Zaskórniki – jak sobie z nimi poradzić?

Zaskórniki / fot. Amanda Dalbjörn unsplash.com

Zaskórniki to zmora nie tylko nastolatków. Niestety mogą pojawić się na skórze w każdym wieku. Sprawdź, jak się ich pozbyć.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że zaskórniki (nazywane również wągrami) możemy podzielić na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Te pierwsze są najbardziej charakterystyczne: przypominają czarne kropki. Ciemną barwę nadaje im powietrze, które utlenia główkę zaskórnika. Wągry zamknięte mają blady lub biały kolor i przypominają podskórne grudki. W ich przypadku ujścia mieszków gruczołów łojowych nie są widoczne. Warto dodać, że przy zaskórnikach zamkniętych może wystąpić także stan zapalny.

Zaskórniki – przyczyny

Wągry w okresie dojrzewania, kiedy hormony nastolatków szaleją, nikogo nie dziwą. Niestety coraz więcej dorosłych również zmaga się z tym problemem. Specjaliści wskazują na takie przyczyny, jak:

  • palenie papierosów
  • niezdrowa dieta składająca się głównie z przetworzonej żywności, w tym cukrów, tłuszczów i smażonych potraw
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry i zbyt ciężki makijaż
  • środowisko. m.in wysoka wilgotność, ale też smog
  • dotykanie twarzy, zwłaszcza wyciskanie zaskórników czy krost (często jest to przyczyna powstawania jeszcze większej ilości zmian skórnych)

Zobacz też:

Jak z nimi walczyć?

Niestety: cudów nie ma. Dlatego podstawą w pielęgnacji cery dotkniętej zaskórnikami jest przede wszystkim prawidłowe i regularne mycie skóry. Nie pomoże nam na ten problem żaden najdroższy specyfik, jeśli nie będziemy dokładnie oczyszczać twarzy z nadmiaru sebum, makijażu czy innych zgromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń. 

ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO OCZYSZCZAĆ CERĘ

Warto zapamiętać 3 podstawowe zasady:

  • oczyszczanie
  • złuszczanie
  • nawilżanie

W aptekach i sklepach internetowych mamy na szczęście duży wybór kosmetyków przeznaczonych właśnie do walki z wągrami. Zwłaszcza kwasy świetnie poradzą sobie z tym zadaniem kwasy. Warto mieć w swojej kosmetyczce preparaty np. z kwasami glikolowym i salicylowym, które świetnie złuszczą naskórek i wyregulują produkcję sebum. Nie możemy zapominać o nawilżaniu – nawet jeśli mamy cerę przetłuszczającą się. Taka skóra również potrzebuje nawilżenia. Jeśli ją przesuszymy odwdzięczy się nam zwiększoną produkcją sebum, czego skutkiem będzie jeszcze większa ilość zaskórników. 

Do nawilżenia cer borykających się z wągrami warto wybrać kremy lekkie, nie zapychające porów. Mogą się tutaj dobrze sprawdzić np. dermokosmetyki, czyli takie, które powstały z myślą o konkretnych problemach dermatologicznych. Warto raz na jakiś czas zafundować swojej skórze maseczkę, np. z węgla aktywnego, który świetnie oczyści i zwęży pory.

WAŻNE: Jeśli nie pomagają nam dostępne domowe metody i preparaty bez recepty, warto udać się po pomoc do specjalisty dermatologa lub kosmetologa. 

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie