Zdzisława Sośnicka obchodzi urodziny! Jej ponadczasowe przeboje cieszą do dziś - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zdzisława Sośnicka obchodzi urodziny! Jej ponadczasowe przeboje cieszą do dziś

Zdzisława Sośnicka obchodzi urodziny! Jej ponadczasowe przeboje cieszą do dziś

Dziś przedstawimy Państwu życiorys niezwykłej divy estrady lat 70′ i 80′, która obchodzi właśnie swoje 78. urodziny. Jej niepowtarzalny głos niósł się przez „Aleję Gwiazd”, przypominając każdemu słuchaczowi, że „Kochać znaczy żyć”. A choć niektórzy myślą, że jej karierę dawno już spotkało „Pożegnanie z bajką”, to nasza jubilatka dalej czaruje swoim talentem kolejne pokolenia.

,

Zdzisława Sośnicka urodziła się 29 sierpnia 1945 w Kaliszu. Dała o sobie usłyszeć już w 1963 roku. W momencie debiutu na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze miała osiemnaście lat i szturmem rozpoczęła zdobywanie serc miłośników muzyki. Jej głos liczy sobie ponad 2,5 oktawy i od samego początku oczarował polską widownię. Nie ma co się dziwić, dzięki edukacji artystycznej muzyka towarzyszyła jej już od wczesnych lat życia.

Zobacz także: Ten utwór przyniósł mu wielką sławę. „Pretty Woman” Roya Orbisona ma 59 lat

Wykształcenie Zdzisławy Sośnickiej

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie fortepianu, a następnie studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Profesjonalne przygotowanie głosu okazało się strzałem w dziesiątkę, bo już w 1968 roku Zdzisława Sośnicka rozwinęła skrzydła kariery solowej.

Warto wskazać, że z pierwszymi krokami na polskiej estradzie muzycznej otrzymała nagrodę „Nowe głosy” podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Oprócz niej otrzymała nagrodę publiczności i III nagrodę w konkursie za piosenkę „Dom, który mam” na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Pierwsze triumfy przełożyły się na konkretne liczby: pierwsza płyta piosenkarki nosząca tytuł „Zdzisława Sośnicka” sprzedała się w imponującej liczbie 750 tysięcy egzemplarzy!

Zobacz także: Włodzimierz Press mógł nie zagrać w „Czterech pancernych…”. Zdecydował przypadek

Zagraniczna kariera i największe przeboje Zdzisławy Sośnickiej

Oprócz kariery w kraju czekały ją również występy zagraniczne. Jej sława oraz, jak sama przyznaje, natura wędrowca poprowadziły ją do Austrii, Bułgarii, a także za ocean, do Japonii i Wenezueli. Uwagę przyciąga fakt, że z każdego z wyżej wymienionych powyżej wyjazdów Zdzisława Sośnicka przywoziła trofeum-nagrody za pierwsze i drugie miejsca oraz za wyróżnienie.

W latach 80’ Sośnicka dała poznać się z aktorskiej strony. Wystąpiła jako Smutna Księżniczka w filmowej adaptacji książki Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”, gdzie wykonała jedną ze swoich najbardziej znanych piosenek, czyli „Pożegnanie z bajką”.

Zobacz także: Quiz. Pamiętasz film „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka? 8/10 to łatwizna

Jednak nie można jednym z największych przebojów tej artystki, czyli o „Alei Gwiazd”. Ten ponadczasowy hit jest bez wątpienia jednym z ważniejszych dzieł, które do dziś urzeka, czaruje brzmieniami i uwodzi charyzmatycznym wokalem.

Dziś Zdzisława Sośnicka mieszka w Konstancinie-Jeziornej wraz z mężem, którego poznała będąc jeszcze pierwszoroczną studentką Akademii Muzycznej. Jak sama przyznaje, była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Pani Zdzisławo w imieniu redakcji oraz słuchaczy Radia Pogoda przesyłamy najserdeczniejsze życzenia!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >