Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi psami i na tych, którzy się do tego nie przyznają. Sprawdź, czy pies może spać z tobą w łóżku.
Spanie z psem – kontrowersyjna sprawa
Są zwolennicy i przeciwnicy tego, czy pies powinien spać w łóżku z człowiekiem. Przeciwnicy wskazują na niehigieniczność tego zwyczaju oraz wysuwają argument hierarchiczności w psychice psa, ich zdaniem pies w łóżku będzie dążył do dominacji. Zwolennicy spania z psami wskazują na budowanie więzi z czworonogiem i… miłe ciepełko przy zasypianiu. Pytaniem jest też jakość snu w przypadku spania z psem w jednym łóżku. Sprawdziliśmy, co mówią na ten temat lekarze i psychologowie.
Czy pies może spać w łóżku? Co na to higiena?
Bez wątpienia psy mniej dbają o swoją higienę niż ludzie – nie myją łap, nie noszą butów w związku z tym znoszą do domu a tym samym do łóżka dużo więcej brudu i owadów niż my. Z drugiej jednak strony niektóre, zwłaszcza pokojowe pieski niespecjalnie eksplorują łąki, lasy i błota, a większość z nich jest przyzwyczajona do mycia łap po powrocie do domu. Jeśli nie przeszkadza ci nieco mniej czyste łóżko, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spać ze swoim pupilem. Musisz po prostu częściej zmieniać pościel. Uważać natomiast muszą na pewno osoby ze skłonnościami do alergii. Ostatnie badania udowodniły, że preparaty przeciw kleszczom, które aplikujemy naszym psiakom mogą uczulać ludzi. Natomiast jeśli chodzi o choroby – jest kilka takich, którymi pies może nas zarazić, ale spanie w łóżku nie ma tu żadnego znaczenia. A poza tym, jeśli dbasz o zdrowie swojego zwierzaka, to z pewnością niczym cię nie zarazi
Argument dominacji
Psy rzeczywiście są zwierzakami, dla których ważna jest hierarchia w stadzie, czyli w naszym domu. Ale nie wyrabiają sobie jej obrazu na podstawie tego, czy mogą spać w łóżku i ten zwyczaj nie spowoduje, że zwierzę nas zdominuje. Pies wchodząc do łóżka szuka bezpieczeństwa i bliskości, naszego zapachu. Hierarchię psy ustalają sobie głównie na podstawie obserwacji, za przewodnika stada uznają osobę, której wszyscy słuchają. Pamiętajmy też, że psy nie są w stanie otworzyć sobie lodówki i wziąć jedzenia, są w tym względzie zawsze uzależnione od człowieka i to stanowi o ich ustalaniu hierarchiczności domowników.
Spanie z psem – przeciwskazania
Na pewno nie powinny spać z psem osoby, które kochają higienę i zapewne tak właśnie jest. Drugim powodem, dla którego warto się zastanowić nad wpuszczeniem psa do łóżka jest jakość naszego snu. Psy i ludzie mają zupełnie inny rytm snu i każdy, kto ma psiaka wie, że w nocy zmienia on pozycję lub idzie się napić wody, a niektóre rasy całkiem głośno chrapią. Wszystko to wybudza właściciela, który może być nawet tego nie świadomy. Częste mikro wybudzenia mogą spowodować senność w ciągu dnia, rozdrażnienie, nadwrażliwość – czyli wszystkie symptomy niedospania. Jeśli więc masz lekki sen, a twój pupil cię budzi nocą – rozważ, czy to nie skutek wspólnego łóżka. Jeśli natomiast śpisz snem sprawiedliwego i kochasz spać ze swoim psem – nic nie stoi na przeszkodzie, abyście dalej spali razem
Zasady spania w łóżku z psem
Zanim zdecydujesz się wpuścić do łóżka swojego pupila, wprowadź kilka zasad tym bardziej, że psy lubią jasne zasady i proste zadania.
- zwierzą powinno wchodzić do łóżka tylko za twoją zgodą
- pies powinien na komendę schodzić z łóżka
- pies nie powinien blokować dostępu do łóżka ani zajmować go całego
Większość psów szybko pojmie te zasady i będzie wyczekująco patrzyło na pana przed wejściem do łóżka. Pamiętaj jednak, że fakt, że pozwalasz psu spać w łóżku nie oznacza, że nie powinien on mieć swojego posłania.
ZOBACZ TEŻ: