Ewa Szykulska i jej najlepsze role - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ewa Szykulska i jej najlepsze role

Ewa Szykulska i jej najlepsze role

Ewa Szykulska ma na swoim koncie dziesiątki wspaniałych ról. Przedstawiamy dziesięć jej najbardziej zapadających w pamięć kreacji.

Ewa Szykulska to jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek, która dzięki wielu rolom charakterystycznym zapadła w pamięć widzom. Jej charakterystyczny, zachrypnięty głos, w połączeniu z wyjątkową urodą szybko uczynił z niej gwiazdę. Mimo to aktorka zawsze miała do siebie dystans i potrafiła opowiadać o sobie z dużym poczuciem humoru. Tak też jest do dziś

Najlepsze role Ewy Szykulskiej:

„Prześliczna wiolonczelistka” – teledysk do piosenki Skaldów

Jeszcze zanim 1971 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, miała za sobą debiut przed kamerą. Wystąpiła mianowicie między innymi w dwóch teledyskach do przebojów grupy Skaldowie: jako tytułowa „Prześliczna wiolonczelistka” oraz „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Pojawienie się w klipie do przeboju słynnej grupy od razu uczyniło ją znaną.

Jola – „Hydrozagadka”

W kultowej opowieści Andrzeja Kondratiuka o dzielnym Asie, który walczy z podstępnym Maharadżą oraz jego wspólnikiem Doktorem Plamą Ewa Szykulska wcieliła się w rolę panny Joli, o której względy zabiega Tadeusz Pluciński. Jako Jola wygłasza jedną z wielu kultowych kwestii, od których skrzy się ta campowa komedia:

„Nie jestem z cukru, nie obawiam się deszczu. Mam znakomitą parasolkę – wyrób krajowy. Kupiłam w Centralnym Domu Towarowym. Śmiało więc mogę wyruszyć na miasto”.

Dziewczyna z poczty – „Dziewczyny do wzięcia”

W filmie swojego ówczesnego męża Janusza Kondratiuka zagrała jedną z trzech dziewczyn przyjeżdżających z prowincji do Warszawy w poszukiwaniu miłości. Wcieliła się w dziewczynę z poczty podrywaną przez „inżyniera”. Jak wspominała po latach w rozmowie z „Polskim Radiem”, musiała sobie tę rolę wywalczyć:

„Byłam wtedy żoną Janusza Kondratiuka i wypłakałam sobie tę rolę. Nie byłam przewidziana w obsadzie. Janusz powiedział, że jeśli dam sobie założyć na zęby te parę słodko błyszczących, srebrnych nakładek, to może i dostanę tę rolę. I tak się też stało” – opowiadała.

Aneta Osnowska – „Rodzina Połanieckich”

W popularnym serialu na motywach powieści Henryka Sienkiewicza, opowiadającym o perypetiach familii Połanieckich pod koniec XIX wieku zagrała Anetę Osowską. Była to kolejna rola pięknej aktorki, która umocniła jej emploi kobiety, za którą szaleją mężczyzni a inne kobiety nienawidzą.

Mickey Mouse – „Głowy pełne gwiazd”

W tym wojennym filmie zdecydowała się na mocną rolę zafascynowanej kinem prostytutki o pseudonimie Mickey Mouse, która drogo płaci za to, że stara się przetrwać w niebezpiecznym świecie, w którym moralność i dobro nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Może Cię zainteresować:

Hrabina Lala Koniecpolska – „Kariera Nikodema Dyzmy”

Aktorka stworzyła w serialu jedną ze swoich najlepszych kreacji. Do dziś z sentymentem wspomina występy u boku niezapomnianego Romana Wilhelmi i uważa produkcję za jedną ze swoich ulubionych. W dodatku w rozmowie z „Faktem” zdradziła, że bardzo podobała jej się jeszcze jedna rzecz:

„Grałam we wspaniałych kostiumach, stworzonych przez niebywale utalentowanych kostiumografów, na czele z Marta Kobierską. To jest mistrzostwo świata. One były szyte od zera, jeździłyśmy na przymiarki do Łodzi do wytwórni filmowej. Do tego wspaniałe obuwie, organizowane jakimś cudem. Na głowach miałyśmy peruki, które zostały kupione w Peweksie na wyprzedaży. Były po trzy dolary. Czułam się w tych stylizacjach, jakbym zeszła z obrazu Tamary Łempickiej: pilotka, cabrio i zieleń” – wspominała.

Instruktorka w sekcji specjalnej – „Seksmisja”

Niewielka, ale pamiętna scena, w której gra instruktorkę indoktrynującą młode dziewczynki i wpajającą im nienawiść do mężczyzn do dziś jest jednym z zabawniejszych epizodów tej kultowej komedii Juliusza Machulskiego. Trudno też zapomnieć wygłaszane przez nią z wyjątkową pasją hasło: „Samiec – twój wróg!”.

Karen Petersen – „Samochodzik i Templariusze”

W tym serialu 22-letnia wówczas aktorka zagrała Karen Petersen – niezależną i wyzwoloną dziewczynę. Co ciekawe, w serialu została zdubbingowana, ponieważ reżyserowi Hubertowi Drapelli nie podobał się jej charakterystyczny głos. Jak mówi gwiazda, obecnie nie ma już z tym problemu:

„Dziś głos jest moim atutem. Nawet gdy chodzę w maseczce, słyszę: nie ukryje się pani, po głosie panią poznałem” – żartowała Ewa Szykulska w rozmowie z dziennikiem „Fakt”.

Danuta Uljasz – „Jan Serce”

W serialu zagrała nową miłość tytułowego bohatera, granego przez Jana Kaczora. Brawurowo wcieliła się w rolę matki ukrywającej fakt, że jest również żonata. Romans wprowadza chaos w życie obojga, a kiedy mąż odkryje zdradę Danuty, to dla nikogo nie skończy się to dobrze…

Helena Bogacka – „Lokatorzy” i „Sąsiedzi”

Jako kobieta w średnim wieku, Helena Bogacka z domu Zajączkowska, była jedną z najważniejszych postaci tego kultowego serialu. Widzowie w całym kraju pokochali kreowaną przez nią sympatyczną, gadatliwą i serdeczną panią, która często pakowała się w zwariowane przygody.

Zobacz więcej >