Zima 2021: kiedy kończy się jesień a zaczyna zima astronomiczna i kalendarzowa?

Zima kalendarzowa i astronomiczna 2021 – czy w tym roku będzie w tym samym dniu? Kiedy nastąpi przesilenie zimowe? Wyjaśniamy.

Pierwszy dzień astronomicznej zimy jest datą ruchomą i to, kiedy ma miejsce, zależy od pozycji Słońca nad najdalej na południe wysuniętą szerokością geograficzną półkuli południowej, czyli zwrotnikiem Koziorożca. Wówczas ma miejsce najkrótszy dzień w roku na półkuli północnej (a w tym samym momencie na półkuli południowej występuje najdłuższy dzień w roku). Przesilenie zimowe zazwyczaj przypada 21 lub 22 grudnia, a rzadziej: 20 lub 23 grudnia.

Przesilenie zimowe 2021

W 2021 roku pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada we wtorek 21 grudnia. Zima w tym roku zacznie się dokładnie o godzinie 16:59. To właśnie w tym momencie Słońce znajdzie się w punkcie Koziorożca i to właśnie tego dnia mamy pierwszy dzień zimy astronomicznej.

Zima kalendarzowa 2021

Pory roku kalendarzowe są stałe i przypadają w te same dni co roku:

  • 21 marca: pierwszy dzień wiosny;
  • 22 czerwca: pierwszy dzień lata;
  • 23 września: pierwszy dzień jesieni;
  • 22 grudnia: pierwszy dzień zimy.

Jak już jednak wcześniej wspomnieliśmy, pory roku kalendarzowe nie zawsze pokrywają się z astronomicznymi, które są ruchome.

I tak: wiosna oraz jesień zaczynają się w dniu, w którym wypada równonoc, a lato i zima – gdy mamy do czynienia z przesileniem. Zima astronomiczna nie zawsze pokrywa się więc z kalendarzową i w tym roku będziemy mieli tego przykład: kalendarzowa zacznie się 22 grudnia, zaś astronomiczna – dzień wcześniej. Taka sama sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku.

Czytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi