Zwierzęta, które żyją z odciętą głową

Niektóre morskie ślimaki potrafią wyhodować ciało z… odciętej głowy. Dowiedz się, jak to możliwe.

Japońscy naukowcy odkryli wręcz nieprawdopodobny przypadek regeneracji: niektóre ślimaki morskie, które pozbawiono głowy, są w stanie wyhodować wnętrzności i nowe ciało.

Odkrycie tego „cudu natury” opisano w piśmie Current Biology. Naukowcy już teraz zastanawiają się, czy jego badanie będzie mogło przyczynić się do lepszego zrozumienia procesu regeneracji ludzkiej tkanki.

Zobacz też: Żubry mają się lepiej, ale inne zwierzęta już nie

Ślimaki z samej głowy

Doktorantka Sayaka Mitoh powiedziała, że uwielbia badać japońskie ślimaki morskie, ponieważ są „małe, urocze i dziwne”. Mogą one nawet przez pewien czas wykorzystywać fotosyntezę, jak roślina, żeby pobierać energię ze słońca. Pewnego dnia w laboratorium zobaczyła coś dziwnego: ślimak morski sam pozbawił się głowy i ta głowa sama poruszała się i żyła. Następnie kilka innych osobników zrobiło to samo – wynika z opisu badania.

Po zaobserwowaniu tego zachowania studenci oraz prof. ekologii Yoichi Yusa z żeńskiego uniwersytetu Nara przeprowadzili doświadczenie na 16 ślimakach. Odcięli im głowy a 6 z nich rozpoczęło regenerację, z czego 3 zrobiły to skutecznie i przetrwały. Jeden z tej trójki ślimaków nawet utracił ciało i ponownie je wyhodował… dwa razy. Takiej niesamowitej regeneracji dokonały dwa różne gatunki japońskich ślimaków morskich.

Czytaj: Słonie nie przeżyją niedoborów wody?

Zadziwiające umiejętności zwierząt

Inne zwierzęta mogą z powrotem wyhodować części ciała w razie konieczności, tak jak jaszczurki, które w przypadku zagrożenia odrzucają ogon w fenomenie znanym jako autotomia.

„Uważamy, że to jest najbardziej ekstremalny przypadek autotomii. Niektóre zwierzęta mogą odrzucić swoje nogi, przydatki lub ogony, ale żadne inne zwierzę nie odrzuciło jeszcze całego swojego ciała” – powiedział prof. Yoichi Yusa.

Naukowcy myśleli dotąd, że tak stosunkowo duże zwierzę – jeden z badanych ślimaków morskich urasta do 15 cm długości – nie byłoby w stanie przetrwać bez serca pompującego krew i składniki odżywcze do mózgu – komentuje te doniesienia kanadyjska biolog Susan Anthony.

Kiedy te ślimaki morskie zjadają określone rodzaje alg, mogą absorbować pokarm przez fotosyntezę ze światła słonecznego i tlenu – tak jak roślina – przez około 10 dni – powiedział prof. Yusa. Dodał, że prawdopodobnie po dekapitacji głowa zachowuje się podobnie jak roślina. Zmienia odcień i pozyskuje energię z tlenu i słońca. Wykształcenie takiej umiejętności może mieć na celu zwalczenie pasożytów – twierdzą Mitoh i Yusa.

Czego mogą nauczyć nas ślimaki?

Według naukowców ludzie mogą uczyć się od morskich stworzeń. Intrygujące jest to, że owe ślimaki morskie są bardziej złożone organizmy niż płazińce lub inne zwierzęta znane z umiejętności regeneracji – podkreśla biolog, prof. Nicholas Curtis z uniwersytetu Ave Maria na Florydzie w USA. Według niego „zrozumienie mechanizmów zaangażowanych [w tę umiejętność – red.] może pomóc nam zrozumieć, jak ludzkie komórki i tkanki mogą naprawić uszkodzenie”.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi