Alibabki - najsłynniejszy żeński chórek w Polsce! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Alibabki – najsłynniejszy żeński chórek w Polsce!

Alibabki – najsłynniejszy żeński chórek w Polsce!

Wspierały wokalnie wiele muzycznych gwiazd, jednocześnie tymi gwiazdami będąc. Nazywane są także polskimi prekursorkami muzyki jamajskiej.

,

Wspierały wokalnie wiele muzycznych gwiazd, jednocześnie tymi gwiazdami będąc. Nazywane są także polskimi prekursorkami muzyki jamajskiej.

Zespół Alibabki został założony zimą 1963 roku przez Zbigniewa Ciechana i Jana Rysińskiego. Utworzyły go wokalistki śpiewające w harcerskim chórze „Cykady”: Anna Dębicka, Krystyna Grochowska, Anna Łytko, Wanda Orlańska, Alina Puk (szybko zastąpiona przez Ewę Krajewską) oraz Sylwia Rajchert. Do dnia dzisiejszego stanowią one trzon zespołu.

Początkowe występy były związane z kręgiem harcerskim. Oficjalny debiut przypadł na I Krajowym Sympozjum Piosenki Harcerskiej w Przemyślu. Determinowało to także po części repertuar grupy i styl wykonywania utworów. Z czasem jednak grupa rozwijała się coraz bardziej, aż w 1968 roku uniezależniła od ZHP.

Nie oznacza to jednak, że związki z harcerstwem uniemożliwiały osiąganie sukcesów. Począwszy od 1964 roku zespół brał udział w aż 15 festiwalach w Opolu, trzykrotnie zdobywając główne nagrody. Czterokrotnie także występował na festiwalach sopockich, za każdym razem przywożąc nagrodę publiczności.

W 1965 roku zespół Alibabki wydał pierwszą płytę, tym samym dokonując przełomu w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Album nosił tytuł „W rytmach Jamaica Ska” i przez wielu uznawany jest za początek muzyki jamajskiej w Polsce.

Alibabki stworzyły wiele znanych przebojów własnych, ale, jak się okazuje, słyszymy je również w licznych (jest ich ponad 2 tysiące), wielkich utworach innych artystów. Wymienić by tu można: „Jednego serca” Czesława Niemena, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” Skaldów czy „Jeszcze zima” Maryli Rodowicz. Często towarzyszyły w występach Anny Jantar, Breakout. Ireny Jarockiej, Haliny Kunickiej i innych.

Choć zespół przerwał swą działalność w latach 80-tych, to aktualnie jesteśmy świadkami jego reaktywacji. W 2015 grupa wokalna wystąpiła w koncercie „Tribute to Alibabki”, podczas którego artyści młodszego pokolenia powrócili do korzeni polskiej muzyki ska. W roku 2016 Alibabki wystąpiły wraz z zespołem The Bartenders w teledysku do nowej wersji swojego przeboju z 1965:

W roku 2018 Alibabki obchodziły swoje 55-lecie! Wokalistki traktują się jak rodzinę i ciągle utrzymują kontakty:

Zawsze dbałyśmy o wspólne dobro, o śpiewanie. Nigdy nie było między nami rywalizacji. W życiu prywatnym też cały czas myślimy o sobie, wzajemnie sobie pomagamy i dajemy rady – wspomina Krystyna Grochowska w jednym z wywiadów.

Mamy nadzieję, że jeszcze o Alibabkach usłyszymy. Przeboje grupy niezmiennie usłyszeć mogą Państwo na antenie Radia Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >