Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 27 marca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.
Wczoraj był między innymi Dzień Modlitw za Więźniów, Dzień Dobrych Włosów i Dzień Szpinaku. Sprawdź, co można świętować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
27 marca – imieniny
Imieniny dzisiaj obchodzą: Anuncjata, Baroncjusz, Dezyderiusz, Dezydery, Dula, Dyzma, Ireneusz, Jozafata, Kwiryn, Lucja, Lutogniew, Lutomysł, Łucja, Małgorzata, Maria, Mariola, Nikodema, Pelagiusz, Prokop, Sławobora i Wolimir.
27 marca – jakie święto niecodzienne?
Co roku 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to uchwalono w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, do którego doszło 27 marca 1957 roku. Inicjatorem powstania tego święta był Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI). Jak czytamy w statucie ITI, ten dzień ma na celu:
„promocję i międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększenie współpracy ludzi teatru; uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich”.
Poza tym dzisiaj jest jeszcze:
- Międzynarodowy Dzień Whiskey. W języku gaelickim whiskey to „uisce na beatha”, czyli „woda życia”. Ostatecznie określenie skrócono do pojedynczego „uisce” (po gaelicku „woda”) a przez lata wymowa tego słowa ewoluowała do znanej obecnie. Ten słynny alkohol jest destylowany już od ponad 500 lat i z pewnością prędko nie straci na popularności.
- Dzień Wiagry. Ten słynny lek na impotencję ma swoje święto dziś, bo właśnie 27 marca 1998 roku amerykańska Federalna Administracja Jedzenia i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku „niebieską pigułkę”. Był to pierwszy nieinwazyjny sposób leczenia męskiej impotencji. Wiagra, jak wiele odkryć powstała przypadkiem. W 1989 roku pracujący dla koncernu Pfizer brytyjscy naukowcy Peter Dunn i Albert Wood próbowali stworzyć lek na wysokie ciśnienie krwi i anginę. Podczas prób klinicznych ze zdziwieniem zaobserwowali częste erekcje u badanych mężczyzn, występujące od 30 do 60 minut od przyjęcia lekarstwa. I tak powstało słynne niebieskie lekarstwo.
- Dzień Paelli. To słynne hiszpańskie danie – jak wiele pysznych potraw, takich jak np. pizza – było popularnym jedzeniem biedoty. Odżywiali się nim głównie rolnicy pracujący w polu. Nazwa słynnej potrawy pochodzi od łacińskiego słowa „patella”, oznaczającego płaską patelnię, w której najczęściej to danie serwowano.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Czytaj też: