Wielkie TRIO w Krakowie już 28 października - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wielkie TRIO w Krakowie już 28 października

Wielkie TRIO w Krakowie już 28 października

W dniu 28 października o godz.17.00, na Barce Victoria (vis-a-vis Hotelu Sheraton) odbędzie się prezentacja książki Janusza Płońskiego „Elvis – dlaczego ja, Panie?” oraz filmu Elvis „Forever” opowiadającego o kulcie Elvisa w USA.

,
W dniu 28 października o godz.17.00, na Barce Victoria (vis-a-vis Hotelu Sheraton) odbędzie się prezentacja książki Janusza Płońskiego „Elvis – dlaczego ja, Panie?” oraz filmu Elvis „Forever” opowiadającego o kulcie Elvisa w USA.

I, co jest historycznym wydarzeniem, w spotkaniu wezmą udział również reprezentanci dwóch pokoleń: Jerzy Bożyk oraz Andrzej El Gdula, którzy zaprezentują interpretacje utworów Elvisa Presleya. Łącznie przewidziano 13 utworów w stylu R&R i do wysłuchania.

Prezentujemy sylwetki bohaterów, którzy zagoszczą na wernisażu:

Jerzy Michał Bożyk (ps. Boży Jerzyk, ur. 7 maja 1941 we Lwowie) – polski pianista i wokalista jazzowy. Promotor polskiego autostopu i jazzu. Lingwista (tłumacz języka słowackiego) i socjolog, działacz niepodległościowy (KPN, Związek Strzelecki „Strzelec”, wielokrotny uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, członek Związku Piłsudczyków), cyklista, jak również turysta górski. Przewodnik po Małopolsce i Szlaku Orlich Gniazd. Wieloletni uczestnik Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi w 1959. Po ukończeniu szkoły rozpoczął współpracę z zespołami „The Jazz Five Boys”, „Silver Jazz” i „Tiger Rag”. Do 1976 koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji.

W 1977 zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończył w 1985. Od 1982 był członkiem zespołu jazzowego Beale Street Band. Zagrał rolę pianisty w filmie Bracia Karamazow. Obecnie koncertuje w krakowskim klubie „Awaria”, co roku także otwiera festiwal piosenki studenckiej YAPA.

17 lutego 2011 r. odznaczony został Medalem „Niezłomnym w słowie”. W styczniu 2013 r. pojawiła się płyta pt. „Drive”, którą nagrał wraz ze swoją bratanicą Magdaleną Bożyk, wydana nakładem Aedificium. 19 marca 2016 roku otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Andrzej El Gdula – jeden z lepszych interpretatorów Elvisa Presleya, co potwierdziło kilku słuchających go rodowitych Amerykanów i nie tylko. Znany nam doskonale ze swoich występów, za każdym razem eksperymentujący z „nowym” poprzez ciągłe wzbogacanie swoich występów o nowe elementy.

Janusz Płoński (ur. 14 marca 1947 w Szczecinie) – polski dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista. W latach 1970-1980 pracował w tygodniku „itd”, następnie wyjechał do Niemiec, gdzie jako autor i producent współpracował z telewizjami ZDF, Bayerischer Rundfunk i Hessischer Rundfunk. Wraz z Maciejem Rybińskimautor książek Góralskie tango, Balladyna Superstar – git czytanka z momentami, Brakujące ogniwo[1]. Współautor (wraz z Maciejem Rybińskim i Stanisławem Bareją) scenariusza serialu „Alternatywy 4”, autor (wraz z Jackiem Kondrackim i Jackiem Wasilewskim) scenariusza 13-odcinkowej kontynuacji „Alternatyw” pt. „Dylematu 5”. Autor książki „Elvis. Dlaczego ja, Panie” oraz „Kandydat na prezydenta”.
A przede wszystkim dla fanów Elvisa znany jako autor książki „Elvis – dlaczego Ja, Panie?” i filmu o kulcie Elvisa w USA.

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >