9 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 9 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

9 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

,

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 9 czerwca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Światowy Dzień Oceanów, Dzień Informatyka, Dzień Najlepszych Przyjaciół, Międzynarodowy Dzień Akcji na rzecz Słoni w Zoo. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

9 czerwca – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Anna, Bertrand, Efrem, Felicjan, Józef, Kanimir, Kolumb, Maksymian, Prosimir, Ryszard, Sławoj, Sylwester i Sylwestra.

9 czerwca – jakie święto niecodzienne?

Corocznie 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów (International Archives Day). Ustanowiono go na pamiątkę utworzenia w 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) będącej pod auspicjami UNESCO. Obchody tego święta mają na celu m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Ponadto:

  • W Polsce 9 czerwca możemy celebrować Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek. Został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, by popularyzować książki i czytelnictwo i przypominać, jak ważne są biblioteki w naszym życiu. Ten dzień jest także okazją, by docenić pracę bibliotekarzy oraz archiwistów i życzyć im wytrwałości i kreatywnych działań w propagowaniu czytelnictwa.
  • Co roku 9 czerwca – w rocznicę powołania Związku Buchalterów w Warszawie – świętujemy Dzień Księgowego. Była to pierwsza w Polsce organizacja zrzeszająca osoby zajmujące się zawodowo księgowością i finansami. Związek Buchalterów już w okresie międzywojennym organizował pikniki i festyny, by podkreślić znaczenie tej profesji. Czego można życzyć księgowym w dniu ich święta? Dobrego bilansu, okrągłych wyników i samych plusów.
  • Także 9 czerwca świętowany jest Dzień Trójkąta Koralowego (Coral Triangle Day). Ustanowiono go, by podnieść świadomość na temat ochrony oceanów, zwłaszcza w Trójkącie Koralowym. W położonym w południowo-wschodniej Azji, na styku oceanów Indyjskiego i Pacyfiku, Trójkącie Koralowym żyje m.in. 76% wszystkich znanych gatunków koralowców, 37% wszystkich znanych gatunków ryb raf koralowych, 53% światowych raf koralowych. Obecnie ekosystemy przybrzeżne i morskie w Trójkącie Koralowym są zagrożone przez ocieplenie, zakwaszenie i podnoszenie się poziomu mórz.
  • 9 czerwca Amerykanie obchodzą Dzień Kaczora Donalda (National Donald Duck Day). Kaczor Donald jest jedną z najbardziej kultowych postaci z kreskówek Disneya. Jak świętować ten dzień? Najwięksi fani mogą oczywiście przebrać się za Kaczora Donalda, albo wybrać się do Disneylandu. Jednak najlepszym sposobem na uczczenie drogiego starego Donalda jest obejrzenie kilku jego starych filmów.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >