Czy w adwent można imprezować
Strona główna » Adwent: co wypada, a co nie [Radzimy]

Adwent: co wypada, a co nie [Radzimy]

Dowiedz się, co można podczas adwentu, ile on trwa, a także jak ten okres się dzieli oraz co wypada robić, a czego raczej unikać.

W Kościele chrześcijańskim adwent to czas czterech tygodni poprzedzających Święta Bożego Narodzenia. Samo słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus”, co oznacza przyjście. W chrześcijaństwie jest to czas oczekiwania na przyjście Jezusa, a w zasadzie na jego narodziny. Dlatego właśnie adwent kończy się wieczorem 24 grudnia. W czasie adwentu odbywają się msze zwane roratami. Są to nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny w podzięce za to, że zgodziła się być Matką Bożą. Podczas rorat obok ołtarza płonie świeca roratna – symbol Maryi. Jest ona przewiązana białą lub niebieską wstążką i często dodatkowo ozdobiona. Kapłan odprawiający mszę jest w stroju fioletowym, oznaczającym oczekiwanie, czasem w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem zmienia ten kolor na różowy.

Jak dzieli się adwent

Wielu chrześcijan zastanawia się, jak dzielimy adwent. Otóż okres ten dzieli się na dwie części:

  • Pierwszy okres: liczy się on od rozpoczęcia adwentu do dnia 16 grudnia. Jest to czas oczekiwania na Paruzję, czyli na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Podczas tego okresu czytane są biblijne teksty zapowiadające powtórne przyjście Jezusa i przygotowujące człowieka do tego spotkania.
  • Drugi okres: liczony od dnia 17 grudnia do końca adwentu, czyli do dnia 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia. Ten okres to czas bezpośrednich przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie w dni powszednie można obchodzić tylko święta i uroczystości.

Ile czasu trwa adwent?

Rozpoczyna się on w niedzielę poprzedzającą trzy kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, kończy zaś o zmierzchu w Wigilię. W 2022 roku adwent rozpoczął się więc w niedzielę 27 listopada i potrwa do 24 grudnia, kiedy zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej.

Jak się nazywa 3. niedziela adwentu

W Kościele katolickim III niedziela adwentu nosi nazwę niedzieli „Gaudete”, czyli radości. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów antyfony na wejście, czyli: „Gaudete in Domino semper. Iterum dico: Gaudete” („Radujcie się zawsze w Panu. Jeszcze raz powtarzam: Radujcie się”). To radosny dzień, który ma wiernym uświadomić, że przyjście Jezusa jest już bliskie.

Czy w adwent można imprezować?

Ten okres to przede wszystkim czas szczęścia i radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa. Należy pamiętać, że adwent nie jest czasem pokuty, lecz radości. Można więc w tym okresie organizować imprezy, tańczyć i bawić się. Jednak od tej reguły są wyjątki, czyli piątki w adwencie – są to dni postne i akurat w te dni raczej wypada powstrzymać się od udziału w zabawach. Przed laty okres adwentu uważano za tzw. „czas zakazany”, w którym nie urządzano imprez. I choć niektórzy duchowni również dziś apelują o powstrzymanie się od imprezowania w tym czasie, to obecnie nie ma doktrynalnych przeszkód, by okazywać radość i spotykać się i tańczyć na imprezach ze znajomymi w tym okresie (o ile nie jest to piątek).

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Zobacz więcej >