11 grudnia wspominamy Marka Jackowskiego. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [11.12.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 11 grudnia wspominamy Marka Jackowskiego. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [11.12.2023]

11 grudnia wspominamy Marka Jackowskiego. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [11.12.2023]

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 11 grudnia. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce. 11 grudnia urodził się między innymi Marek Jackowski. Które gwiazdy również obchodzą urodziny?

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Praw Człowieka, Światowy Dzień Futbolu, Międzynarodowy Dzień Palenia Świec oraz Dzień Bota. Sprawdź, co można celebrować 11 grudnia, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Artur, Damazy, Daniel, Gościwit, Hieronim, Maria, Poncjan, Sabin, Stefan, Waldemar, Walenty, Walentyn, Wilburga i Wojmir.

11 grudnia urodzili się: Krystyna Chimanienko –  polska aktorka i piosenkarka, Krzysztof Grabowski – muzyk rockowy, współzałożyciel, perkusista i autor tekstów zespołu Dezerter, Adam Fedoruk – piłkarz i trener, były reprezentant Polski, Joanna Przetakiewicz – projektantka mody, Barbara Lubos-Święs – aktorka filmowa i teatralna, Marek Jackowski – muzyk rockowy, gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel zespołu Maanam oraz Jadwiga Strzelecka – piosenkarka, znana z przebojów „Co ja zrobię, że cię lubię”, „A w górach już jesień” i „Gdzie ten świat młodych lat”

Zobacz także: Amerykanin ocenił hit z czasów PRL-u. „To się nazywa dobra muzyka”

11 grudnia urodził się Marek Jackowski

Dziś przypada 77. rocznica urodzin Marka Jackowskiego. Ten znany polski muzyk rockowy, gitarzysta i kompozytor przyszedł na świat 11 grudnia 1946 roku w Starym Olsztynie. Już jako nastolatek podjął naukę gry na gitarze akustycznej i zaczął pisać piosenki. Pierwsze kroki na estradzie stawiał w zespole popowym Kleks. Największą popularność zapewniła mu jednak działalność z grupą Maanam.

Marek Jackowski był głównym kompozytorem piosenek nagrywanych przez formację. To właśnie on odpowiada za takie przeboje grupy, jak „Boskie Buenos”, „Kocham cię, kochanie moje”, „Się ściemnia” i „Lipstick On The Glass”. Sam nagrał też trzy albumy solowe.

Muzyk zmarł 16 maja 2013 roku na zawał serca. Jego pogrzeb odbył się trzy dni później na cmentarzu w San Marco. W 2014 roku artysta został pośmiertnie uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

Zobacz także: Jak powstała „Małgośka”? To muzyczne dziecko trzech artystek! Wśród nich Katarzyna Gärtner

Co świętujemy 11 grudnia?

11 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tanga. Ten zmysłowy taniec narodził się w Buenos Aires oraz Montevideo. Miał być wymyślony przez imigrantów, którzy dotarli do do Ameryki Południowej w XIX wieku ze wschodniej Europy, Hiszpanii i Włoch. Na pomysł stworzenia święta tanga wpadł argentyński pisarz Ben Molar. Obchodzi się je w rocznicę urodzin Carlosa Gardela i Julio de Caro – dwóch artystów, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia tego tańca na całym świecie.

11 grudnia to także Dzień Chruścików. Nie chodzi jednak o popularne słodkie ciastka, nazywane inaczej faworkami, ale… o owady. Są one spokrewnione z motylami i mają stosunkowo niewielkie rozmiary – od 2 mm do 5 cm. W Polsce występuje blisko 290 gatunków chruścików. Pomysłodawcą ich święta jest Lech Pietrzak.

11 grudnia wypada również Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich. To święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich. Po raz pierwszy obchodzono je rok później. Jego celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na znaczenie terenów górskich, ale także na problemy ich mieszkańców, takie jak zwiększone koszty zaopatrzenia, infrastruktury oraz transportu i energii. 

Zobacz także: Gdzie wkradł się błąd? Masz 10 sekund na znalezienie pomyłki

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

 

Autor:

Zobacz więcej >