessie oraz 60% dostaw w Charkowie. Problemy z dostawą energii trwały od zmasowanego rosyjskiego ataku rakietami i dronami na ukraińskie miasta, do którego doszło w czwartek.
Zobacz: Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie
Brytyjski rząd napisał do sponsorów Igrzysk Olimpijskich, by skłonić ich do wywarcia presji na Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by zakazać Rosjanom i Białorusinom udziału w zaplanowanych na przyszły rok Igrzyskach w Paryżu. Brytyjska sekretarz kultury Lucy Frazer wysłała ten list do szefów 13 największych firm sponsorujących igrzyska, w tym Coca-Coli, Samsunga i Visa.
Polski korespondent wojenny „Newsweeka” i stacji Polsat News Mateusz Lachowski potwierdza, że Ukraińcy dalej bronią się w Bachmucie, choć cały czas ponoszą straty:
Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że Bachmut stał się dla Grupy Wagnera swego rodzaju „strefą śmierci” i ciężko im będzie kontynuować natarcie na zachód przez miasto. Brytyjczycy oceniają, że w ciągu minionych 4 dni wagnerowcy zajęli większą część wschodniego Bachmutu, podczas gdy Ukraińcy wciąż utrzymują jego zachodnią część i zniszczyli kluczowe mosty na rzece Bachmutce, która „obecnie wyznacza linię frontu”.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 158 000 żołnierzy; czołgi: 3458; transportery opancerzone: 6762; systemy artyleryjskie: 2483; systemy przeciwlotnicze: 257; samoloty: 304; śmigłowce: 289; drony: 2108.
Piątek, 10 marca
Według Instytutu Badań nad Wojną (ISW) „wagnerowcy” w Bachmucie najwyraźniej musieli przeprowadzić pauzę operacyjną i najprawdopodobniej czekają na posiłki, zanim ta bandycka jednostka znów będzie mogła przystąpić do walki.
Premier Finlandii Sanna Marin odwiedziła Kijów, gdzie spotkała się z prezydentem Wołodymirem Zełenskim. Wspólnie wzięli udział w mszy świętej w Katedrze św. Michała, którą wyprawiono na cześć żołnierza Dmytro Kocubajły, który zginął podczas walk o Bachmut.
Rząd Szwajcarii oświadczył w piątek, że nie zmieni swojej polityki, na podstawie której zakazuje wysyłania na Ukrainę broni i amunicji wyprodukowanej w tym państwie.
Przywódca niesławnej Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożin, powiedział że jego organizacja otworzyła centra rekrutacji w 42 rosyjskich miastach. Przywódca rosyjskich zbrodniarzy dodał, że wciąż obawia się o zbyt małe dostawy amunicji.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 156 990 żołnierzy; czołgi: 3448; transportery opancerzone: 6742; systemy artyleryjskie: 2475; systemy przeciwlotnicze: 254; samoloty: 304; śmigłowce: 289; drony: 2107.
Czwartek, 9 marca
Polska dostarczyła Ukrainie kolejne 10 czołgów Leopard 2. Tym samym podarowaliśmy już łącznie 14 deklarowanych przez nasz kraj tych niemieckich czołgów.
Organizatorzy gali Oscarów drugi rok z rzędu nie zgodzili się, by na gali rozdania nagród swoje przemówienie mógł wygłosić Wołodymir Zełenski.
Okupowana przez Rosjan Zaporoska Elektrownia Atomowa została już ponownie podłączona do sieci elektrycznej po utracie zasilania, które nastąpiło w wyniku rosyjskich ataków rakietowych – informuje Energoatom.
Liczba ofiar śmiertelnych w nocnym ataku rakietowym na Lwów wzrosła do 5 osób.
Choć 8 marca herszt bandyckiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że Rosjanie zajęli już wschód Bachmutu, to według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojna (ISW) jest mało prawdopodobne, by zdobycie miasta pomogło napastnikom w dalszej ekspansji. Według ISW Ukraińcy 7 marca zakończyli kontrolowany odwrót ze zrujnowanego miasta przez rzekę Bakhmutkę.
Jak donosi Reuters, Ukraina weźmie udział w przedsięwzięciu państw Unii Europejskiej dotyczącym wspólnych zakupów gazu. Jak powiedziała unijna komisarz energii Kadri Simson: „zintegrowaliśmy Ukrainę z platformą do wspólnego zakupu gazu, co pomoże zabezpieczyć dodatkowo 2 mld³ gazu”.
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że nocny zmasowany atak rakietowy to „po prostu rosyjskie barbarzyństwo”: „Nadejdzie dzień, w którym Putin i jego wspólnicy zostaną za to pociągnięci do odpowiedzialności przez specjalny trybunał” – napisał.
Wołodymir Zełenski powiedział, że „to była ciężka noc”. Minionej nocy Rosjanie wystrzelili na cele w Ukrainie 81 rakiet. Zaatakowane zostały Kijów, Koirowograd, Dnipro, Odessa, Charków, Zaporoże, Lwów, Iwano-Frankowsk, Żytomierz i Winnica. Celowano w infrastrukturę krytyczną i budynki mieszkalne. Są doniesienia o zabitych – prezydent Ukrainy złożył kondolencje ich rodzinom.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 156 120 żołnierzy; czołgi: 3441; transportery opancerzone: 6736; systemy artyleryjskie: 2465; systemy przeciwlotnicze: 254; samoloty: 303; śmigłowce: 289; drony: 2095.
Abrams – nowa pięść pancerna Polski. Co potrafi słynny czołg? [Wyjaśniamy]
Wtorek, 7 marca
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wróg przeprowadził 50 nalotów oraz 5 ataków rakietowych na teren Ukrainy w ciągu minionej nocy. Z kolej w samym rejonie Bachmutu Ukraińcom udało się odeprzeć 37 ataków rosyjskich. Ukraińcy z kolei wykonali 15 nalotów na rosyjskie pozycje, zaatakowali również rosyjski system przeciwlotniczy. Ukraińcy twierdza tez, że udało im się zestrzelić jeden rosyjski samolot Su-25, 9 irańskich dronów-kamikadze Shahed-136 oraz 8 innych dronów wroga.
Ukraińcy rozpoczęli zdalne negocjacje na temat wydłużenia umowy dotyczącej eksportu produktów rolnych z portów w Morzu Czarnym.
Moskiewski sąd skazał studenta i prodemokratycznego aktywistę Dmitrija Iwanowa na 8,5 roku więzienia z paragrafu za „szerzenie fałszywych informacji mających zdyskredytować rosyjską armię”. Na sali sądowej odważny 23-latek, jeszcze przed ogłoszeniem wyroku powiedział:
„Pokój Ukrainie, wolność dla Rosji! Niech mój przykład was nie odstrasza. Musimy jeszcze dużo zrobić, by żyć kraju, na który zasługujemy oraz by zakończyć tę wojnę” – powiedział opozycjonista.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 154 830 żołnierzy; czołgi: 3432; transportery opancerzone: 6714; systemy artyleryjskie: 2456; systemy przeciwlotnicze: 253; samoloty: 303; śmigłowce: 289; drony: 2095.
Poniedziałek, 6 marca
Rosyjskie wojsko najprawdopodobniej uzupełnia straty sprzętowe pamiętającymi 1954 rok czołgami T-62 – ocenia brytyjski wywiad. Według Brytyjczyków istnieje „realna możliwość”, że te 60-letnie maszyny trafią do jednostek, które miały otrzymać najnowszy rosyjski czołg T-14 Armata, który jednak wciąż jest jednostką niedopracowaną, trapioną usterkami i wyprodukowaną w śladowych ilościach. Brytyjczycy oceniają, że Rosjanie w 2022 roku wyciągnęli z magazynów w przybliżeniu 800 czołgów T-62.
Amerykański Instytut Badań nad Wojna (ISW) w swoim najnowszym doniesieniu na temat działań wojennych ocenił, że siły ukraińskie przeprowadziły „ograniczony odwrót” ze wschodniego Bachmutu, jednak w dalszym ciągu zadają potężne straty rosyjskiemu najeźdźcy w tym mieście.
Wołodymir Zełenski w nocnym przemówieniu złożył hołd ukraińskim żołnierzom walczącym w Donbasie. Walki w Bachmucie ocenił jako „jedną z najcięższych bitew. Bolesną i trudną”.
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przyjechał z propagandową wizytą do okupowanego przez Rosjan Mariupola, by „dokonać inspekcji rosyjskich wysiłków na rzecz odbudowy infrastruktury”.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 153 770 żołnierzy; czołgi: 3423; transportery opancerzone: 6703; systemy artyleryjskie: 2433; systemy przeciwlotnicze: 250; samoloty: 302; śmigłowce: 289; drony: 2086.
Niedziela, 5 marca
Do 11 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego uderzenia rakietowego na pięciopiętrowy blok mieszkalny w czwartek na południu Ukrainy.
Kobieta i dwoje dzieci zginęło w ataku rosyjskim moździeżowym na wieś Poniatiwka w obwodzie chersońskim. Trafiony został prywatny dom.
Według brytyjskiego wywiadu w Ukrainie wzrasta ilość starć bezpośrednich, co ma być oznaką postępujących problemów z dostawą amunicji dla Rosjan. Brytyjczycy twierdza tez, że świeżo powołane „mobiki” są zmuszeni do prowadzenia szturmu na umocnione ukraińskie pozycje, uzbrojeni jedynie „w karabiny i saperki”. Chodzi o stare saperki MPL-50 używane do kopania okopów, ale też walki wręcz. Według brytyjskiego ministerstwa obrony to kolejna oznaka „brutalnego i prymitywnego” stylu prowadzenia walki.
Premier Łotwy Krišjānis Kariņš w rozmowie z niemiecką gazetą „Der Spiegel” powiedział, że dostawa zachodnich myśliwców na Ukrainę to „tylko kwestia czasu”.
Wciąż trwają zacięta walki w zdewastowanym Bachmucie – Ukraińcy wciąż nie wycofali się z miasta.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 153 120 żołnierzy; czołgi: 3414; transportery opancerzone: 6692; systemy artyleryjskie: 2426; systemy przeciwlotnicze: 248; samoloty: 302; śmigłowce: 289; drony: 2071.
Sobota, 4 marca
Brytyjski wywiad ocenia, że trasy zaopatrzeniowe Ukraińców do oblężonego Bachmutu stają się „coraz bardziej ograniczone”. Według Brytyjczyków Ukraińcy wysyłają w okolice miasta elitarne jednostki oraz niszczą kluczowe mosty, a jednak mimo to rosjanie prą naprzód.
Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przyjechała dziś do Lwowa w Ukrainie. Po przybyciu do miasta powiedziała, że ma nadzieję, że negocjacje akcesyjne do Unii Europejskiej będą mogły rozpocząć się w tym roku.
„Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej” – powiedziała szefowa PE.
Jak informuje „Kyiv Independent”, powołując się na doniesienia magazynu „Der Spiegel”, niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall prowadzi rozmowy na temat wybudowania fabryki czołgów w Ukrainie. Wybudowanie fabryki miałoby kosztować około 200 mln euro a zakład byłby w stanie wyprodukować rocznie do 400 czołgów.
Zastępca mera Bachmutu Oleksandr Marczenko powiedział Radiu 4 BBC, że Rosjanie wciąż nie zajęli Bachmutu a na ulicach miasta wciąż trwają walki.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 152 190 żołnierzy; czołgi: 3409; transportery opancerzone: 6683; systemy artyleryjskie: 2414; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 302; śmigłowce: 289; drony: 2066.
Piątek, 3 marca
Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Uzbrojenie o wartości 400 mln dolarów będzie składać się głównie z amunicji – informuje Reuters.
Wysadzono most kolejowy w Bachmucie. To najprawdopodobniej element działań składających się na wycofanie się Ukraińców z tego miasta. Nagranie z kontrolowanego wyburzenia umieszczono w mediach społecznościowych:
Władze Ukrainy nakazały obowiązkową ewakuację rodzin z dziećmi, rannych i osoby z trudnościami w poruszaniu się z Kupiańska i okolicznych terenów na północy miasta. Wynika to z obaw o to, że wkrótce Rosjanie mogą zająć tę miejscowość. Wróg został wyparty z Kupiańska podczas ukraińskiej kontrofensywy we wrześniu.
Jewgienij Prigożyn – szef zbrodniczej grupy bandytów znanych jako Grupa Wagnera – wezwał Wołodymira Zełenskiego do wycofania wojsk z „częściowo otoczonego” Bachmutu. Jak powiedział rosyjski zbrodniarz, do Bachmutu obecnie prowadzi już tylko jedna droga.
Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w piątek spotykają się w Waszyngtonie, by omawiać ewentualne postępowanie w przypadku, gdyby Chiny zdecydowały się dostarczać Rosji uzbrojenie.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 151 370 żołnierzy; czołgi: 3405; transportery opancerzone: 6673; systemy artyleryjskie: 2402; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 301; śmigłowce: 289; drony: 2061.
Czwartek, 2 marca
W wywiadzie dla belgijskiego dwutygodnika „Tertio” i portalu belgijskiego episkopatu „CathoBel” papież Franciszek kolejny raz odniósł się do wojny w Ukrainie. Szef Stolicy Apostolskiej wciąz nie umie określić, kto jest ofiarą tej wojny. Jak powiedział papież:
„Jest to dla mnie bardzo bolesne i nie mogę wybrać, po której mam być stronie. Wojna sama w sobie jest złem”.
Trwa zaciekła, krwawa bitwa o zrujnowany Bachmut. Ukraińcy sami przyznają, że miasto ma znikome znaczenie strategiczne, ale stało się symbolem oporu oraz prawdopodobnie wiąże duże siły rosyjskie, uniemożliwiając im w ten sposób przygotowanie większej ofensywy. Miasto najprawdopodobniej upadnie: jak przyznał w rozmowie z radiem NV członek ukraińskiego parlamentu Serhij Rachmanin, „prędzej czy później zapewne będziemy musieli opuścić Bachmut. Nie ma sensu utrzymywać go za wszelką cenę”.
W nocy ze środy na czwartek Rosjanie ostrzelali rakietami Zaporoże. Trafiony został blok mieszkalny – w ataku zginęło 3 ludzi a 6 zostało rannych. Ratownicy przeszukują rumowisko w poszukiwaniu kolejnych ofiar. W ataku wróg użył najprawdopodobniej rakiet S-300.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł Chiny, by nie wysyłały broni do Rosji. Zaapelował, by zamiast tego Pekin wzmocnił presję na Kreml, żeby wycofał swoje wojska z Ukrainy.
Suspilne ostrzega na Telegramie, że w czwartek w Mikołajewie zostaną odcięte dostawy wody w godzinach 11:00-17:00.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 150 605 żołnierzy; czołgi: 3397; transportery opancerzone: 6658; systemy artyleryjskie: 2398; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 300; śmigłowce: 288; drony: 2058.
Środa, 1 marca
Ukraińskie władze zaprzeczają, jakoby przeprowadzały ataki z użyciem dronów na terytorium Rosji. Doradca Wołodymira Zełenskiego, Michajło Podoliak, napisał na Twitterze:
„Ukraina nie uderza na terytorium rosyjskiej federacji. Ukraina prowadzi wojnę obronną w celu odzyskania swojego okupowanego terytorium” – czytamy.
Na Ukrainie 1 marca to pierwszy dzień wiosny.
Rosja zaostrza cenzurę: do tamtejszego parlamentu trafił projekt ustawy, który jeszcze bardziej zaostrza kary za krytykę działań władz – za „dyskredytowanie” rosyjskich sił zbrojnych (w tym zbrodniczej Grupy Wagnera) można będzie trafić do więzienia nawet na 15 lat.
W nocy z wtorku na środę Rosjanie osiem razy ostrzeliwali Nikopol oraz okoliczne wioski. Rosyjska artyleria celowała w linie gazowe, elektryczne oraz infrastrukturę transportową. Na szczęście w wyniku ostrzałów nikt nie zginął.
W Finlandii dziś po południu głosowana będzie decyzja o przyspieszeniu procesu wstępowania tego kraju do NATO.
Polski sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński powiedział w programie „Graffiti” w Polsat News, że to Rosjanie odpowiadają za elektroniczny atak hakerski na portal podatki.gov.pl, w którym Polacy rozliczają swoje zeznania podatkowe.
Jak informuje korespondent Polsat News w Ukrainie Mateusz Lachowski, Ukraińcy wysyłają posiłki do Bachmutu. Miał o tym zdecydować dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Aleksander Syrski po zaskakującej wizycie w oblężonym mieście.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 149 890 żołnierzy; czołgi: 3395; transportery opancerzone: 6638; systemy artyleryjskie: 2393; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 300; śmigłowce: 288; drony: 2055.
Wtorek, 28 lutego
Minister Obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dziś z Hutą Stalowa Wola umowę na dostawę do polskiego wojska ponad 1000 bojowych wozów piechoty „Borsuk” oraz ponad 300 wozów specjalistycznych na tym samym podwoziu. Jak powiedział Błaszczak, jest to „największy projekt w polskiej zbrojeniówce od 50 lat”.
Rosjanie zamknęli lotnisko Pułkowo w Sankt Petersburgu z obawy przed doniesieniami o pojawieniu się nieznanego drona. Przyloty do tego portu zostały czasowo zawieszone, poderwano też myśliwce, które patrolują przestrzeń wokół lotniska.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że w „dłuższej perspektywie” Ukraina zostanie członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Szef Sojuszu dodał, że obecnie priorytetem jest obrona przed rosyjską inwazją i pozostanie niepodległym krajem.
W nocy doszło do serii wybuchów w rosyjskiej rafinerii Rosnieftu w Kraju Krasnodarskim. Możliwe, że doszło do ataku z użyciem dronów.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa nigdy nie zrezygnuje z „nowych terytorialnych realiów” w Ukrainie.
W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie ostrzelali pogotowia ratunkowego w Swiatohorsku w obwodzie donieckim. W ataku zginął jeden ratownik a trzech innych zostało rannych.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 149 240 żołnierzy; czołgi: 3388; transportery opancerzone: 6630; systemy artyleryjskie: 2383; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 300; śmigłowce: 288; drony: 2051.
Poniedziałek, 27 lutego
Wołodymir Zełenski zwolnił Edwarda Moskaliowa – dowódcę połączonych sił ukraińskich odpowiedzialnego za działania w Donbasie. Nie podano powodów zwolnienia wojskowego.
Trwają zaciekłe walki w okolicy Bahmutu. Według nieoficjalnych doniesień siłom ukraińskim udało się odeprzeć Rosjan na północ od miasta i zagrozić okrążeniem sił wagnerowskich. Najprawdopodobniej jednak nie udało się zamknąć Rosyjskich wojsk w kotle, jednak udało się dzięki temu osłabić ich natarcie na miasto.
Turcja 9 marca wznowi rozmowy ze Szwecją oraz Finlandią na temat ewentualnej zgody na przyjęcie tych dwóch krajów do NATO. Spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli.
Pojawiły się niepotwierdzone jeszcze doniesienia o tym, że białoruscy partyzanci poważnie uszkodzili stacjonujący na Białorusi rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 (odpowiednik amerykańskich samolotów AWACS). Rosyjski samolot miał zostać poważnie uszkodzony za pomocą ataku dronów na lotnisku w Mińsku. W wyniku ataku miały zostać uszkodzone dziób oraz centropłat, w tym najważniejszy element – antena samolotu. Jeśli faktycznie poważnie uszkodzono ten samolot, to oznacza to bardzo dużą stratę dla rosyjskiego lotnictwa oraz utrudnienia w działaniu rosyjskiej armii w Ukrainie.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 148 690 żołnierzy; czołgi: 3385; transportery opancerzone: 6621; systemy artyleryjskie: 2380; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 300; śmigłowce: 288; drony: 2048.
Niedziela, 26 lutego
Amerykański wywiad informuje, że Chińczycy rozważają dostarczenie Rosjanom dronów i amunicji. Według Amerykanóch Chińczycy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, jednak mają trwać chińsko-rosyjskie negocjacje dotyczące ceny i zakresu uzbrojenia.
Szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj ostrzega, że wróg atakuje ukraińskie pozycje w rejonie Kreminnej i Biłohoriwki. Póki co ataki Rosjan udaje się odpierać.
W centrum Berlina tysiące osób protestowały przeciwko dostawom uzbrojenia Ukraińcom i naciskających na niemiecki rząd, by negocjował ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem.
Minister energii Ukrainy powiedział, że udało się utrzymać rezerwy energii elektrycznej w kraju i jeśli nie będzie kolejnych rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną, to nie powinno być więcej wyłączeń prądu.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 148 130 żołnierzy; czołgi: 3381; transportery opancerzone: 6615; systemy artyleryjskie: 2380; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 299; śmigłowce: 288; drony: 2037.
Sobota, 25 lutego
Dyktator Białorusi Aleksander Łukaszenka 28 lutego odwiedzi Chiny – podało ministerstwo spraw zagranicznych Państwa Środka. Wizyta ma potrwać do 2 marca.
Brytyjski wywiad ocenia, że Rosjanom skończył się zapas irańskich dronów-kamikadze Shahed-136 i obecnie Kreml szuka sposobów na zdobycie nowych. Według Brytyjczyków Rosjanie używają ich jako wabików, mających odciągnąć ukraińską obronę przeciwlotniczą od bardziej wartościowych i skutecznych pocisków manewrujących.
Joe Biden wykluczył „na razie” wysłanie Ukraińcom myśliwców F-16. W wywiadzie dla telewizji ABC prezydent USA powiedział, że Wołodymir Zełenski „obecnie ich nie potrzebuje”.
Według strony ukraińskiej Rosjanie podwoili liczbę okrętów wojennych aktywnych na Morzu Czarnym. Może to być przygotowanie do kolejnych ataków rakietowych na ukraińskie miasta.
Pierwsze 4 z 14 obiecanych przez Polskę czołgów Leopard 2 zostały już uroczyście przekazane Ukraińcom. Zrobił to osobiście polski premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie:
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 147 470 żołnierzy; czołgi: 3375; transportery opancerzone: 6609; systemy artyleryjskie: 2373; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 299; śmigłowce: 288; drony: 2035.
Piątek, 24 lutego
Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjechał dziś do Kijowa, gdzie spotkał się z Wołodymirem Zełenskim. Polski premier poinformował, że na Ukrainę dotarły już pierwsze 4 polskie czołgi Leopard 2 i zaapelował do zachodnich sojuszników o przysyłanie kolejnych czołgów. Polska łącznie przekaże Ukraińcom 14 czołgów tego typu.
Jak pisze niemiecki „Der Spiegel”, Rosja rozmawia z Chinami na temat dostaw chińskich dronów-kamikadze. Ma chodzić o 100 prototypowych dronów ZT-180, które konstrukcyjnie są zbliżone do irańskich dronów Shaheed 136 i są w stanie przenosić głowicę bojową o masie 35-50 kg. Sto sztuk tej broni miałoby trafić do Rosjan do kwietnia.
Wołodymir Zełenski powiedział, że sytuacja wojskowa na południu jest „dosyć niebezpieczna” w niektórych miejscach a warunki na wschodnim froncie są „bardzo trudne”. W porannym przemówieniu do narodu ukraińskiego prezydent Ukrainy powiedział, że prorosyjskie oddziały po raz kolejny ostrzelały Chersoń, odcinając od dostaw ciepła około 40 tys. ludzi.
W rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny Wołodymir Zełęnski zamieścił na Telegramie wpis, w którym czytamy:
„24 lutego miliony z nas dokonały wyboru. Nie wywiesiliśmy białej flagi, ale flagę błekitno-żółtą. Nie uciekliśmy, ale stawiliśmy czoła. Stawiliśmy czoła wrogowi. Opór i walka. To był rok bólu, cierpienia, [ale też] wiary i jedności. A ten rok jest rokiem niezwyciężoności. Wiemy, że to będzie rok naszego zwycięstwa!” zapewnił prezydent Ukrainy.
Dziś jest dokładna rocznica zbrodniczej rosyjskiej inwazji na demokratyczną Ukrainę. Przez rok Rosjanie dopuszczają się na okupowanych terytoriach najgorszych zbrodni, mordując cywili, ostrzeliwując miasta i torturując jeńców.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 146 820 żołnierzy; czołgi: 3363; transportery opancerzone: 6600; systemy artyleryjskie: 2363; systemy przeciwlotnicze: 247; samoloty: 299; śmigłowce: 287; drony: 2033.
Czwartek, 23 lutego
Jak informuje Onet.pl, dwóch polskich ochotników walczących po stronie Ukrainy i poległych podczas walk: Janusz Szeremeta i Krzysztof Tyfel zostało pośmiertnie odznaczonych przez prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego orderem „Za odwagę”.
Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 zestawów wyrzutni rakiet systemu HIMARS. Maksymalna wartość pakietu obronnego wyniesie 10 mld dolarów (jednak jest to kwota maksymalna – w rzeczywistości może być niższa, np. w przypadku zmniejszenia zakresu umowy).
Brytyjski wywiad ocenia, że rosyjscy generałowie znajdują się pod olbrzymią presją zajęcia Wuledaru. Według Brytyjczyków istnieje możliwość, że Rosja swoją ofensywę przygotowuje właśnie na tym kierunku.
Siły Zbrojne Ukrainy ostrzegają, że Rosjanie w rocznicę agresji mogą przygotowywać prowokację na granicy z obwodem czernihowskim. W okolicy granicy z Ukrainą miano zaobserwować kolumny nieoznakowanego sprzętu z personelem w mundurach przypominające ukraińskie.
Do Kijowa przyjechał premier Hiszpanii Pedro Sánchez. Spotkał się z Wołodymirem Zełenskim w przededniu rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Jestem z powrotem w Ukrainie rok po rozpoczęciu wojny. Będziemy stać u boku Ukraińców dopóki pokój nie wróci do Europy” – powiedział hiszpański premier.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 145 850 żołnierzy; czołgi: 3350; transportery opancerzone: 6593; systemy artyleryjskie: 2352; systemy przeciwlotnicze: 244; samoloty: 299; śmigłowce: 287; drony: 2029.
Środa, 22 lutego
Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi spotkał się ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem w Moskwie. Ma to być oznaka zacieśniających się relacji dwóch niedemokratycznych państw. Wang powiedział, że Pekin odegra „konstruktywną rolę” w osiągnięciu pokojowego rozwiązania „kryzysu” w Ukrainie – podała rosyjska agencja propagandowa Tass.
Joe Biden spotkał się w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie z liderami Budapesztańskiej Dziewiątki oraz Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Prezydent USA powiedział, że kraje wschodniej flanki Sojuszu są państwami frontowymi i po raz kolejny zapewnił, że NATO będzie bronić „każdego centymetra ziemi” swoich państw członkowskich.
Ambasador Ukrainy na Litwie Petro Beshta w rozmowie z litewskim serwisem informacyjnym BNS poinformował, że prezydent Wołodymir Zełenski planuje przyjechać osobiście na zaplanowany w lipcu tego roku szczyt NATO w Wilnie. Ukraińcy czekają na oficjalne zaproszenie.
Dwie osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Charków – napisał na Telegramie mer miasta Oleh Synegubow.
W nocy z wtorku na środę Ukraińcy przeprowadzili atak rakietami systemu HIMARS na cele na terenach okupowanych przez Rosjan. Udało się zniszczyć rosyjski magazyn amunicji w Mariupolu.
Władze Ukrainy zaleciły szkołom, by w dniach 22-24 lutego zajęcia odbywały się zdalnie, bez obecności uczniów w placówkach. Przygotowują się w ten sposób do możliwego rosyjskiego ataku rakietowego w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku.
Amerykańska telewizja CNN donosi, że w podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena Rosjanie przeprowadzili test pocisku balistycznego Sarmat, jednak miał się on zakończyć niepowodzeniem. Putin zapowiedział natomiast, że Rosja zawiesi swój udział w traktacie o redukcji zbrojeń jądrowych START.
Wczoraj, w trakcie przemówienia zbrodniarza wojennego Władimira Putina Rosjanie wystrzelili na Chersoń rakiety. Większość została zestrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, jednak jeden pocisk trafił w zabudowania mieszkalne. Wiadomo, że zginęło kilka osób.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 145 060 żołnierzy; czołgi: 3334; transportery opancerzone: 6569; systemy artyleryjskie: 2345; systemy przeciwlotnicze: 243; samoloty: 299; śmigłowce: 287; drony: 2026.
Wtorek, 21 lutego
„Rok temu świat szykował się na upadek Kijowa. Cóż, właśnie wróciłem z Kijowa i trzyma się mocno. […] Myślał, że dostanie finlandyzację NATO, a dostał NATO z Finlandią i w Szwecji. Ukraińcy okazali się zbyt odważni, Ameryka, Europa, koalicja narodów były zbyt zjednoczone, a demokracja za silna. […] Nasze wsparcie dla Ukrainy pozostanie niezachwiane, NATO nie będzie podzielone, nie zmęczymy się. Zapędom autokratów nie można się poddawać. Trzeba im się sprzeciwiać. Oni rozumieją tylko jedno słowo: nie, nie, nie. Nie, nie odbierzesz mi kraju, wolności, przyszłości. Powtórzę dziś to, co powiedziałem w zeszłym roku w tym samym miejscu: dyktator nigdy nie będzie w stanie osłabić ludzkiego umiłowania wolności. Brutalność nigdy nie złamie woli wolnych ludzi. Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem dla Rosji” – mówił w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych.
„Witaj, Polsko, nasz wspaniały sojuszniku!” – powiedział Joe Biden na początku przemówienia w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.
Prezydent USA Joe Biden wygłosił imponujące przemówienie w Warszawie, w którym podkreślił że Zachód będzie wspierał Ukraińców tak długo, jak to będzie potrzebne.
Podczas transmitowania przemówienia Putina do połączonych izb parlamentu doszło do przerwania relacji – informuje Reuters. Bardzo możliwe że spowodował to atak hakerski typu DDoS.
W swoim chaotycznym, bełkotliwym i nienawistnym przemówieniu Putin powiedział między innymi, że Zachód „wykorzysta wszystko: terrorystów, nazistów, a nawet diabła we własnej osobie”, by walczyć z Rosją.
Zbrodniarz wojenny Władimir Putin wygłosił przemówienie do rosyjskiego parlamentu. Ma to miejsce dzień po historycznej wizycie Joe Bidena w Kijowie.
Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi przyjeżdża dziś do Moskwy. Możliwe, że spotka się też ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem. Przed wylotem do Rosji Yi powiedział podczas krótkiej wizyty na Węgrzech, że Chiny chcą „politycznego rozwiązania do zapewnienia pokojowych i trwałych ram dla Europy”.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 144 440 żołnierzy; czołgi: 3326; transportery opancerzone: 6562; systemy artyleryjskie: 2338; systemy przeciwlotnicze: 243; samoloty: 299; śmigłowce: 287; drony: 2023.
Poniedziałek, 20 lutego
„To największa wojna w Europie od 75 lat. Udało wam się odnieść sukces, mimo wątpliwości. Uważam, że dalej będziecie odnosić sukcesy” – powiedział Joe Biden w przemówieniu do Ukraińców.
W Kijowie Joe Biden ogłosił kolejną dostawę broni dla Ukraińców. Pakiet ten ma być wart 500 mln dolarów. Amerykanie przekażą między innymi ponad 700 czołgów, ponad tysiąc systemów artyleryjskich, ponad 2 mln sztuk amunicj i liczne systemy antyrakietowe – mówił amerykański prezydent. W pakiecie mają się też znaleźć systemy przeciwpancerne i radary.
Podczas powitania Wołodymir Zełenski podziękował amerykańskiemu przywódcy za przybycie do Kijowa:
Dziękuję za to, że możemy liczyć na takie wsparcie USA dla Ukrainy i za pana przywództwo – powiedział
Joe Biden w Kijowie! Dzisiaj miała się rozpocząć wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce, jednak amerykański przywódca pojawił się w poniedziałek rano w Kijowie – stolicy Ukrainy.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 143 680 żołnierzy; czołgi: 3316; transportery opancerzone: 6553; systemy artyleryjskie: 2334; systemy przeciwlotnicze: 243; samoloty: 299; śmigłowce: 287; drony: 2016.
Niedziela, 19 lutego
Wołodymir Zełenski w przemówieniu do narodu powiedział, że pomimo rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną na większości terenów Ukrainy dostawy prądu są niezakłócone. Prezydent kraju pochwalił znakomitą pracę służb energetycznych, które cały czas naprawiają uszkodzone instalacje i sieci przesyłowe.
Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla gazety „Le Journal du Dimanche” powiedział, że Francja chce, by Rosja została pokonana w Ukrainie, ale nie żeby „została zmiażdżona”.
Amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi przy okazji konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Po spotkaniu powiedział, że według niego Chiny mogą zacząć dostarczać Rosji zabójczą broń. W oświadczeniu Blinken wezwał również Chiny do zaprzestania pomocy Rosjanom w unikaniu sankcji nałożonych przez Zachód. Podczas spotkania z najważniejszym chińskim dyplomatą Blinken jasno dał do zrozumienia, że dostarczenie Rosjanom chińskiej broni „miałoby poważne konsekwencje dla wzajemnych relacji”.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 142 860 żołnierzy; czołgi: 3310; transportery opancerzone: 6545; systemy artyleryjskie: 2327; systemy przeciwlotnicze: 243; samoloty: 298; śmigłowce: 287; drony: 2016.
Sobota, 18 lutego
Jedna osoba zginęła w ostrzale w regionie charkowskim, po tym jak rosyjska rakieta spadła na prywatny dom w mieście Wowczańsk, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Rosją.
Wiceprezydent USA Kamala Harris podczas konferencji w Monachium powiedziała, że „nie ma wątpliwości”, że Rosja dopuszcza się zbrodni przeciw ludzkości w Ukrainie.
Dwie osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale ukraińskiego miasta Chmielnicki.
Na terenie zachodniej i południowej Ukrainy w sobotę rozlegały się alarmy przeciwlotnicze po tym jak Rosjanie wystrzelili cztery rakiety Kalibr z rejonu Morza Czarnego.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium wezwał do „podwojenia” wsparcia wojskowego dla Ukrainy. W przemówieniu Sunak podkreślił, że potrzebna jest strategia wojskowa pozwalająca Ukraińcom zyskać decydującą przewagę na polu bitwy, by mogli wygrać wojną.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 142 270 żołnierzy; czołgi: 3303; transportery opancerzone: 6533; systemy artyleryjskie: 2326; systemy przeciwlotnicze: 243; samoloty: 298; śmigłowce: 287; drony: 2016.
Piątek, 17 lutego
W nocy z czwartku na piątek Ukraińska armia miała uderzyć rakietami systemu HIMARS w koszary w Jenakijewie, w których mogło stacjonować kilkuset członków zbrodniczej Grupy Wagnera, szykujących się do wyjazdu na front. Według nieoficjalnych doniesień w ataku mogło zginąć nawet około 300 wagnerowców.
Jak informuje zastępca ministerstwa infrastruktury Ukrainy Jurij Waskow, w przyszłym tygodniu mają się zacząć negocjacje dotyczące przedłużenia porozumienia ws. eksportu zbóż drogą morską z ukraińskich portów.
Jak informuje Suspilne, obecnie nie ma problemów z dostawą energii elektrycznej na terytorium Ukrainy, z wyjątkiem Odessy, w której w wyniku ataków na infrastrukturę krytyczną dochodzi do przerw w dostawie prądów i planowane są wyłączenia.
Amerykańska sekretarz stanu Victoria Nuland powiedziała, że zaanektowany w 2014 roku Krym powinien zostać zdemilitaryzowany oraz że Waszyngton popiera atakowanie przez Ukraińców celów militarnych na okupowanym przez Rosjan półwyspie.
Według brytyjskiego ministerstwa obrony co najmniej 60 tys. rosyjskich żołnierzy mogło zginąć w ciągu minionego roku od momentu rozpoczęcia inwazji. Według Brytyjczyków współczynnik strat znacząco wzrósł od ogłoszonej we wrześniu 2022 roku mobilizacji w Rosji – według brytyjskiego wywiadu współczynnik strat więźniów wcielonych do niesławnej Grupy Wagnera wynosi aż 1 zabitego na 2 członków grupy.
Jak donosi ukraiński krajowy nadawca Suspilne, minionej doby dwie osoby zginęły w Berysławie – dzielnicy Chersonia, w wyniku rosyjskiego ostrzału. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne.
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 141 260 żołnierzy; czołgi: 3298; transportery opancerzone: 6520; systemy artyleryjskie: 2322; systemy przeciwlotnicze: 241; samoloty: 298; śmigłowce: 287; drony: 2013.
Sprawdź wcześniejsze wydarzenia z toczącej się wojny w Ukrainie
Słuchaj wiadomości Radia Pogoda i dowiedz się więcej o aktualnych wydarzeniach.
Czytaj:
- Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę?
- Zbrodnia wojenna – co to jest, kiedy mamy z nią do czynienia i jak jest karana przez prawo międzynarodowe? [WYJAŚNIAMY]
- Lista wstydu? Rosja: te firmy dalej handlują na terenie agresora
- Broń fosforowa – co to jest i dlaczego jej użycie przeciw ludziom jest zbrodnią wojenną?
- Abrams – nowa pięść pancerna Polski. Co potrafi słynny czołg? [Wyjaśniamy]
- Broń hipersoniczna: Jak działa?
- Ruskie onuce, kacapy – skąd wzięły się te określenia i co konkretnie oznaczają?
- Bomby kasetowe – co to jest, jak działają i dlaczego są zakazane w ponad stu krajach?
- Broń chemiczna. Czy jest zakazana?