advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

13 marca wspominamy Zofię Czerwińską. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [13.03.2024]

AM
3 min. czytania
13.03.2024 05:30
Zareaguj Reakcja
Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 13 marca. Sprawdź, co świętować tego dnia.
|
fot. Zofia Czerwińska, źródło: wikimedia.org CC-BY-SA-2.5

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Matematyki, Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu i Dzień Alfreda Hitchcocka. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Anioł, Bożena, Bratomir, Cieszymysł, Ernest, Kasjan, Krystyna, Letycja, Marek, Patrycja, Roderyk, Sabin, Salomon, Trzebiesław i Trzebisław.

Zobacz także: Quiz. Co to za wokalista? Trzy słowa muszą wystarczyć. Już 10/12 to sukces!

13 marca urodzili się: Tomasz Goehs - polski perkusista, członek zespołów Turbo i Kult, Ziuta Buczyńska - polska tancerka, Mirosława Krajewska-Stępień - polska aktorka i piosenkarka, Jacek Bierezin - polski poeta, Krzysztof Grabowski - polski wokalista, członek zespołów: Pidżama Porno i Strachy na Lachy.

13 marca wspominamy Zofię Czerwińską

13 marca 2019 roku zmarła Zofia Czerwińska. Polska aktorka, znana między innymi z peerelowskiej produkcji "Czterdziestolatek", a także serialu "Świat według Kiepskich", odeszła w wieku niespełna 86 lat. Należała do grona najbardziej uznanych polskich artystów komediowych.

Zofia Czerwińska zadebiutowała na deskach teatralnych tuż po ukończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wówczas jako Maryna z "Wesela" pierwszy raz wystąpiła przed publicznością Teatru Polskiego w Bielsku-Cieszynie. Wygląda na to, że już podczas przesłuchań do akademii zachwyciła komisję swoim talentem aktorskim. Wszystko to za sprawą naśladowania stylu Ireny Kwiatkowskiej.

W następnych latach grywała również w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie czy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Z kolei pod koniec lat 70. na stałe związała się z Teatrem Syrena. Na warszawskiej estradzie występowała ponad dziesięć lat.

Zobacz także: Leon Niemczyk był wujem gwiazdy „Klanu”. Celowo nie chwalił się tym pokrewieństwem

Pomimo licznych osiągnięć w światku teatralnym, święciła triumfy również na kinowym ekranie. Co prawda pomniejsze angaże uzyskała już w filmach "Pokolenie" czy "Eroica", jednak dopiero rola pani Balcerkowej z "Czterdziestolatka" przyniosła jej ogólnopolską rozpoznawalność. Widzowie mogli zobaczyć aktorkę między innymi za sprawą produkcji "Lekarstwo na miłość", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Miś".

Zmarła miesiąc po zakończeniu pracy na planie zdjęciowym telenoweli "Świat według Kiepskich". 20 marca 2019 roku została pochowana na cmentarzu komunalnym Północnym w Warszawie.

13 marca – jakie święto niecodzienne?

13 marca wypada Dzień Klejnotów. Rubiny, szmaragdy, diamenty, szafiry, opale czy topazy – kamieni szlachetnych istnieją niezliczone odmiany i każdy, kto ma dużo pieniędzy, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli planujesz też obdarować ukochaną lub ukochanego, to dziś jest całkiem niezły pretekst.

Zobacz także: Grał w „Zbuntowanym Aniele”. Słynny aktor ma dziś 51 lat

Co roku 13 marca przypada też Światowy Dzień Drzemki w Pracy. To idealne święto dla tych, którzy w pracy się męczą i muszą naładować akumulatory. Oczywiście, trzeba być realistą i trudno sobie wyobrazić, by pracodawca zgodził się na to, by pracownik przespał część swojego dnia pracy. Jednak jeśli rozejrzymy się po świecie, to zorientujemy się, że w wielu krajach jest to regułą. Sjesta w ciągu dnia praktykowana jest wielu państwach gorącego południa, a w Chinach jest to nawet prawnie gwarantowane przez konstytucję.

Dziś świętujemy Dzień Kena i Dzień Psa-Weterana K-9

Tego samego dnia jest Dzień Kena. Niedawno mogliśmy świętować Dzień Barbie, a dziś swoje „imieniny” obchodzi jej równie plastikowy, ale mniej znany towarzysz – Ken. Twórca Barbie – firma Mattel – pokazała tę zabawkę w 1961 roku. Ta smukła lalka z blond włosami z filcu ma na sobie czerwony kostium kąpielowy i czerwone sandały oraz żółty ręcznik. Przez lata produkcji jednak Ken – tak samo jak Barbie – zmieniał się, nadążając za modą. Dziś ma swoje święto.

Zobacz także: Niezwykłe wykonanie hitu Zdzisławy Sośnickiej. Męski głos robi wrażenie!

13 marca ma miejsce Dzień Psa-Weterana K-9. Psy w celach wojskowych wykorzystywali już starożytni Grecy i Rzymianie – wykorzystywali budzącą respekt olbrzymią rasę Cane Corso. Psy w wojsku oraz do polowań wykorzystywali też między innymi Persowie i Mongołowie – Dżyngis Chan podczas wyprawy do Europy w swojej armii miał 50 tys. psów. Obecnie psy wykorzystywane są w większości armii i służb mundurowych państw na całym świecie. Dziś można oddać im należny hołd za ciężką i często niebezpieczną służbę, w której niejednokrotnie ratują ludziom życie.