Śpiewał w operze, tworzył dla Alibabek. Aleksander Nowacki na dobre zasłynął z Homo Homini - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Śpiewał w operze, tworzył dla Alibabek. Aleksander Nowacki na dobre zasłynął z Homo Homini

Śpiewał w operze, tworzył dla Alibabek. Aleksander Nowacki na dobre zasłynął z Homo Homini

Aleksander Nowacki świętuje 21 sierpnia swoje 79 urodziny. Muzyk jest znany jako wybitny wokalista, a także założyciel grupy Homo Homini. Współpracował również z grupą Quorum, a także zespołem Alibabki.

,

Aleksander Nowacki to wybitny muzyk. Jest znany jako: piosenkarz, aranżer, kompozytor , gitarzysta, realizator i producent muzyki rozrywkowej, a także lider kultowej formacji Homo Homini. Całokształt jego twórczości świadczy o jego niebywałym talencie kompozytorskim.

Zobacz także: Kim była „Anna Maria” z piosenki Krajewskiego? Długo skrywał ten sekret

W 2022 roku gościem Anny Stachowskiej była grupa Homo Homini, w składzie: Aleksander Nowacki, Piotr Nagiel i Marek Fijałkowski. Posłuchajcie całej rozmowy:

Początki kariery Aleksandra Nowackiego

Aleksander Nowacki uczył się w dzieciństwie gry na fortepianie. Samodzielnie opanował także grę na gitarze. Zadebiutował w 1960 roku w konkursie „Szukamy Młodych Talentów”, który zorganizowała Rozgłośnia Polskiego Radia w Gdańsku oraz zespół Czerwono-Czarni. Zajął wówczas II miejsce i spotkał go zaszczyt kilkumiesięcznego koncertowania z Czerwono-Czarnymi. 

W 1962 roku założył własny zespół „Nastolatki”. Wystąpili na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i zajęli wówczas drugie miejsce. Na tej samej pozycji uplasowali się podczas Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku. Aleksander Nowacki odbywał służbę wojskową i grał wtedy w zespole reprezentacyjnym Śląskiego Okręgu Wojskowego. Od 1969 podjął współpracę z grupą Quorum.

Grupa Quorum się rozpadła, przez 2 lata stworzyliśmy taką grupę estradową: Tadeusz Woźniak, Alibabki i ja, ale mnie to zmęczyło. Ograniczało to moje możliwości i nie w tym kierunku to szło,  w którym chciałem iść. Pomyślałem sobie, że trzeba założyć zespół. A żeby założyć zespół trzeba mieć dobrych ludzi i tak to poszło – powiedział Nowacki w rozmowie z Anną Stachowską.

Zobacz także: Andrzej Rosiewicz wciąż występuje. 79-letni artysta nie ma wyjścia

W latach 1982-1992 muzyk przebywał w RFN i Szwajcarii oraz w Austrii, gdzie występował w grupie Tony’s Jetmen Selection. Nowacki jest również kompozytorem muzyki teatralnej – „Małpet cyrk”, filmowej – „Zoo bajeczki”, a także piosenek, które nagradzano na festiwalach w Berlinie, Rostoku, Lipsku oraz w Opolu. Ciekawostką jest fakt, że muzyk prowadzi także firmę specjalizującą się w produkcji reklam radiowych i telewizyjnych.

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz piosenki Piotra Szczepanika? 6/10 to minimum!

Własny zespół – Homo Homini

W 1971 roku Aleksander Nowacki założył zespół Homo Homini. Zespół zakończył działalność wiosną 1982 roku podczas nieudanej próby obchodów 10-lecia swojego istnienia.

Wiosną 2008 roku Homo Homini wznowiło działalność. Obecny skład grupy to: Aleksander Nowacki, Piotr Nagiel i Marek Fijałkowski. Muzycy postawili na trzygłosowe męskie śpiewanie, literackie teksty i niespotykane instrumenty – banjo i gitara hawajska, co dało im wyjątkowo oryginalne brzmienie. Muzykę Homo Homini określano terminem folkbeat.

Sukcesy przyszły prawie natychmiast poczynając od piosenki ze specjalnie napisanymi dla grupy słowami Edwarda Stachury „Za dalą dal”. A kompozycje, takie jak: „Drzewa ruszają w drogę”, „Tobie Karolino”, „Mam skłonność do przesady” „Ile mamy czasu” czy „Lato czeka” zapewniły grupie najwyższe miejsca na listach przebojów. Zespół sporo koncertował i nagrywał w kraju, jak i za granicą. Ma na swoim koncie liczne nagrody. W tym roku świętowali 52 rok swojej pracy artystycznej. Aleksander Nowacki przyznaje bez ogródek, że siła piosenek Homo Homini polega na „bardzo dobrych tekstach”.

Pracowałem ze świetnymi autorami tekstów, a to są też piosenki, które są melodyjne i mają refreny, które publiczność może zaśpiewać razem z nami – wspominał po latach muzyk.

Zobacz także: Przepis na jędrne i chrupkie kurki na masełku. Rozpływają się w ustach!

Wywiady z największymi gwiazdami usłyszysz codziennie o 22:00 w Radiu Pogoda

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >