Przebój PRL z lat 50. zna cała Polska. Najpierw śpiewał go w innym języku
“Cicha woda” uchodzi za jeden z najsłynniejszych przebojów lat 50. Utwór w wykonaniu Zbigniewa Kurtycza, w którym zakochała się cała Polska, powstawał w ZSRR. Tak piosenka dotarła do naszego kraju i stała się wizytówką znanego muzyka. Oto historia powstania przeboju PRL.
- Zbigniew Kurtycz to wybitny polski piosenkarz oraz gitarzysta.
- Muzyk wylansował wiele ponadczasowych przebojów PRL.
- Jednym z nich jest utwór "Cicha woda".
Zbigniew Kurtycz przyszedł na świat 16 maja 1919 roku we Lwowie. Jako syn dyrygenta jednej z największych lwowskich orkiestr od najmłodszych lat związany był z muzyką. Początkowo ojciec uczył go grać na skrzypcach, jednak szybko okazało się, że chłopiec ma prawdziwą smykałkę do gry na gitarze.
Rozwiąż quiz muzyczny. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem...
Quiz: Quiz. Polskie przeboje lat 50. Tylko mistrz zdobędzie 17 punktów
W 1946 roku Zbigniew Kurtycz na stałe osiedlił się w Polsce. Pomieszkiwał w różnych częściach kraju, współpracując m.in. z zakopiańską orkiestrą, warszawskim zespołem Tysiąc Taktów Muzyki Jazzowej, a następnie z Teatrem Syrena i Teatrem Komedia. Na początku lat 50. zamieszkał w Krakowie. To właśnie tam powstał jeden z jego najsłynniejszych przebojów - “Cicha woda”.
Historia słynnej piosenki z lat 50.
W latach 50. Zbigniew Kurtycz nawiązał współpracę z Teatrem Satyryków. Miejsce stało się świadkiem spektakularnego sukcesu, jaki wokalista odniósł wraz z przebojem “Cicha woda”. To właśnie tam przebój wybrzmiał po raz pierwszy i wkrótce stał się wizytówką artysty.
Jak wspominał Zbigniew Kurtycz w rozmowie z Jolantą Fajkowską przebój lat 50. “Cicha woda” powstał najpierw z rosyjskim tekstem. “Ejda, pareń-pareniok” śpiewał Rosjanin Paweł Hofman do muzyki Adyego Rosnera. Niedługo później utwór wzbudził zainteresowanie w Karolu Szpalskim ze wspomnianego Teatru Satyryków.
Polskim tekstem do późniejszego wielkiego przeboju zajął się Ludwik Jerzy Kern, który był satyrykiem i który zajmował się tworzeniem wierszy. Tak powstała “Cicha woda”, którą przez lata wykonywał “polski Frank Sinatra”. Zbigniew Kurtycz porównywany był do słynnego amerykańskiego piosenkarza ze względu na niesamowity głos i podobną prezencję.
Ady Rosner nie mógł dostawać tantiem, bo ZSRR nie respektował międzynarodowych umów, a sam Rosner popadł w zapomnienie wskutek stalinowskich represji. Widziałem się z nim w latach 60. w Rosji. Rosner powiedział, że bardzo jest mi wdzięczny, że śpiewam tę piosenkę - Zbigniew Kurtycz w rozmowie z Jolantą Fajkowską.
Co ciekawe swoją wersję ”Cichej wody” stworzyła także Maryla Rodowicz, a sam Zbigniew Kurtycz zaśpiewał przebój lat 50. w duecie z Maciejem Maleńczukiem podczas opolskiego festiwalu w 2005 roku.
Zbigniew Kurtycz był wybitnym artystą. Wydał wiele płyt i oprócz słynnej “Cichej wody” wylansował takie przeboje jak “Jadę do ciebie tramwajem” czy “Wołam cię”. Artysta zmarł w 2015 roku, miał 96 lat.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na RadioPogoda.pl!