1 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 1 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

1 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

,

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 1 czerwca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Dzień bez Papierosa, Dzień Bociana Białego, Narodowy Dzień Ratowania Słuchu, Dzień Makaroników. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

1 czerwca – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Alfons, Bernard, Felin, Felina, Firmus, Fortunat, Hannibal, Ischyrion, Julian, Justyn, Juwencja, Juwencjusz, Konrad, Konrada, Magdalena, Nikodem, Pamfil, Paweł, Pamela, Porfiriusz, Prokul, Seleukos, Świętopełk, Teobald, Tespezjusz, Tespezy.

1 czerwca – jakie święto niecodzienne?

1 czerwca w Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych od 1950 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka, a od 1994 roku tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Dziecka (International Children’s Day) został ogłoszony w 1925 r. w Genewie podczas Światowej Konferencji na temat Opieki nad Dziećmi. W różnych krajach Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni roku, najczęściej w rocznicę przyjęcia Deklaracji Praw Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1959 r. W Polsce od 1929 roku do II wojny światowej obchodzono Święto Dziecka 22 września.
Poza tym:

  • W Polsce od 2006 roku 1 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu. Został on ustanowiony uchwałą Sejmu RP ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka. Tego dnia zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”. Szacuje się, że ok. 6% zgonów wśród ludzi poniżej 75. roku życia oraz 20% poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu ma związek z alkoholem. Toksyczne działanie alkoholu ma niekorzystny wpływ na cały organizm.
  • 1 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mleka (World Milk Day). Został on ustanowiony z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w 2001 roku. Jest on okazją do nagłośnienia działalności związanej z produkcją mleka i przemysłu mleczarskiego i podkreślenia, że mleko jest globalną żywnością. Na całym świecie produkty mleczne spożywa ponad sześć miliardów ludzi.
  • 1 czerwca w Polsce obchodzone jest Święto Służby Ruchu Lotniczego. Służba ta zapewnia bezpieczeństwo załogom i pasażerom samolotów podczas lotu i manewrowaniu na lotniskach.
  • Co roku w pierwszą środę czerwca można świętować Światowy Dzień Biegania (Global Running Day). W 2022 roku wypada 1 czerwca. Jak najlepiej go celebrować? Oczywiście biegając. Trzeba po prostu włożyć buty do biegania, wyjść z domu i zacząć. Jeśli jest to pierwszy bieg, lepiej nie przesadzać, po prostu zacząć od wolnego truchtu. Gdy nabierze się pewności, można trochę zwiększyć tempo lub wydłużyć dystans.
  • Co roku 1 czerwca można obchodzić Dzień Dinozaura (Dinosaur Day). Jest to świetna okazja dla uczniów, nauczycieli i zwykłych fanów dinozaurów, aby dowiedzieć się o nich więcej. Warto tego dnia wybrać się do muzeum, choćby wirtualnie, aby z bliska przyjrzeć się tym fascynującym stworzeniom. Dobrym pomysłem w Dzień Dinozaura jest też obejrzenie któregoś ze wspaniałych filmów z dinozaurami, np. „Parku Jurajskiego”.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >