advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

Szare kluski - przepis na tani obiad

2 min. czytania
10.06.2022 06:00
Zareaguj Reakcja
Szare kluski to tradycyjna potrawa z ziemniaka o rodowodzie wielkopolskim. To obiad szybki i bardzo tani - poznaj przepis na szare kluski.
|
fot. Szare kluski to pomysł na tani i szybko obiad. Pixabay

Szare kluski to tradycyjna potrawa z ziemniaka o rodowodzie wielkopolskim. To obiad szybki i bardzo tani - poznaj przepis na szare kluski.

Kiedy w portfelu pusto a rodzina domaga się obiadu, świetnym rozwiązaniem będą szare kluski, zwane też ćpanymi lub kładzionymi. Są łatwe do zrobienia i nie wymagające wielu składników. Przepis na szare kluski pochodzi z Wielkopolski, czyli królestwa ziemniaków, zwanych tam pyrami.

Składniki

Przygotuj:

  • około pół kilograma ziemniaków ( lepiej trochę więcej niż mniej)
  • jajko
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • szklanka mąki pszennej
  • sól do smaku

Przepis na szare kluski

Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce, na drobnych oczkach. Odcedź je na sitku nad garnkiem tak, aby spłynęła z nich woda. Wodę z ziemniaków zostaw, przyda się, jeśli masa wyjdzie zbyt gęsta, to zależy od rodzaju ziemniaków. Masę ziemniaczaną przełóż do miski, dodaj jajko, mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną, posól i wymieszaj. Ciasto powinno być wilgotne ale na tyle gęste, żeby nie rozpadało się we wrzątku. Nie może być też zbyt gęste, żeby kluski nie wyszły twarde. W razie czego możesz regulować jego konsystencję dodając mąki pszennej lub wody z odcedzonej masy ziemniaczanej. Zagotuj w garnku 3 litry wody i wrzucaj do niej po łyżce ciasta. Ciasto nie powinno się rozpadać. Po wypłynięciu gotuj kluski przez 3 minuty.

Jak podawać szare kluski?

Kluski możesz podawać ze skwarkami z boczku i podsmażaną cebulką, świetnie komponują się z kiszoną kapustą lub marchewką z groszkiem. Możesz też polać je sosem grzybowym lub gulaszowym. Jeśli zostanie ci ich nieco po obiedzie, świetnie będą smakowały również odsmażane. Smacznego!

 

ZOBACZ TEŻ:

    ąka: jak ją przechowywać, żeby pozostała świeża?