10 pomysłów na weekendowy wypad na jesień - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 10 pomysłów na weekendowy wypad na jesień

10 pomysłów na weekendowy wypad na jesień

,

Sprawdź, gdzie warto pojechać jesienią na krótki wypad. Przedstawiamy 10 interesujących miejsc w Polsce dla całej rodziny.

Koniec lata nie oznacza automatycznie końca możliwości wypoczynkowego wyjazdu. Wręcz przeciwnie: czasem niektóre, nawet najbardziej turystyczne miejsca, jesienią zyskują dzięki mniejszej ilości turystów i zwolnionemu rytmowi. Poniżej prezentujemy subiektywną listę 10 interesujących miejsc w Polsce, które warto odwiedzić jesienią.

Spływ Dunajcem w Pieninach

Doskonała propozycja dla miłośników pięknej przyrody. Z perspektywy płynącej po rzece tratwy można zachwycać się jednym z najpiękniejszych wąwozów Europy. Spływ trwa około dwóch godzin i w tym czasie można zachwycić się cudownym przełomem Dunajca, meandrującym wśród malowniczych wzgórz, począwszy od szczytu Trzech Koron do przystani w Szczawnicy. Spływy organizowane są codziennie do końca października, więc można podziwiać okolicę jeszcze w kolorowej, romantycznej jesiennej scenerii.

Wejście na Śnieżkę

Coś dla wielbicieli górskich wędrówek. Karkonosze latem codziennie wręcz uginają się pod ciężarem tysięcy turystów. Jednak jeśli zdecydujemy się odwiedzić je już po letnim sezonie, mamy szansę podziwiać piękno tych gór w spokoju i ciszy. Stojąc na szczycie Śnieżki nie musimy się już przeciskać przez tłum odwiedzających, a sam leśny szlak prowadzący z Karpacza na górę o tej porze roku zachwyca kolorami. Należy tylko pamiętać o odpowiednio ciepłym ubraniu, bo o tej porze roku w okolicy Śnieżki robi się już naprawdę zimno.

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Piękne miasteczko, które w szczycie sezonu turystycznego staje się zatłoczone niczym centrum Warszawy, ale jesienią wabi spokojem i w pełni pozwala cieszyć się swoim urokiem. Bez natłoku turystów można w spokoju przechadzać się po tutejszym rynku, chłonąć atmosferę renesansowych kamieniczek, przechadzać się całą rodziną nadwiślanymi bulwarami, odwiedzić zamek w Janowcu lub odbyć wędrówkę po okolicznych leśnych wąwozach.

Przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną

Jesienią Bieszczady mienią się wspaniałymi kolorami, które można podziwiać po wspięciu się na górskie połoniny albo… z pokładu Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Przejażdżka tą kolejką wąskotorową będzie szczególnie atrakcyjna dla małych dzieci, ale też dla ich rodziców. Niepowtarzalny urok niewielkich wagoników, w połączeniu z przejażdżką przez miejsca, które zdają się znajdować na końcu świata, oferują pasażerom niezapomniane wrażenia. Główna stacja kolejki znajduje się w miejscowości Majdan koło Cisnej a do wyboru są trasy do Balnicy i Przysłupia (obecnie tylko do Dołżycy).

Wyspa Wolin

Nasz piękny Bałtyk jesienią również zachwyca a temperatura wody nie ma znaczenia, jeśli nie planujemy się kąpać, tylko podziwiać piękne krajobrazy. Odwiedzający mogą liczyć na mnóstwo atrakcji, takich jak Zagroda Pokazowa Żubrów, jezioro Turkusowe, czy punkty widokowe z których można podziwiać panoramę rozlewisk delty Świny oraz Zalewu Szczecińskiego. Niezapomnianych wrażeń estetycznych dostarcza też jesienny spacer po tutejszych bukowych lasach do Żubrowiska.

Mikołajki

O tej porze roku Mazury zamieniają się w prawdziwie magiczną krainę, spowitą porannymi mgłami, spokojną i cichą, co stanowi miłą odmianę po wypełnionym turystycznym hałasem lecie. Cała okolica nabiera intensywnych kolorów, które warto podziwiać na przykład z pokładu statków kursujących po spokojnych wodach jeziora. Można też samemu wypożyczyć kajak lub łódkę i eksplorować romantyczne wysepki i szuwary na własną rękę.

Weekend we Wrocławiu

To jedno z najpiękniejszych polskich miast ma odwiedzającym do zaoferowania masę atrakcji. Spacerując małymi uliczkami Ostrowa Tumskiego ma się wrażenie, jakby człowiek cofnął się w czasie. Wśród atrakcji do zwiedzenia są m.in. kościół św. Idziego z połowy XIII wieku, most tumski oraz Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku. Dzieci warto zabrać do tutejszego słynnego zoo a wieczorem warto wybrać się na wrocławski rynek i chłonąc jego wyjątkową atmosferę lub wstąpić do jednej z wielu klimatycznych knajpek.

Biebrzański Park Narodowy

To jedno z tych miejsc, które szczególnie jesienią każdego zachwyca swoim niepowtarzalnym pięknem. Mający powierzchnię 59 223 ha park jest największym w Polsce i jednym z większych w Europie. Chroni dolinę Biebrzy i jej unikatowe tereny bagienne. Żyją tu wilki, łosie, wydry i bobry, jednak największą atrakcją jest żyjących tu 271 gatunków ptaków, w tym 195 lęgowych. Funkcjonuje tu również Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt. Turyści na terenie parku mają do dyspozycji szlaki piesze, rowerowe, kajakowe, konne i edukacyjne. To właśnie tutaj może podziwiać niezliczone żurawie zbierające się jesienią do wylotu do ciepłych krajów a wśród porannych mgieł przechadzać się mogą majestatyczne łosie i jelenie, które właśnie teraz odbywają gody.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy i okoliczne miejscowości

Przepływająca przez bagienne tereny rzeka Barycz jest domem dla 276 gatunków ptaków, które mają tu jedną ze swoich najważniejszych ostoi nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ponadto tutejsze miejscowości przyciągają niepowtarzalnym urokiem wielowiekowych budowli. Znajduje się tu największy w Europie kompleks stawów – stanowiące ścisły rezerwat Stawy Milickie mają łączną powierzchnię 7500 ha. W okolicznym Żmigrodzie warto odwiedzić malownicze ruiny Pałacu Hatzfeldów a w Miliczu odwiedzić Muzeum Bombki, klasycystyczny Pałac Maltzanów, piękne kościoły czy pierwszy na Śląsku park w stylu angielskim, otaczający tutejsze Technikum Leśne.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Nie trzeba wyjeżdżać z wielkiego miasta, by się od jego zgiełku oderwać. Tym bardziej, jeśli jesienna aura daje nam się we znaki a nie mamy ochoty męczyć się podczas słoty, pokonując rozległe bagna albo majestatyczne górskie szczyty. Zamiast tego możemy spędzić długie godziny wraz z całą rodziną, odkrywając tajemnice świata nauki, zwiedzając tutejsze planetarium lub przeprowadzając eksperymenty naukowe.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Czytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >