Afazja to zaburzenie, w którym nagle pojawia się niezdolność do mówienia i rozumienia mowy. Dowiedz się, co jest jej przyczyną, jak wygląda przebieg i czy jest uleczalna
Afazja – co to jest?
To nie tyle choroba co jej skutek. Przyczyną może być tu udar, guz mózgu lub jego uszkodzenie po wypadku a także miażdżyca czy choroba Alzheimera. Jeśli w wyniku tych chorób dojdzie do uszkodzenia części mózgu odpowiedzialnej za mowę to pojawia się afazja. To słowo pochodzące z języka greckiego, gdzie oznacza zaprzestanie mowy, a w filozofii – nieorzekanie.
Objawy afazji.
To zaburzenie pojawia się zarówno u dzieci jak u dorosłych. Objawia się bardzo różnie dlatego jej odmian jest wiele. Może to być problem w rozumieniu pojedynczych słów lub zdań, może to być problem z wypowiadaniem się podczas gdy proces rozumienia działa dobrze. Zdarza się, że pacjent wypowiada zupełnie inne słowo, niż by chciał. Czasem ubożeje słownictwo osoby chorej i jest ona w stanie wypowiedzieć tylko proste komunikaty. Zaburzenia występują pojedynczo lub współistnieją – na przykład jeśli chory rozumie, ale ma trudności z mową to afazja ruchowa, a gdy ma problemy i zrozumieniem i z mową to afazja mieszana. Trudności w rozumieniu to afazja czuciowa,
Skutki.
Afazja bardzo pogarsza jakość życia, gdyż zaburzone są procesy komunikacyjne z otoczeniem. Ponieważ często uszkodzona jest tylko część mózgu chory często zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń i jest to dla niego źródłem frustracji. Dobrze jest wypracować z chorym inne metody komunikacji tak, żeby miał kontakt z otoczeniem do czasu, aż stan jego mowy się nie poprawi.
Czy afazję można leczyć?
Bez względu na to, jakie są przyczyny afazji można pracować nad jej likwidacją. Często zdarza się, że zaburzenie samo się wycofuje jeśli było na przykład skutkiem lekkiego udaru mózgu. Najlepiej jednak gdy tylko zobaczymy pierwsze objawy skontaktować się z lekarzem, który w pierwszej kolejności określi rodzaj zaburzenia i w zależności od tego podejmie leczenie. Polega ono na ćwiczeniach logopedycznych. Bywa, że w ich wyniku zaburzenie się wycofa całkowicie ale bywa i tak, że pozostanie. Tak czy inaczej warto podjąć rehabilitację, gdyż nawet częściowe cofnięcie afazji poprawi jakość życia pacjenta.
ZOBACZ TEŻ: