W Sejmie jest już projekt ustawy skracający czas pracy. Sprawdź, od kiedy 35-godzinny tydzień pracy może być ewentualnie wprowadzony.
35-godzinny tydzień pracy – co zawiera projekt?
Projekt ustawy wprowadzający skrócenie czasu pracy w Polsce złożyła do sejmu Lewica. Proponuje on skrócenie czasu pracy do 35 godzin w tygodniu zamiast dotychczasowych 40 godzin. Skrócenie czasu pracy nastąpiłoby przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej pensji pracownika, co kontrolowałaby Państwowa Inspekcja Pracy. O sposobie skrócenia czasu pracy decydowałby pracodawca wprowadzając albo 7 godzinny dzień pracy, albo skracając czas pracy w jednym dniu w tygodniu do 3 godzin.
Skąd pomysł na skrócenie tygodnia pracy?
Kilka krajów Europy już wprowadziło takie rozwiązanie, między innymi Hiszpania i Wielka Brytania. Krótszy tydzień pracy ma zapobiegać wypaleniu zawodowemu i innym chorobom związanym z przepracowaniem: depresji, zwyrodnieniom kręgosłupa, chorobom zawodowym, które są coraz większym problemem. Paradoksalnie firmy, które skróciły już czas pracy swoim pracownikom zanotowały ich większą wydajność. Autorzy projektu ustawy wskazują też na to, że takie rozwiązanie zwiększyłoby poziom zatrudnienia. Lepsze zdrowie i kondycja psychiczna pracowników obniżyłaby koszty leczenia Polaków. Krótszy tydzień pracy pozwalałby nam więcej czasu poświęcać rodzinie i życiu społecznemu a także nauce czy uprawianiu sportów.
35-godzinny tydzień pracy – kontrowersje
Przeciwnicy projektu ustawy wskazują, że Polska jest w momencie, kiedy powinna zwiększać produktywność a nie ją ograniczać. Wskazują też na to, że ustawa ugodzi w przedsiębiorców, którzy poniosą jej koszty. Eksperci od rynku pracy przewidują, że może to się skończyć tym, że pracodawcy będą wymagali od zatrudnionych, aby swoje dotychczasowe obowiązki wykonywali w krótszym czasie, co może prowadzić do naruszeń i frustracji.
Od kiedy wejdzie w życie 35-cio godzinny tydzień pracy?
Nawet jeśli ustawa przejdzie przez wszystkie procedury nie oznacza to, że będzie wprowadzona w życie szybko. Już sam jej projekt zawiera element stopniowego wprowadzania zmian. Przez dwa pierwsze lata godziny pracy byłyby zmniejszone do 38 tygodniowo, a dopiero w trzecim roku obowiązywania ustawy doszlibyśmy do 35 godzin. Natomiast samo wprowadzenie ustawy też nie jest procesem krótkim. Nawet zakładając, że projekt by przeszedł, do wprowadzenie go w życie nastąpiłoby najwcześniej w pierwszym dniu roku następującego po 90 dniach od czasu ogłoszenia przyjęcia ustawy. Oznacza to, że gdyby ogłoszenie nastąpiło jeszcze w 2022 roku, to wprowadzenie ustawy zacząć by się mogło 1 stycznia roku 2023. Wtedy zacząłby się dwuletni czas 38-godzinnego tygodnia pracy.
ZOBACZ TEŻ: