28 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 28 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

28 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 28 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Dzień Samorządu Terytorialnego, Dzień Diagnosty Laboratoryjnego, Dzień Ochrony Przeciwsłonecznej. Dzień ryby z frytkami. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

28 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Augustyn, Balladyna, Bogurad, Emil, German, Heladia, Heladiusz, Herkulan, Ignacy, Jaromir, Just, Lucjusz, Łucjusz, Maria, Wiktor, Wilhelm i Wolrad.

28 maja – jakie święto niecodzienne?

28 maja obchodzimy Dzień Amnesty International (Amnesty International Day). Organizacja ta bada przypadki naruszeń praw człowieka na całym świecie, dokumentuje je i publikuje raporty dotyczące wolności słowa, kary śmierci, konfliktów zbrojnych, tortur czy dyskryminacji. Dlaczego wybrano 28 maja? Amnesty International została założona w Londynie po opublikowaniu 28 maja 1961 roku w The Observer artykułu „The Forgotten Prisoners ” wzywającego do solidarnego działania w obronie więźniów sumienia oraz do sprzeciwu wobec łamania praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez rządy wielu państw.
Poza tym:

  • Co roku 28 maja obchodzony jest Dzień Higieny Menstruacyjnej (Menstrual Hygiene Day). W krajach rozwijających się wybór materiałów do higieny menstruacyjnej przez kobiety jest często ograniczony kosztami, dostępnością i normami społecznymi. Równie ważne jest zachęcanie do dyskusji i zapewnienie odpowiedniej edukacji kobietom i dziewczętom. Badania wykazały, że brak dostępu do produktów do higieny menstruacyjnej może co miesiąc uniemożliwiać dziewczętom wyjście do szkoły i uczestniczenie w lekcjach. 28 maja ma znaczenie symboliczne: maj jest piątym miesiącem roku, a średnia długość miesiączki to 5 dni w każdym miesiącu. Z kolei cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni.
  • Także 28 maja można obchodzić Narodowy Dzień Hamburgera (National Hamburger Day). Hamburgery to jedne z największych i najbardziej tłustych wynalazków kulinarnych ludzkości. Są tak dobre, ze nawet weganie od razu wymyślili wersje wegańskie – wegeburgery. Jak świętować? Wiadomo, wybrać się do ulubionego fast foodu.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
 Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Komentarze

2 odpowiedzi na „28 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >