Święta nietypowe i imieniny 2 stycznia
Strona główna » 2 stycznia urodziła się Joanna Pacuła. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [02.01.2024]

2 stycznia urodziła się Joanna Pacuła. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [02.01.2024]

Zobacz, jakie typowe i nietypowe święta można obchodzić 2 stycznia. Kto ma dziś imieniny i urodziny? Tłumaczymy, co można świętować. Tego dnia swoje 67. urodziny obchodzi aktorka Joanna Pacuła.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Pierwszy dzień Nowego Roku, Światowy Dzień Pokoju, Dzień Domeny Publicznej i Światowy Dzień Kaca. Sprawdź, co można celebrować 2 stycznia, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Abel, Achacjusz, Achacy, Adelard, Argea, Argeus, Aspazja, Aspazjusz, Aspazy, Bazyla, Bazyli, Bazyliusz, Dobiemir, Grzegorz, Jakubina, Makary, Marcelin, Martynian, Narcyz, Stefania, Strzeżysław, Sylwester, Sylwestra, Telesfor, Telesfora i Teodor.

2 stycznia urodzili się: Danuta Hojarska (1960) – polska polityk; Grzegorz Halama (1970) – polski artysta kabaretowy; Patryk Vega (1977) – polski reżyser, Kate Bosworth (1983) – amerykańska aktorka.

Zobacz także: Edyta Geppert zaśpiewała „Jaka róża, taki cierń”. Publiczność zamilkła z wrażenia

Urodziny Joanny Pacuły

Dzisiaj swoje 67. urodziny obchodzi również znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz modelka – Joanna Pacuła. Przyszła na świat 2 stycznia 1957 r. w Tomaszowie Lubelskim. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie zaczęła grać w stołecznym Teatrze Dramatycznym. W międzyczasie, w 1976 r., zadebiutowała na srebrnym ekranie w „Barwach ochronnych” Krzysztofa Zanussiego.

W Polsce zdążyła zagrać kilka ról (m.in. w dramacie telewizyjnym „Zielona miłość”), zanim wprowadzono stan wojenny. Wówczas wyjechała do Paryża i związała się z Romanem Polańskim. Zaczęła pracować jako modelka. Można ją było zobaczyć na okładkach takich słynnych magazynów mody jak „Vogue”, „Cosmopolitan” czy „Harper’s Bazaar”. Już rok później zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, początkowo u koleżanki po fachu, Elżbiety Czyżewskiej. Wtedy już nie była z Polańskim, choć wciąż mogła liczyć na jego pomoc.

Tak niebawem zadebiutowała w Hollywood w obrazie „Park Gorkiego” (1983), dzięki czemu otrzymała nominację do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszej kobiecej roli drugoplanowej. Potem wystąpiła też m.in. w „Ucieczce z Sobiboru” (1987), „Pocałunku” (1988), „Wybrańcu śmierci” (1990), „Tombstone” (1993), „Głębokiej czerwieni” (1994) i „Wirusie” (1999). Za występ w drugiej z produkcji była nominowana do nagrody Saturna.

Z czasem w jej filmografii zaczęły dominować filmy klasy B. Wiele mówiono o tym, że jej kariera nie mogła się rozwinąć w pełni, ponieważ jej ówczesny mąż, amerykański producent Hawk Winchel Koch Jr, nie chciał, by brała udział w filmach z rozbieranymi scenami. Z tego względu musiała odmówić udziału choćby w takich przebojach kinowych jak „9 1/2 tygodnia” (1986) czy „Nagi instynkt” (1992).

Zobacz także: Iga Cembrzyńska straciła dla niego głowę. Szalona miłość z zaskakującym finałem

2 stycznia – jakie święto niecodzienne?

2 stycznia wypada Dzień Motywacji i Inspiracji. Obchodzony w USA na początku każdego nowego roku ma na celu dojście do siebie po okresie świętowania i celebrowania zmian. Wiele osób na początku nowego roku przysięga sobie zmienić się na lepsze, zacząć coś od nowa i trzymać się postanowień noworocznych. Ważne, żeby znaleźć w sobie siłę i motywację do zmian na lepsze i wytrwać w postanowieniach – czego życzymy wszystkim.

Zobacz także: Horoskop dla Polski 2024. Co nas czeka w nowym roku?

Tego samego dnia jest też Dzień Bufetu. Jeśli ktoś nie ma jeszcze do Świętach Bożego Narodzenia i balu sylwestrowym dość jedzenia, to jeszcze dziś może poszukać pretekstu, by sobie pofolgować. A dobry bufet to podstawa nie tylko na imprezach – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Byle tylko nie przesadzać – to dopiero początek roku!

Również dziś mogą świętować miłośnicy słodkości. To wszystko z powodu Dnia Ptysia. Chodzi o ciasto parzone przełożone kremem bezowym lub kremem z bitą śmietaną i posypywane cukrem pudrem. Ten wyrób cukierniczy ma swoje korzenie w XVIII-wiecznej Francji. To tam cukiernicy Jean Avice i Marie-Antoine „Antonin” Carême opracowali przepis na parzone ciasto.

2 stycznia ma miejsce Dzień Science Fiction. Jeśli jesteś fanką lub fanem „Gwiezdnych wojen”, „2001: Odysei kosmicznej”, „E.T”, „Diuny”, „Strażników Galaktyki”, serialu „Doktor Who” lub tysięcy innych opowieści, których akcja toczy się „dawno temu w odległej galaktyce”, to ten dzień zdecydowanie jest dla Ciebie. To idealna okazja do dzielenia się swoim uwielbieniem historii będących wytworem nieskrępowanej ludzkiej wyobraźni i próby odpowiedzenia sobie na pytanie, jak może wyglądać nasza przyszłość. A początek roku to świetny moment do tego typu rozważań.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >