Skaldowie istnieją już 50 lat - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Skaldowie istnieją już 50 lat

Skaldowie istnieją już 50 lat

W swojej karierze przetrwali nawet próbę czasu spowodowaną emigracją członków zespołu. Dzisiaj wciąż możemy oglądać ich na scenie.

,
W swojej karierze przetrwali nawet próbę czasu spowodowaną emigracją członków zespołu. Dzisiaj wciąż możemy oglądać ich na scenie.

Skaldowie to zespół założony przez kilku kolegów w 1965 roku w Krakowie. Na sukces nie musieli długo czekać. Swoje występy rozpoczęli jeszcze w tym samym roku debiutując na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, gdzie od razu zdobyli pierwszą nagrodę za utwór „Moja czarownica”. Było to pierwsze osiągnięcie, które zostało powtórzone jeszcze w dwóch kolejnych edycjach konkursu, a w niedługim czasie pociągnęło za sobą kolejne. Po niecałym roku działalności Skaldowie zdobyli pierwsze miejsce w „Koncercie młodości” podczas IV KFPP Opole ’66, a na V KFPP Opole ’67 otrzymali Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu ds. PR i TV za utwór „Uciekaj, uciekaj”. W tym samym czasie zespół wydał swoją pierwszą długogrającą płytę zatytułowaną „Skaldowie”.

Szybko następujące po sobie sukcesy pozwoliły na ustalenie ostatecznego składu zespołu, który nieco różnił się od początkowego. Pierwszymi założycielami byli: Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński, natomiast na przełomie 67/68 roku w zespole pozostali: Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Jan Budziaszek, Jerzy Tarsiński i Konrad Ratyński.

Już w marcu 1968r. pojawiła się druga płyta „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, a w lutym 1969r. trzecia „Cała jesteś w skowronkach” złożona – jak się później okazało – z samych hitów tj. „Króliczek”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Prześliczna wiolonczelistka”. I tu już kariera rozwinęła się na dobre. Zespół zaczął koncertować w ZSRR, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechosłowacji, nieustannie nagrywał nowe piosenki, brał udział w kolejnych plebiscytach i konkursach, za każdym razem zdobywając nagrody. Wchodzący szturmem na polską scenę muzyczną zespół zatrzymał jedynie wypadek autobusu (sierpień 1968), którym muzycy jechali na występ. Przerwa trwała jednak tylko pół roku, po czym kontynuowano działalność z nie mniejszym powodzeniem. I tak do roku 1981, kiedy podczas tournée po USA zastał ich stan wojenny. Ta nagła zmiana polityczna spowodowała, że Andrzej Zieliński postanowił zostać w Stanach Zjednoczonych, natomiast pozostali muzycy stopniowo wracali do Polski. Zespół zawiesił działalność, formalnie nie istniejąc w latach 1982-1987.

Po przerwie został reaktywowany przez Jacka Zielińskiego. Skaldowie wydali nową płytę „Nie domykajmy drzwi”, a już od 1990 roku do zespołu ponownie powrócił Andrzej Zieliński. Od powrotu do Polski pierwotnego lidera zespół kontynuował swoją działalność nagrywając nowe płyty, koncertując, przygotowując kolejne składanki swoich utworów, zdobywając nagrody i doczekując się w 2015 roku jubileuszu 50-lecia istnienia zespołu.

Autor:

Tagi

Zobacz więcej >