Zakrzepy: Po COVID-19 jest ich 8-10 razy więcej niż po szczepionkach AstraZeneca czy Johnson&Johnson

Ryzyko zachorowania na zakrzepicę zatok żylnych mózgu po COVID-19 wydaje się być znacznie większe niż po podaniu szczepionki AstraZeneca. Fot. Flickr

Brytyjscy naukowcy wykazali, że ryzyko zakrzepów zatok żylnych mózgu (CVST) w wyniku zakażenia COVID-19 jest 8-10 wyższe niż ich ewentualne wystąpienie po szczepionkach AstraZeneca czy Johnson&Johnson.

Zakłócenie programu szczepień po bardzo rzadkich przypadkach zakrzepów

Brytyjskie i europejskie organy regulacyjne wciąż podkreślają, że korzyści wynikające ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko. Jednak doniesienia o bardzo rzadkich przypadkach zakrzepów zatok żylnych mózgu, które mogą być związane ze szczepionkami AstraZeneca i Johnson&Johnson, przesłoniły skutki, jakie niesie COVID-19, i zakłóciły proces szczepień na koronawirusa.

W środę Stany Zjednoczone wstrzymały szczepienia preparatem Johnson&Johnson na czas badania przypadków zakrzepów przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). W Europie z kolei wiele krajów wprowadziło ograniczenia wiekowe co do stosowania szczepionki AstraZeneca, natomiast Dania w ogóle zrezygnowała z podawania tego preparatu.

Zakrzepy u 39 osób na milion zakażonych koronawirusem i u 5 na milion po szczepieniu

Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie 500 000 pacjentów z COVID-19 wykazało, że zakrzepica zatok żylnych mózgu (CVST) wystąpiła u 39 osób na milion zakażonych koronawirusem. Dla porównania dane Europejskiej Agencji Leków (EMA) pokazują, że 5 na milion osób zgłosiło CVST po otrzymaniu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. Naukowcy stwierdzili, że ryzyko CVST było 8-10 razy wyższe po zakażeniu koronawirusem niż po podaniu szczepionek przeciw COVID-19.

– Ryzyko zachorowania na zakrzepicę zatok żylnych mózgu po COVID-19 wydaje się być wielokrotnie większe niż po podaniu szczepionki AstraZeneca – powiedział na konferencji prasowej Maxime Taquet z Wydziału Psychiatrycznego Uniwersytetu w Oksfordzie.

Badanie opierało się na amerykańskiej bazie danych, więc nie zebrano nowych danych dotyczących ryzyka zakrzepów bezpośrednio po szczepionce AstraZeneca, ponieważ szczepionka nie jest stosowana w Stanach Zjednoczonych.

Taquet powiedział, że śmiertelność z powodu CVST wynosiła około 20%, niezależnie od tego, czy wystąpiła po zakażeniu COVID-19, czy po szczepionce , co wskazuje, że zakrzepy były głównym czynnikiem ryzyka.

Przeczytaj też:

Nie zapominajmy, że COVID-19 to straszna choroba

Naukowcy podkreślili, że u pacjentów chorujących na COVID-19 częściej niż CVST występują także inne zaburzenia zakrzepowe, takie jak udary, a podczas niedawnej debaty na temat skutków ubocznych szczepionek często zapominano, jak ciężka może być sama choroba.

– Badania te pozwalają przypomnieć ludziom, że COVID-19 jest naprawdę straszną chorobą, niosąca ze sobą różnorodne skutki, w tym zwiększone ryzyko CVST – powiedział John Geddes, dyrektor NIHR Oxford Health Biomedical Research Center.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Oksfordzie, który przeprowadzał badanie, pracował niezależnie od zespołu, który opracował szczepionkę przeciw COVID-19 produkowaną przez AstraZeneca.

Powiązane

Ćwiczenie wspomaga myślenie?

Czarnuszka – właściwości lecznicze, jak stosować

Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, czynniki ryzyka