advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

Anna z hitu lat 60. istniała naprawdę. Opisał kobietę swojego życia

3 min. czytania
22.01.2026 15:01
Zareaguj Reakcja

Melodię, która przyniosła ogólnopolską rozpoznawalność zespołowi Blackout, pierwotnie wykonywała Mira Kubasińska. Urosła do rozmiarów klasyka dopiero w wykonaniu Stanisława Guzka, znanego jako Stan Borys. Okazuje się, że kluczem do sukcesu była... zmiana tekstu. Kim była Anna z ballady lat 60.? W jakich okolicznościach powstał utwór z PRL? Poniżej prezentujemy szczegóły. 

Historia piosenki
fot. Wikimedia (Silar/CC-BY-SA-4.0)
  • Ballada pt. "Anna" to owoc współpracy Bogdana Loebla i Tadeusza Nalepy.
  • Utwór jest jednym z większych przebojów w repertuarze Blackoutu.
  • Wiadomo, kim jest tytułowa kobieta z hitu lat 60.

W połowie lat 60. prezesem Klubu Literatów w Rzeszowie został poeta Bogdan Loebl. Organizował wieczory poetyckie, na które regularnie uczęszczał Stanisław Guzek, dziś znany ogólnopolskiej publiczności pod pseudonimem Stan Borys. To właśnie w towarzystwie "zawodowców" artysta odkrył swoje prawdziwe powołanie. Przyciągnął uwagę środowiska kulturalnego przede wszystkim za sprawą charyzmy, potężnego głosu i niemałego talentu recytatorskiego. Z czasem coraz częściej występował na scenie, brał udział w konkursach, aż w końcu rozpoczął współpracę z lokalnym radiem.

Rozwiąż quiz o szlagierach sprzed lat. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem...

Quiz: Quiz. Szlagiery sprzed lat. Przy 5. pytaniu wzruszenie murowane!

1/20 Kto wylansował utwór "Miłość ci wszystko wybaczy"?

Jak Stanisław Guzek stał się Stanem Borysem? "To ty będziesz solistą"

W 1965 r. został pracownikiem kulturalno-oświatowym w Klubie Łącznościowca, w którym poznał Tadeusza Nalepę, powszechnie uważanego za "ojca polskiego bluesa". W sierpniu 1965 r., razem z Mirą Kubasińską, powołali do życia zespół o nazwie Blackout. Co ciekawe, początkowo Stanisława Guzka widziano wyłącznie w roli wokalisty wspierającego. Wszystko zmieniło się, kiedy zaprezentował swoje umiejętności w pełnej krasie.

W małym pokoiku zaśpiewałem "Dom wschodzącego słońca", tak, że zadrżały szklanki w kredensie, po czym Tadek raptownie zmienił zdanie. "To ty będziesz solistą, a ja będę śpiewał »chórki«". Był więc zespół, nazwaliśmy go Blackout, był solista, potrzebny był własny repertuar. Nalepa miał wielką łatwość komponowania. Żeby mieć spokój zamykał się w toalecie z gitarą i wychodził po kilku minutach z gotową melodią – opowiadał Stan Borys, czego dowiadujemy się za sprawą Biblioteki Piosenki.

Jak powszechnie wiadomo, każda piosenka musi posiadać tekst, dlatego muzycy zaprosili do współpracy Bogdana Loebla. Poeta, miłośnik jazzu, nie był początkowo zainteresowany tworzeniem big beatowych przebojów. Ostatecznie jednak uległ namowom, a tym samym rozpoczął jeden z ważniejszych rozdziałów w historii polskiej sceny muzycznej.

Bogdan Loebl dla Blackoutu stworzył m.in. "Pozwólcie nam żyć", "Gdzie chcesz iść?", "Uwierz, mamo" czy też "O dziewczynie, psie i jabłku". Jest również autorem "Kiedy byłem małym chłopcem" "Rzeka dzieciństwa", "Modlitwa" i wielu innych piosenek z repertuaru Breakoutu.

Redakcja poleca

Kim naprawdę jest Anna z hitu Blackoutu? Odkrywamy tajemnicę

Wygląda na to, że jeden z największych szlagierów Blackoutu nigdy nie miał być utworem muzycznym. Według Biblioteki Piosenki Bogdan Loebl napisał tekst, w którym opisuje kobietę swojego życia, Annę Loebl (późniejszą żonę Loebla). Dramatyczny wydźwięk wiersza wzmocniły tylko umiejętności recytatorskie Stanisława Guzka.

"W 1966 r. braliśmy udział w festiwalu Młodych Talentów w Gdańsku i tam miałem przekonać się o sile sławy, ale także popularności piosenki. Kiedy recytowałem ten fragment, towarzyszyło mi od początku do końca trzydzieści pięć tysięcy głosów osób zgromadzonych na stadionie. Niesamowite przeżycie" – dodał w cytowanym wywiadzie Stan Borys.

Pogodne lata [PODCAST]
Biała apokalipsa. Pogodne lata #17
play play
replay
forward
volume volume
0:00

Co ciekawe, melodia do "Anny" nie była wcale oryginalna. Wcześniej, z innym tekstem, wykonywała ją Mira Kubasińska. Dopiero, kiedy Stan Borys połączył ją z wierszem Loebla, stała się ogólnopolskim hitem. Utwór znalazł się na jednym albumie Blackoutu, który ukazał się w sprzedaży w 1967 r.

Źródła: RadioPogoda.pl, Bibliotekapiosenki.pl, Radiopik.pl, Wikipedia.org