Jerzy Połomski - polski Frank Sinatra! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jerzy Połomski – polski Frank Sinatra!

Jerzy Połomski – polski Frank Sinatra!

Tak zwykło się mówić o Jerzym Połomskim. Świadczy o tym pełen dostojeństwa styl bycia, nienaganna dykcja i niesłabnąca siła głosu.

Tak zwykło się mówić o Jerzym Połomskim. Świadczy o tym pełen dostojeństwa styl bycia, nienaganna dykcja i niesłabnąca siła głosu.

Jerzy Pająk, bo tak naprawdę nazywał się Jerzy Połomski, urodził się 18 września 1933 w Radomiu, gdzie spędził młodość. Uczęszczał do technikum budowlanego przy Zespole Szkół Budowlanych, co było związane z planami podjęcia studiów na architekturze. Ostatecznie jednak zdał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie na Wydział Estradowy, gdzie uczył się sztuki aktorskiej pod okiem wybitnych nauczycieli: Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu u Marii Mokrzyckiej i Wandy Wermińskiej, natomiast interpretacji piosenki u Ludwika Sempolińskiego.

To właśnie Ludwik Sempoliński pokierował karierą Jerzego, sugerując mu pełne oddanie się muzyce, a także zmianę nazwiska na bardziej sceniczne.

Jako absolwent studiów aktorskich rozpoczął pracę w teatrze. W 1957 roku zadebiutował w warszawskim Teatrze Buffo, jednocześnie współpracując z Polskim Radiem. Już rok później zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza, ustępując zaszczytu zwycięstwa sławnemu wówczas Mieczysławowi Foggowi. Prawdziwe sukcesy pojawiały się wraz z pierwszymi nagraniami. Zarejestrowana jeszcze w czasach studenckich „Piosenka dla nieznajomej” szybko zyskiwała popularność, co przyczyniło się do zwycięstwa w ankiecie „Szpilek”. Zdobywając przewagę nad piosenkami takich nazwisk jak Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta czy Mieczysław Fogg, Jerzy Połomski udowodnił, że właśnie rodzi się nowa gwiazda polskiej estrady.

I tak wraz z latami 60-tymi i 70-tymi Jerzy Połomski był już u szczytu popularności, otrzymując liczne nagrody radiowe, prasowe, telewizyjne i koncertując po całym świecie (m.in. w USA, gdzie trzykrotnie uzyskał tytuł najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej w plebiscycie radia w Chicago). W 1961r. Zdobył II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za utwór „Woziwoda” oraz liczne nagrody podczas Krajowych Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu.

Jerzy Połomski był niekwestionowaną ikoną polskiej muzyki. Wylansował wiele znaczących przebojów, choćby: „Bo z dziewczynami”, „Cała sala śpiewa z nami”, „Daj” czy „Nie zapomnisz nigdy”. Współpracował ze znamienitymi tekściarzami: Wojciechem Młynarskim czy Agnieszką Osiecką. Chętnie też sięgał po covery artystów zagranicznych. W 2009 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

Niezmiennie popularny i kochany przez publiczność. Przez wszystkie lata na estradzie nagrał kilkadziesiąt płyt i wyśpiewał piosenki, które zna cała Polska.

Jerzy Połomski zmarł 14 listopada 2022 roku.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >