Nagroda Nobla została zwiększona. Nobliści otrzymają o milion więcej - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nagroda Nobla została zwiększona. Nobliści otrzymają o milion więcej

Nagroda Nobla została zwiększona. Nobliści otrzymają o milion więcej

Nagroda Nobla została poddana waloryzacji. W tym roku nagrodzeni za wybitne zasługi na rzecz pokoju oraz za osiągnięcia w dziedzinach nauki i literatury otrzymają największą sumę, jaką kiedykolwiek przygnała Fundacja Noblowska. Laureatów poznamy na początku października.

Fundacja Noblowska poinformowała, że zwiększy się kwota, jaką otrzymają tegoroczni zdobywcy prestiżowego wyróżnienia. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to podwyżka aż o milion koron (czyli ponad 300 tysięcy złotych) – każdy z sześciu noblistów otrzyma nie 10, a 11 milionów koron (ponad 4 miliony złotych). To kwota o dwa miliony większa niż ta, którą otrzymała Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla z 2019 roku – i jednocześnie największa suma, jaką kiedykolwiek przyznawała fundacja.

Zobacz także: Najgłośniejsza kradzież XX wieku. Mona Lisa zniknęła na dwa lata

W oficjalnym oświadczeniu fundacji możemy przeczytać, że kwotę przyznawaną noblistom zwiękoszono dzięki dobrej kondycji założonego przez Alfreda Nobla funduszu. Jest on stale pomnażany m.in. przez inwestycje na giełdach papierów wartościowych oraz obligacje. Na podwyżkę miała również wpływ inflacja i niska wartość korony szwedzkiej wobec euro i dolara. Nagroda Nobla musiała zostać zwaloryzowana, tak by tegoroczni nobliści w przeliczeniu na te waluty nie otrzymali mniej pieniędzy niż ich poprzednicy.

Zobacz także: Pierwszy odkurzacz powstał 122 lata temu. Tak wyglądała ogromna maszyna 

Kto zdobył Nagrodę Nobla?

Nagrody Nobla są przyznawane corocznie od 1901 roku. Wyróżnione zostają osoby zasłużone w dziedzinach fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i ekonomii, a także działacze na rzecz pokoju na świecie. Na przestrzeni lat prestiżowe wyróżnienie otrzymali także Polacy: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Tegoroczną listę laureatów Nagrody Nobla poznamy na początku października.

W zeszłym roku Nagrodę Nobla otrzymali:

  • W dziedzinie medycyny: Svante Pääbo
  • W dziedzinie fizyki: Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger
  • W dziedzinie chemii: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless
  • W dziedzinie literatury: Annie Ernaux
  • W dziedzinie ekonomii: Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig
  • Pokojowa Nagroda Nobla: Aleś Bialacki

Zobacz także: Pasmo sukcesów po serii niepowodzeń. Historia piosenki „Acapulco” Ricchi e Poveri 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >