6 lutego urodziła się Danuta Szaflarska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [06.02.2024] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 6 lutego urodziła się Danuta Szaflarska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [06.02.2024]

6 lutego urodziła się Danuta Szaflarska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [06.02.2024]

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 6 lutego. Wyjaśniamy, co można świętować, jeśli tylko się bardzo chce. Tego dnia urodziła się utalentowana i uwielbiana przez widzów aktorka, Danuta Szaflarska.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Katastrofy, Dzień Solidarności z Kaszmirem, Święto Latarni i Dzień Czekoladowego Fondue. Sprawdź, co można celebrować 6 lutego, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto obchodzi imieniny 6 lutego?

Tego dnia imieniny obchodzą: Amand, Amanda, Antoni, Bogdan, Bogdana, Bohdan, Bohdana, Dorota, Gaston, Joachim, Leon, Leona, Paweł, Szymon, Tytus, Wedast i Zdziewit.

Tego dnia wypadają też urodziny takich osób jak m.in. aktorka Danuta Szaflarska, Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, prezydent USA Ronald W. Reagan, wokalista Bob Marley, wokalista zespołu „Guns N’Roses” Axl Rose, czy polityk komunistyczny Władysław Gomułka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

6 lutego – Urodziny Danuty Szaflarskiej

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach na Sądecczyźnie. Już jako dziecko uwielbiała odgrywać aktorskie scenki. Wraz z przyjaciółmi z podwórka, uwielbiała wcielać się w rozmaite role i wystawiać pierwsze przedstawienia. W końcu dołączyła do amatorskiego zespołu teatralnego. Kiedy pierwszy raz pojawiła się na scenie, miała zaledwie dwanaście lat. Co ciekawe, zagrała wówczas postać Michasia z dramatu „Horsztyński”, Juliusza Słowackiego.

Początkowo, plany na życie Danuty Szaflarskiej nieco różniły się od tych zrealizowanych. Zawsze marzyła o tym, by zostać lekarką. Studia medyczne okazały się jednak zbyt kosztowne, dlatego młodziutka Danuta podjęła naukę w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie. Nagłe zachorowanie na tyfus, przekreśliło zamiary dziewczyny, która była zmuszona przerwać edukację.

Zobacz także: Co przydarzyło się bohaterom „M jak Miłość” i „Klanu”? Mistrz trafi w 12!

Następnie, Danuta Szaflarska wzięła udział w egzaminach na Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Pomimo braku wiedzy o historii teatru, dyrektor placówki, ostatecznie przyjął ją na zajęcia. Stało się tak dzięki wstawiennictwu Aleksandra Zelwerowicza.

Aktorka zagrała w wielu słynnych produkcjach. Do najbardziej znanych należą „Pożegnanie z Marią” Filipa Zylbera, „Zakazane piosenki”, i „Skarb” Leonarda Buczkowskiego, a także „Diabły, diabły” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej. Danuta Szaflarska występowała na deskach teatru i szklanym ekranie przez ponad siedemdziesiąt lat. Postanowiła zakończyć karierę, mając 101 lat!

Zobacz także: Przepis na tortillę ziemniaczaną. Pyszny placek wprost z Hiszpanii

Święto nietypowe – Dzień Mrożonego Jogurtu

6 lutego ma miejsce Dzień Mrożonego Jogurtu. Jak by nie patrzeć, mamy zimę, więc mrożony jogurt nie musi być niczym zaskakującym. Jogurt „wynaleziono” około 4 tysiące lat temu na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Przez kolejne wieki ten doskonały pokarm torował sobie drogę na nasze stoły. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku premierę miała mrożona wersja tego przysmaku. Skoro dziś jest ten dzień, to możemy świętować z jego udziałem.

Co roku 6 lutego przypada Rocznica Traktatu z Waitangi. Tego dnia świętuje się na Antypodach podpisanie traktatu z 6 lutego 1840 roku w Waitangi. Wówczas to przedstawiciele Korony Brytyjskiej podpisali porozumienie z maoryskimi wodzami. Wydarzenie to uważa się powszechnie, za początek państwa znanego jako Nowa Zelandia. Na mocy traktatu powstał urząd gubernatora generalnego Nowej Zelandii, uznano maoryską własność ziemi, a Maorysi zyskali status brytyjskich obywateli. Niestety Traktat z Waitangi wielokrotnie był łamany i nie zapobiegł licznym wojnom w tym rejonie świata. Doceniano jednak jego wagę przez kolejne kilkadziesiąt lat. W 1997 roku wpisano go na listę UNESCO Pamięć Świata.

Zobacz także: Krystyna Prońko zgłosiła się do preselekcji na Eurowizję. Czy ma szansę na zwycięstwo?

Jakie święta nietypowe?

6 lutego wypada także Dzień Boba Marleya. Wszyscy miłośnicy muzyki reggae wiedzą, że 6 lutego 1945 roku urodził się w Nine Mile na Jamajce Robert Nesta Marley. Działający pod pseudonimem artystycznym Bob Marley, był współzałożycielem grupy The Wailers. Spopularyzował muzykę reggae na świecie. Jako zaledwie jeden z dwóch muzyków reggae (obok Jimmy’ego Cliffa) trafił do Galerii Sław Rock and Rolla.

Tego samego dnia jest też Dzień Pałeczek Do Jedzenia. Może nam się zdawać, że większość świata do jedzenia używa widelców. Okazuje się jednak, że ogromna część ludzkości woli posługiwać się w tym celu niewielkimi kawałkami drewna. Chińczycy używają do jedzenia pałeczek od około 1200 roku przed naszą erą. Początkowo nabijano na nie jedzenie i pieczono, a potem już posługiwano się nimi tak jak my widelcem. Co ciekawe, jest to niezłe ćwiczenie: używając pałeczek, angażujemy 50 różnych mięśni i ścięgien. Pracują wówczas nie tylko palce i nadgarstek, ale także cała ręka i ramię.

Zobacz także: Tak wygląda „The Voice Senior” za kulisami. Uczestniczka ujawniła zachowanie jurorów

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >