5 warzyw idealnych dla początkujących ogrodników - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 5 warzyw idealnych dla początkujących ogrodników

5 warzyw idealnych dla początkujących ogrodników

Poznaj warzywa, które łatwo uprawiać w przydomowym ogrodzie, a które jednocześnie są zdrowe i doskonale smakują.

Przedstawiamy propozycję kilku warzyw, które są idealne dla osób stawiających pierwsze kroki w ogrodnictwie. Poniżej prezentujemy subiektywny wybór 5 prostych w uprawie warzyw, które każdy miłośnik zdrowego odżywiania może wyhodować w swoim ogródku.

Fasola i jej odmiany

Potrafi rosnąć nawet w słabej glebie, ponieważ wiąże azot. Najczęściej spotykane odmiany karłowate nie wymagają podpór a jej okres wegetacji z reguły wynosi 60-90 dni. Dla chłodniejszych, słabiej nasłonecznionych miejsc z wahaniami temperatur najlepiej nadają się między innymi takie odmiany jak Sonesta i Scuba. Z kolei tam, gdzie z reguły jest cieplej, idealne będą odmiany Polka czy Purple Teepee. Wszystkie odmiany fasoli charakteryzują się szybkim wzrostem, więc na rezultaty zasadzenia nie trzeba zbyt długo czekać.

Sałata

Doskonałe warzywo, które daje praktycznie stuprocentową gwarancję sukcesu po zasadzeniu. Można sadzić ją od razu w ogrodzie, lub zasadzić wcześniej w domu i potem przenieść. To jedno z niewielu warzyw, które w naszym klimacie można sadzić przez cały rok, jednak w przypadku gorętszych dni należy pamiętać o jej osłanianiu, co wiąże się ze spowolnieniem wzrostu. Na rynku dostępne są niezliczone odmiany, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Dodatkowo, z rosnącej sałaty można odcinać liście w miarę potrzeb, mając więcej zbiorów z jednej rośliny.

Rzodkiewki

Można je zbierać już 24 dni po posadzeniu, dodatkowo można je przesadzać z wolniej rosnącymi warzywami. Podczas sadzenia należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu między sadzonkami. Jeśli sadzimy ziarna, należy pokryć je warstwą kompostu lub gleby około centymetrowej grubości. Rzodkiewki warto sadzić razem z marchewkami, które rozpychając glebę wspomogą wzrost później kiełkującej marchwi.

Ogórki

Przed ich posadzeniem należy nawozić glebę nawozem bogatym w azot i potas, aby wesprzeć ich wzrost. Jeśli to możliwe, postaraj się zasadzić ogórki w nasłonecznionym miejscu, najlepiej przy ogrodzeniu, które może służyć rosnącej roślinie jako rusztowanie oraz zapewni jej osłonę. Z tego samego powodu można ogórki posadzić razem z kukurydzą, która również posłuży mu jako wsparcie oraz osłona przed wiatrem.

Marchew

Niezwykle łatwe w uprawie warzywa, które trzeba sadzić w luźnej, bardziej piaszczystej, przepuszczalnej glebie. Przed posadzeniem warto wymieszać glebę z pewną ilością piasku i przyłożyć się do jej spulchnienia. Ponieważ marchew toleruje przymrozki, można ją sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sprawdź też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >