5 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 5 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

5 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

,

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 5 czerwca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji, Dzień Starych Panien, Międzynarodowy Dzień Corgi, Dzień Przytulania Kota. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

5 czerwca – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Bonifacy, Dobrociech, Doroteusz, Ferdynand, Genadiusz, Hildebrand, Hildebranda, Igor, Jakub, Nikanor, Nikanora, Waleria, Walter i Zenaida.

5 czerwca – jakie święto niecodzienne?

Co roku 5 czerwca w ponad 100 państwach świata obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day). Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upamiętnienia deklaracji sztokholmskiej o środowisku człowieka, która głosiła m.in., że: „Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (…) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego”. Światowy Dzień Środowiska po raz pierwszy obchodzony był na całym świecie w roku 1974 pod globalnym hasłem „Only One Earth” (Ziemia jest tylko jedna).

  • W tym roku 5 czerwca wypadają Zielone Świątki. Jest to ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, którego data jest ruchoma i zależy od daty Wielkanocy. Jest ono obchodzone w Polsce, Niemczech, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Norwegii, Holandii i Belgii. W Niemczech święto to trwa dwa dni, w Polsce jeden dzień.
  • 5 czerwca możemy świętować Dzień Balonów na Ogrzane Powietrze (Hot Air Balloon Day). Najbardziej oczywistym sposobem na uczczenie tego dnia jest lot balonem! Jeśli jednak nie jest się w stanie polecieć balonem, nie oznacza to, że nie można świętować Dnia Balonów na Ogrzane Powietrze. Można na przykład obejrzeć film „Pięć tygodni w balonie” (Five Weeks in a Balloon), nakręcony na podstawie powieści Juliusza Verne’a.
  • Co roku 5 czerwca Amerykanie obchodzą Narodowy Dzień Burgera Wegetariańskiego (National Veggie Burger Day). Tego dnia można wybrać się na wegańskie burgery do ulubionej restauracji, ale można też zaprosić przyjaciół i spróbować przyrządzić je samodzielnie. W internecie jest mnóstwo przepisów na burgery z ciecierzycą, fasolą czy soją.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „5 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >