O włos, a hit lat 70. by nie istniał. Tyle musiał czekać
50 lat temu, 17 stycznia 1976 r., Barry Manilow po raz drugi w historii dotarł na szczyt listy przebojów w USA i królował jako zaszczytny "numer jeden". Sukces, rozgłos i popularność nadeszły za sprawą piosenki pt. "I Write The Songs". Jaką receptę na sukces miał amerykański piosenkarz? "Wprowadził około 85 zmian tonacji i wykorzystał wszystkie znane mu sztuczki, i to faktycznie zadziałało", opowiadał autor hitu lat 70.
- Barry Manilow zastanawiał się, czy nagrać "I Write The Songs".
- Ikona lat 70. początkowo nie chciała nagrywać piosenki napisanej przez Johnston'a.
- Clive Davis przekonał Manilowa do nagrania tego kultowego utworu.
Barry Manilow, a właściwie Barry Alan Pincus, uczynił z piosenki "I Write The Songs" jeden ze swoich największych przebojów, tuż obok "Could It Be Magic", "Looks Like We Made It" czy też "Copacabana (At the Copa)". I choć dziś trudno uwierzyć, że nie był ani pierwszym, ani nawet drugim wykonawcą hitu lat 70., nie zmienia to faktu, że wprawadził "I Write The Songs" na pierwsze miejsce na liście przebojów "Billboard" Hot 100. Jak się okazuje, mało brakowało, a Manilow wcale nie nagrałby popularnego szlagieru. Swego czasu poprzysiągł sobie, że "Mandy" będzie jedynym coverem w jego dyskografii.
Rozwiąż quiz o szlagierach sprzed lat. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem...
Quiz: Quiz. Szlagiery sprzed lat. Przy 5. pytaniu wzruszenie murowane!
Tak powstał hit lat 70. "Napisałem ją o tym, »skąd pochodzi muzyka«"
Autorem słów do "I Write The Songs" jest nie kto inny niż Bruce Johnston, członek zespołu The Beach Boys. Czasami pojawiają się błędne pogłoski, że piosenka dotyczy Briana Wilsona. Jak podaje serwis Songfacts, Johnston wyjaśnił tę kwestię, mówiąc:
The Captain & Tennille byli pierwszymi artystami, którzy nagrali moją piosenkę »I Write The Songs«. Nigdy nie napisałem »I Write The Songs« o Brianie Wilsonie. Napisałem ją o tym, »skąd pochodzi muzyka« (dla mnie muzyka pochodzi wyłącznie od Boga). Moja piosenka nie ma nic wspólnego z Brianem! Podziwiam wspaniałe melodie Briana Wilsona i jako członek zespołu The Beach Boys śpiewam te fantastyczne piosenki na koncertach rok po roku.
W 1975 r., jeszcze przed Barrym Manilowem, dwóch innych popularnych artystów wydało "I Write The Songs". Pierwszym z nich był duet Captain & Tennille. Daryl "Captain" Dragon i Toni Tennille umieścili swoją wersję się na przebojowym albumie z 1975 r., zatytułowanym "Love Will Keep Us Together".
Zaś jako drugi "I Write The Songs" nagrał David Cassidy, ówczesny idol nastolatek. Wersja Cassidy'ego odniosła sukces komercyjny, szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie dotarła do 11. miejsca na liście przebojów.
Z kolei Barry Manilow miał niemałe wątpliwości, czy w ogóle nagrać piosenkę. Paradoksalnie to właśnie jego wykonanie urosło do rozmiarów kultowego."Czekał rok, zanim oddzwonił do Clive'a Davisa [prezesa Arista Records przyp. red.]" – powiedział Bruce Johnston, cytowany przez Americansongwriter.com.
Kiedy w końcu zadzwonił do Clive'a, powiedział: "No dobrze, choć ludzie pomyślą, że jestem zarozumiały, rozumiem. Słyszę to". Wprowadził około 85 zmian tonacji i wykorzystał wszystkie znane mu sztuczki, i to faktycznie zadziałało – dodał w jednym z wywiadów.
Dlaczego Barry Manilow prawie nie nagrał kultowego hitu?
Barry Manilow jako twórca piosenek zastanawiał się, czy warto nagrywać utwory innych artystów. Jego pierwszy wielki przebój, "Mandy", był coverem hitu Scotta Englisha "Brandy", natomiast kolejne – "It's A Miracle" i "Could It Be Magic" – skomponował już samodzielnie. Sukces własnych piosenek sprawił, że mylnie sądził, że nie będzie musiał w przyszłości decydować się na cudze kompozycje.
Obiecałem sobie, że "Mandy" będzie jedyną piosenką innego autora, jaką kiedykolwiek nagram, ale na następny album, "Tryin' To Get The Feeling", Clive znalazł utwór, który uznał za kolejny wielki hit” – wspominał Manilow w swojej autobiografii z 1987 roku, "Sweet Life: Adventures On The Way To Paradise". – Ironią losu było to, że utwór nosił tytuł "I Write The Songs" (tłum. "Piszę piosenki").
Z czasem okazało się, że Barry Manilow, wbrew początkowym obawom, nie miał nic przeciwko sięganiu po utwory innych artysów. Co więcej, w latach 90. oddał w ręce słuchaczy kilka albumów z tradycyjnymi utworami popowymi i country.
Teledysk do "I Write The Songs" możecie zobaczyć tutaj:
Źródła: RadioPogoda.pl, Americansongwriter.com, Songfacts.com, Wikipedia.org